Bayramın Değerini Bilmek

Photo by Unsplash

Orucu, sahuru, iftarı, teravihi, fitresi, mukabelesi ve nice güzellikleriyle Rabbimizin bize büyük bir ikramı olan Ramazan ayının ardından bir bayrama daha erişmenin sevincini yaşıyoruz bugün. Bayram fırsat günüdür. Anne-baba duası almanın, gönüllerini yapıp cennete açılan kapıdan girmenin fırsatıdır bayram. Rahman’dan bir bağ olan sıla-i rahime tutunarak uzak düşülen akrabalıkları, unutulmuş dostlukları, yitirilmiş kardeşlikleri yeniden ilmek ilmek dokumanın zamanıdır bayram.

Bayram, çaresizlere çare, mazlumlara yoldaş, yalnızlara arkadaş olmanın fırsatıdır. Bayram, sevindirme günüdür. Hayatın yükünü birlikte omuzladığımız eşlerimizi, evlerimizin canlı bayramı olan çocuklarımızı sevindirebilmek, yuvamızdaki bayram sevincini şehirlerden şehirlere, evlerden evlere, gönüllerden gönüllere taşıyabilmektir bayram.

Huzur evlerinden çocuk evlerine, hastanelerden hapishanelere yaralı ve yorgun kalpleri onarmak, yaşama sevincini yitirenlere can suyu olmaktır bayram. Mü’min gönüllere düşen ilahi bir armağan olan bayramın değerini bilmek, ona gereken özeni göstermektir.

Bayramınız mübarek olsun.