Yazılım ekosistemine uzun senelerdir gönüllü olarak katkı veren, son dönemde de devnot ile içeriklerin üretilmesi ve yazılım sektörünü bir araya getiren etkinlikleri organize eden, güzel insan Uğur Umutluoğlu‘nun Youtube kanalına konuk olduk.

Bize güzel bir anı bırakmamızı sağladığı için Uğur hocaya çok teşekkürler.
İzleyenlere de umarım faydalı olur.
İyi seyirler.


[Resim Kaynağı]

Türkiye Açık Kaynak Platformunun, açık kaynak geliştirici ekosistemine katkı sağlamak amacıyla başlatmış olduğu Açık Seminer serisinin Yapay Zeka haftasının 20. gününde Derin Öğrenme ile Göğüs Röntgeni Görüntülerinden Tanı Önerisi Çalışması seminerini Ayyüce Kızrak ile birlikte gerçekleştirdik.


Türkiye Açık Kaynak Platformunun, açık kaynak geliştirici ekosistemine katkı sağlamak amacıyla başlatmış olduğu Açık Seminer serisinin Doğal Dil İşleme haftasının 14. gününde NLP 101: Doğal Dil İşlemeye Giriş seminerini sevgili eşim Başak Buluz ile birlikte gerçekleştirdik.


Tensorflow 2.1.0 — CUDA 10.1 — cuDNN v7.6.5 Kurulumu

🎉 8 Ocak 2020 günü Tensorflow 2.1.0 Release oldu.
TensorRT 6.0 desteğinin aktif olarak varsayılan şekilde gelmesi veya metin işleme çalışmalarında ham metinler için metin standardizasyonu, tokenization, n-gram oluşturma ve kelime indeksleme gibi TextVectorization katmanını ile ön işlemleri daha rahat yapabileceğiniz güzel bir çok yenilik içeriyor. Tensorflow pip paketi artık hem Linux hem de Windows için varsayılan olarak GPU desteğini ile birlikte geldi ancak biz yine fazla paket büyüklüğünü dikkate alarak sadece GPU destekli (tensorflow-gpu) paketi yükleme işlemini yapacağız.

https://www.tensorflow.org/

Nvidia driver’ınızın kurulu olduğunu varsayarak CUDA kurulumuna geçiyoruz.nvidia-smi komutu ile nvidia-driverınızın kurulu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


HÜMA Takımı olarak Teknofest 2019 Yapay Zeka Yarışması’nda drone görüntüleri üzerindeki araç ve insan tespiti için kullandığımız derin öğrenme modelimiz

https://www.teknofest.org/

🚀 İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST İstanbul) bu sene yapay zeka kategorisindeki yarışma, bir drone ile önceden kaydedilmiş görüntüler üzerinden araç ve insan tespitini yapılması üzerineydi.

HÜMA takımı olarak 167 takım arasından ilk 50 takım arasına kalarak 17–22 Eylül tarihlerinde iki raunt yarı final ve dört raunt final olmak üzere belirlenen süre içerisinde en çok nesne tespitini yapabilmek için yarıştık.
Final rauntları sonucu toplamda 7.sırada tamamladık.


TensorFlow.js, web geliştiricilerin tarayıcı tabanlı Yapay Zeka uygulamalarını yalnızca JavaScript kullanarak kolayca oluşturmasını ve çalıştırmasını sağlar.

“Yapay Zeka (YZ) ile ilgilenen bir web geliştiriciyseniz ve sıkıcı kurulumların baş ağrısı dayanılmaz bir hal aldıysa, bulut servislerinde barındırılabilen JavaScript ile Yapay Zeka uygulamalarını kolayca oluşturmak fikri cazip gelmez miydi? O zaman TensorFlow.js’i denemek için böyle buyrun.”

https://www.tensorflow.org/js

Geliştiriciler, bu JavaScript kütüphanesi sayesinde gerçek zamanlı olarak ses veya yüz ifadesi gibi kullanıcı girişlerine tepki veren akıllı uygulamalar oluşturmak için kolay bir şekilde kullanabilirler. …


https://github.com/shervinea/cheatsheet-translation

En kaliteli ve öğrenmeyi hızlandıracak Stanford CS 229 — Machine Learning, CS 230 — Deep Learning ve CS 221 — Yapay Zeka ders içeriklerinden oluşturulmuş harika el kitaplarını Başak Buluz, M.Ayyüce Kızrak ve Cemal Gürpınar ile birlikte Türkçe’ye çevirdik.

Web sitesinden ve PDF formatında Github üzerinden erişebilirsiniz.


Merhaba,
Movidius NCS (Neural Compute Stick)’in Raspberry Pi 3 üzerinde kurulumu ve demo uygulamalarının nasıl çalıştırılacağını görelim.

Intel Movidius Neural Compute Stick & Raspberry Pi 3

Intel Movidius Neural Compute Stick, USB portundan takıldığı cihaza, derin öğrenme uygulamalarınızı çalıştırma yeteneği kazandıran, düşük güç tüketimine sahip ve düşük maliyetli kendi başına yapay zeka (AI) kitidir.

Movidius NCS (Neural Compute Stick) hakkında daha detaylı bilgi için M.Ayyüce Kızrak’ın “Intel-Movidius Neural Compute Stick Nedir ve Nasıl Kullanılır” başlıklı blog yazısını incelemenizi tavsiye ederim.

Intel Movidius Neural Compute Stick Tanıtım Videosu

KURULUM

Raspberry Pi üzerine Intel Movidius Neural Compute SDK kurulumu için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım.

1. Tensorflow

NCSDK’nın uygulamalarını Tensorflow ve Caffe kütüphanelerini kullanarak çalıştıracağımızdan…


Merhaba,
Bu yazımızda Keras ile eğitilen bir derin öğrenme modelini kullanmak ve test etmek için bir web uygulamasını nasıl geliştirip ücretsiz olarak host edebiliriz birlikte görelim.

https://vision-image-classify.herokuapp.com

Python Flask ile Web Uygulaması

Flask, Python tabanlı web uygulamaları geliştirebileceğiniz mikroçatı(microframework)’dır.

Öncelikle Flask’ı yükleyelim.

pip3 install Flask

Yeni bir app.py python dosyası oluşturalım ve aşağıdaki python kodlarını yazalım.

@app.route("/") ile localhost:5000/ adresine istek gönderildiğinde ve def main(): fonksiyonu ile dönecek içerik için çağrılacak fonksiyon tanımlanıyor.

Terminalden oluşturduğumuz app.py kodumuzu çalıştıralım.

python app.py


Merhaba,
Öncelikle gerçek zamanlı nesne tespiti kütüphanesi YOLO’nun kurulumu ve demonun çalıştırılması hakkındaki yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda Mustafa Kemal Atatürk’ün profil resimlerini tespit etmeye çalışalım.

Aşağıda anlatılan adımları sırasıyla ve sabırla uygulayalım.

Veriseti Görsellerini Oluşturma

Google görsellerden indirdiğimiz Atatürk resimlerini data klasörü altına ataturk_dataset adıyla yeni klasör oluşturarak kaydedelim.

Tanınmak İstenen Kişiyi/Nesneyi Çerçeve İçerisine Alma

YOLO ile nesne tespiti yapabilmek için, indirdiğimiz resimler içerisindeki tanımak istediğimiz kişi ya da nesnenin çerçevesini (bounding box) belirlememiz gerekiyor.
Bunun için BBox Label Tool aracını kullanıyoruz. Github reposunu kendi bilgisayarımıza klonlayarak, main.py içerisinde 128.satırdaki dosya yolunu, BBox Label Tool’unu indirdiğimiz klasörün tam yolunu belirterek değiştirelim.

128 s = r'D:\workspace\python\labelGUI'

Ben aşağıdaki şekilde…

Yavuz Kömeçoğlu

Machine Learning R&D Engineer @KodiksBilisim

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store