Facebook Shops

BigTech’lerden Yeni Çıkışlar

Soner CANKO
Jul 25, 2020 · 3 min read
Photo by William Iven on Unsplash

Facebook, başlangıçta insanların iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağ olarak kurulmuştu. Devamında kendi bünyesine dahil ettiği Instagram, Whatsapp ve de Messenger ile ailesini büyüten ve çeşitlendiren Facebook, bugünlerde yeni sektörlere yönelik radikal adımları ile yeniden gündeme gelmeye başladı.

Haziranın başında Facebook ve Instagram için “Shops” un lansmanı yapılıp hayata geçirilmişti. Bu özellik sayesinde işletmeciler, Facebook Shops üzerinden açacakları mağazaları da tıpkı Facebook ve Instagram sayfalarını yönettikleri gibi yönetebilecekler.

Facebook Pay’in lansmanından

Ayrıca, Instagram’ın alışveriş sekmesi bu hafta Facebook Pay ile entegre edilmiş ve yenilenmiş tasarımıyla Amerika’daki kobiler ve işletmeler üzerinde test edilmeye başladı. Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp arasında para aktarımı yapmak için kullanılan ve kartların kaydedildiği yapı olan Facebook Pay ile de işletmeler ve kobiler ürün satışlarını ve bağış kabullerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu gidişle gelecekte Facebok Pay; Apple Pay ve Google Pay ile rekabete girerse pek sürpriz olmaz.

Facebook’un dünden bugüne adımlarına baktığımızda diğer teknoloji devlerinin gidişatından pek de bir farkı olmadığını rahatça görebiliriz. Facebook’un başlangıçta sadece görsel paylaşım sitesi olarak kurulan Instagram’ı satın almasının ardından geçirdiği dönüşüme hep birlikte şahit olduk. Bu değişim Shops’un, reklamların ve ödeme sekmesinin entegre edilmesiyle devam ediyor.

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Facebook Shops’un ilk denendiği ülke Hindistan oldu. Facebook’un pazara giriş stratejisinde neden Hindistan’ı seçtiğini düşündüğümüzde önümüze okuması kolay birkaç veri çıkıyor. Öncelikle nüfus bakımından Çin’den sonra en kalabalık ikinci ülke olan Hindistan, gelişmişlik ve sosyal medya okuryazarlığı bakımından geride kalmış ülkeler arasında. Facebook’un Hindistan’da gelişmek istemesinin ve faaliyetlere başlamasının pek de şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz.

Benzeri stratejik dönüşümleri diğer BigTech’lerde de gözlemlemek mümkün. Dijital dünyada zaman içinde agresifleşen iş modelleri artık hepimiz için çok normal ancak bu büyük şirketlerin samimiyetleri açısından oldukça düşündürücü.

Teknoloji devlerinin geldikleri ve hedefledikleri noktalara baktığımızda teknolojiyi üreten ve teknolojinin geleceğini yönlendiren taraf olmanın önemi gün geçtikçe artıyor. Nasıl ki finansal okuryazarlık artık dünyamızın vazgeçilmez bir yetkinliği, sosyal medya okuryazarlığı da 21. yüzyıl vatandaşlarının bilmesi ve öğrenmesi gereken bir yetkinlik olarak dünyamızda yerini alıyor.

Yetkin Yayın

Yetkin Yayın

Yetkin Yayın

Yetkin Yayın, 21. yüzyıl yetkinliklerine uygun olarak gençlere bilgi, deneyim ve ilham sunan bir içerik platformudur.