E-sporun önlenemeyen yükselişi

“Türkiye’de futboldan sonra en çok seyirci çeken ikinci spor nedir?” diye sorsam, cevabınız muhtemelen düşündüğünüz gibi değil.

Genç hedef kitleye ulaşmadaki önemi gittikçe daha net anlaşılan “E-spor”, Ekonomist dergisinin son sayısına kapaktan girerek kapsamlı bir haber dosyası olarak ele alınmış.

Geçtiğimiz haftalarda Fenerbahçe e-spor takımının League of Legends Türkiye Finali’ni kazanmasıyla basında kendine yer bulan e-sporun, heyecanla şahit olduğum önlenemez yükselişini ve bunu belgeleyen haberden bazı dikkat çekici veriler:

  • E-sporun dünyadaki pazar büyüklüğü 110 milyar dolara, gelirleri ise 892 milyon dolara ulaşmış,
  • Türkiye’de 30 milyon oyuncu var ve pazar büyüklüğü 500 milyon dolar sınırında,
  • Ülkemizdeki amatör takım sayısı 15 binin üstünde, bu takımlarda oyun oynayanların sayısı da 60 bini aşmış. Lisanslı oyuncu sayısı 4 bin civarında ve bir e-sporcunun kazandığı para yılda 200 bin TL’ye kadar çıkabiliyor,
  • E-spora ülkemizde en yoğun desteği veren üniversite ise Bahçeşehir. BAU SuperMassive takımı ile turnuvalarda boy gösteren üniversite, 40’tan fazla öğrenciye ~1 milyon TL değerinde e-spor eğitim bursu veriyor. Ayrıca BAU COOP bünyesinde ve Riot Games işbirliğinde dünyada ilk kez verilecek seçmeli bir e-spor dersinin hazırlıkları yapılıyor.