Teknolojiyi Nasıl Kullanmalı?

Photo by Tim Bennett on Unsplash

Her an yenilenen bir dünyada; gün geçmiyor ki yeni bir buluş, yeni bir uygulama ortaya çıkmasın. Bu yenilenmenin temel unsurlarının başında ise teknoloji geliyor. Hayatımızın her anını kuşatan teknoloji, hiç şüphesiz hem bireysel hem de sosyal hayatımızı etkiliyor; olumlu ya da olumsuz.

Teknolojinin önemini göz ardı etmeden ya da abartmadan ondan faydalanabilmeliyiz. Zararından korunabilmek için teknolojiyle bilinçli ve kontrollü bir ilişki kurmayı hem öğrenmeli hem de özellikle aile bireylerimize öğretmeliyiz. İnternet, televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi hayatımızın her anına sızan teknolojik ürünlerden uzak kalabilir miyiz? Bu ağın esaretinden kurtulmak adına ailemizi teknolojiden arındırmalı mıyız? Yoksa sağladığı kolaylık ve fayda hatırına teknolojiye evimizin kapılarını sonuna kadar açmalı mıyız?

Photo by Marten Bjork on Unsplash

Meseleye tek taraflı bakmayarak onu hayatımızdan tamamen çıkarıp atmadan ve onun hayatımızı sınır tanımaz bir şekilde işgal etmesine de fırsat vermeyebiliriz. Teknolojiyi nasıl kullanmamız ya da kullanmamamız gerektiği üzerine düşünmeliyiz.

(Mehmet DİNÇ, Teknolojiyi Bilinçli Kullanıyorum, DİB Yayınları)