Bill Gates, Elon Musk ve Stephen Hawking’ten Bir Uyarı

Boston Dynamics robotu yük kaldırırken.
“Büyük üreticilerin kurduğu otomasyon sistemleri hali hazırda geleneksel insan kaynaklı iş gücünü yok etmiş durumda. Ve yapay zekanın yükselişi bu insan kaynaklı iş gücü kaybını orta sınıf işçilere yayacak; geriye ise sadece önemli roller, yaratıcı ve deneticiler kalacak.” — Stephen Hawking

Robotların insan gücünün yerini almaya başladığını belirten endişeler artıyor. İşte Elon Musk’un geçtiğimiz aylarda Dubai’deki World Government Summit’te yaptığı açıklama:

“İşsizlikle alakalı ne yapmalı? Bu devasa bir sosyal mücadele olma yolunda ilerliyor. Robotların insanlardan daha iyi yapamayacağı sadece çok az miktarda iş kalacak. Bunlar benim ümit ettiğim şeyler değil; olmasını tahmin ettiğim şeyler.” — Elon Musk

Ayrıca Bill Gates devletlerin robot çalışanlardan da tıpkı insanlarda olduğu gibi vergi alınmasını öneriyor.

“İş değişiminin eşiği geçildi. Bildiğiniz üzere, depo işçiliği, şoförlük, oda temizliği.. 20 yıl içinde bir çok insan işçiliği eriyip bitecek.” — Bill Gates

İşler herkesin tahmin ettiğinden çok daha kısa bir sürede yok oluyor.

2013'te iki Oxford ekonomistinin önerdiği Amerika iş gücünün %45'inin 20 yıl içinde otomasyon ile yürütüleceğini politika belirleyiciler reddetmişti. Fakat bugün bu kaçınılmaz görünüyor.

Ulaşım ve depo işçiliği bugün 5 milyon Amerikan vatandaşını istihdam ediyor.

Duyduğunuz otomasyon ile kendi kendine giden araçlar gelecekte bir çok insanı işinden edecek. Şu an ABD’de;

  • 600,000 UBER şoförü
  • 181,000 taksi şoförü
  • 168,000 otobüs şoförü
  • 505,000 okul servisi şoförü bulunmakta.

Ayrıca ABD’de yaklaşık 1 milyon kamyon-TIR şoförü var. Ve UBER daha yeni bir otonom araç firması satın aldı.

Otonom araçlar daha fazla eyalette yasal hale geldiğinde, bu bahsettiğim işlerin yerine otonom araçların geçişini büyük bir hızla tanık olacağız. Tek seferlik $30,000 tadilat maliyetli bir kamyon, $40,000 yıllık maaşı olan bir sürücünün işini elinden alabilirse; yakında 1 milyon sürücü işinden olacak.

Değişim sadece şoförlerle sınırlı değil. Depolarda da yakın zamanda her şey otomasyon ile halledilecek.

Alttaki 3 dakikalık videoya vakit ayırmanızı tavsiye ediyorum. Küçük bir robot filosunun, bir dünya işçinin işini nasıl yaptığını bu video size açıklayacak.

Bu tarz depolarda çalışan insan işçileri hala az sayıda olsa da var. Fakat onlarında otomasyon değişmesi için çok bir zaman yok.

8 milyon Amerikan vatandaşı satış danışmanı ve kasiyer olarak çalışıyor.

Bu işlerin bir çoğu çok yakın bir zamanda otomasyon ile halledilecek.

Amazon hiçbir çalışanın olmadığı bir mağaza tipini test ediyor. Siz sadece içeriye giriyorsunuz, istediğinizi alıyorsunuz ve çıkıp gidiyorsunuz.

Satışların önemli kısmı bir müşterinin neyi alacağını tespit veya tahmin etmek. Amazon geçtiğimiz sene $136 milyar hasılat yaptı ve Amazon’un satış danışmanları, algoritma tabanlı öneri makineleri. Amazon’un yapay zekadaki bütün kozunu kullandığında olacakları bir düşünün.

Amerikan restaurantlarında 14 milyon kişi çalışıyor.

Japonya restaurantlarında otomasyonu yıllardır kullanıyor. Sipariş alma, yemeği servis etme, bulaşık yıkama hatta yemeğin hazırlanması buna dahil!

Ve Amerika da restaurantlarda otomasyon hizmetini kullanmaya başlayanlar var.

Hatta bir firma dışarıda dolanan bir araç içinde gerçek zamanlı siparişlere göre pizza hazırlayan bir otomasyon sistemi bile üretmiş durumda.

Otomasyon kaçınılmazdır. Fakat hareketlenme ve engelli çalışanlara yardım etmek için hala zamanımız var.

Otomasyon hızla yükseliyor. Robotlara güç veren yazılımlar gelişmeye devam ediyor. Bunu durduramayız fakat kendimizi buna adapte edebiliriz.

Bill Gates robotlar için vergi almayı ve bu verginin engelli çalışanlar için gelir vergisi olarak kullanılabileceğini öneriyor.

Elon Musk vatandaşlar için sabit gelir ve her vatandaşa bir miktar para verilmesini bu sayede ise azalacak iş gücünü telafi etmeyi öneriyor.

Ve ben de artık otomasyon ile çalışan endüstriden alınacak bir kısım verginin yeni geliştirilen mühendislik hizmetleri için kullanılmasını öneriyorum.

Büyük Depresyon’dan sonra en büyük işsizlik felaketini yaşamadan önce önlem almalıyız. Şu üç yaklaşım otomasyon mücadelesinin cevabı olabilir.

Sizi şu 3 şeyi yapmak için cesaretlendiriyorum;

  1. Kendinizi otomasyon ve onun ekonomik etkileri üzerinde geliştirin. Bu kitap bu konudaki en iyisi.
  2. Aile ve arkadaşlarınızla otomasyon hakkında konuşun. Bu teknolojiyi görmezden gelemeyiz çünkü bu korkutucu ve tahmin edilemez. Bu konu hakkında yerel konuşma gerekiyor, bu sayede toplum olarak ne yapacağımızı belirlemek gerekiyor. Diğer türlü kurumlar ve alt çizgileri bizim hakkımızda karar verecek.
  3. Temsilcilerinizle iletişim kurun ve onlara otomasyon ve işsizlik ile alakalı çalışmalarını sorun. Onlara robot vergilerini, standart gelir sistemini veya teknoloji eğitimine daha fazla eğilim göstermelerini söyleyin; sizin görüşünüze hangisi uyuyorsa.

Eğer şimdi önlem alırsak, otomasyonu geliştirebilir ve birçok Amerikan vatandaşını cefadan kurtarabiliriz.

Bu yazı Quincy Larson’un (Quincy Larson) “A Warning from Bill Gates, Elon Musk, and Stephen Hawking” yazısının şahsım tarafından yapılmış Türkçe çevirisidir. Çeviri için gereken izin Bay Larson’dan alınmıştır. Yazının orijinal bağlantısı burada; https://medium.freecodecamp.com/bill-gates-and-elon-musk-just-warned-us-about-the-one-thing-politicians-are-too-scared-to-talk-8db9815fd398

Twitter’da yirmiyedimag kullanıcı adı ile teknoloji, bilim, sanat, müzik ve spor hakkında haberler veriyorum. Beni twitter.com/yirmiyedimag adresinden takip edebilirsiniz.