Yedigöller/Bolu — Mayıs 2017

Hack In Forest’ın Gittiğim En İyi Bilişim Etkinliği Olmasının Beş Nedeni

Daha önce duymayanlar için kısaca bahsetmek gerekirse etkinliğin fikir babaları Hack in Forest’ı şöyle tanımlıyor:

“Hack in Forest beyin gücüyle çalışan yazılımcıların (yazılım sektöründe çalışan kişilerin tamamını yazılımcı olarak ele alıyoruz) şehir, trafik, iş streslerini üzerlerinden atması, doğada vakit geçirmesi için tasarlanmış bir etkinliktir.”

Bende 29 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında ilk olarak düzenlenen etkinliğe katılma fırsatını buldum ve daha önce bulunmuş olduğum sayısız bilişim etkinliğinden aldığım keyfin çok ötesinde bir deneyim yaşadım. Neden mi?


1-) DİNLENME

Hepsinden önce etkinliğe katılma amacım günlük hayatımdaki işin, projelerin, okulun yaratmış olduğu yorgunluktan kurtulmak ve biraz kafa dağıtmaktı. Her ne kadar bu satırları yazarken kampta yaptığımız yürüyüşlerin, odun toplamanın, ateş yakmanın tatlı yorgunluğunu hissetsem de zihinsel olarak oldukça rahatladım.

2-) KEŞİF

İlk etkinlik Bolu Yedigöller Milli Parkı’nda yapıldı. Daha önce hiç gitmediğim bu bölgenin doğasına hayran kaldım. Yedigöller tıpkı Kapadokya, Efes gibi gezip görebileceğiniz turistik bir mekan. Etkinlik bahanesiyle inanılmaz güzelliklerin içerisinde 3 gün yaşamak, böyle bir yeri keşfetmek harikaydı.

3-) AMBİANS

Kamp ateşi, hamak, göl…

Semaverde yapılan çayı içerken gece boyunca ateşin etrafında geek sohbetler yapabileceğiniz, bir yerlere yetişme derdini bırak telefona bile bakmadığınız başka bir etkinlik vardı da biz mi gitmedik?

4-) İNSANLAR

Farklı şirketlerden, okullardan, şehirlerden gelen sektörün farklı alanlarında çalışan daha öncesinde hiç tanımadığımız geliştiricilerle tanışma fırsatı bulduk, birbirimize neler yaptığımızı anlattık. Teknolojinin pek çok konusu hakkında uzun uzun sohbet ettik ve deneyimlerimizi paylaştık.

5-) EĞLENCE

Bunlarla birlikte bol bol güldüğümüz bir etkinlik oldu. Spotify listelerimizden şarkılar açtık, sevdiğimiz filmlerden sahneleri anımsadık. Ormanda bulunan başka grupların küplerin üst üste konularak oynadığı ekip içi yardımlaşmaya dayanan bir oyuna katıldık. Oyunda en iyi yapan grup üç tane üst üste koyarken biz beş tanesini yani tamamını tamamladık. Bu başarıyı geliştiricilerin ekip içi çalışmaya alışkın olmalarına yorduk :)

Sonuç;

Hack in Forest benim için şu ana kadar katıldığım etkinlikler arasında en öğretici, eğlenceli ve dinlendirici olan etkinlikti. Bu özgün fikrin ortaya çıkmasına vesile olan Adem ilter ve Özgür Kuru’ya teşekkür ediyorum. Bir sonraki hack’te buluşmak dileğiyle :)