Чи потрібен бізнесу штатний маркетолог?

Myroslava Yurova
#yurova_business
Published in
5 min readMay 4, 2020

Питання доволі складне та болісне. Часто невеликі чи молоді компанії, отримавши офер від агентства, доходять до висновку «та я за ті гроші людину в штат візьму». Інші бізнеси натомість розвішують свої маркетингові активності на різних підрядників.

Сьогодні поговоримо про те, коли краще обирати варіант з людиною в штаті компанії, а коли — довірити маркетинг підрядникам та як це краще зробити.

Випадок 1: Ми щойно відкрилися

Насамперед тут проблема вже в тому, що маркетолог мав би бути ДО відкриття, а не після. На жаль, чимало бізнесменів-початківців роблять висновок, що достатньо налагодити виробництво чи послугу для того, щоб відкритися.

Якщо ваша пропозиція на ринку справді повністю унікальна та має неймовірний попит, клієнт дійсно питиме її як джерельну воду у спекотний день без жодної реклами. І неважливо, як називається ваш бренд, як він оформлений і чи стояв маркетолог хоча б поряд з вами. Фантазуйте далі.

Участь маркетолога у формуванні нового бренду потрібна вже на етапі обговорення ідеї.

  • По-перше, хороший маркетолог (чи команда) може дослідити ринок і зекономити вам час і гроші, якщо ідея потенційно провальна.
  • По-друге, дослідивши ринок, маркетолог допоможе обрати нішу: достатньо вузьку, щоб ваш бренд мав шанс конкурентної боротьби, і достатньо широку, щоб ваш бренд мав шанс на фінансове виживання. І, звісно ж, опише в цій ніші вашу цільову аудиторію.
  • По-третє, маркетолог побудує стратегію розвитку бренду та, власне, саме позиціювання бренду. Опісля можна вже й налагоджувати виробництво чи організовувати сервіс.

І де взяти такого маркетолога? Теоретично, вищеописані роботи може виконати одна людина. Дуже професійна й досвідчена. Хтось, хто спеціалізується на стратегії. Така людина точно не піде до вас у штат — не тому, що вам нерентабельно буде оплачувати їй повне завантаження, а тому, що стратегічний досвід і професійний рівень у цій області маркетингу на одному проєкті не розвинеш. Це була би професійна смерть.

Також можна залучити агентство. Там буде більше маркетологів, а більше маркетологів — це більше розумних (якщо пощастить) голів, які разом можуть щось дуже хороше придумати.

Етап формування стратегії просування бренду є найважливішим і найвідповідальнішим. Наші пострадянські бізнесмени того не усвідомлюють, на цей етап грошей у них часто немає. Можливо, для рівня магазинчика чи готелю «У Марусі» це і справді не так важливо. Якщо ж бізнес має амбіції, то…

Отже, на старті бізнесу я рекомендую для стратегічних моментів залучити: маркетолога-консультанта (у форматі фрілансу) або агентство. Бажано при виборі враховувати потенційне продовження співпраці — тоді підрядник відповідатиме за свої напрацювання і зможе повністю розкрити їхній потенціал.

Випадок 2: Ми працюємо і вже маємо деякі результати

Якщо ви вже визначилися зі стратегією та активно працюєте, у вас є певний визначений пул рекламних активностей. Візьмемо, наприклад, популярний набір з ведення сторінок у соціальних мережах, таргетованої та контекстної реклами.

Агентство / агентства

У цьому випадку таки краще віддавати яйця в один кошик — тоді підрядники матимуть змогу ефективніше використовувати рекламний бюджет (наприклад, переорієнтовувати між таргетингом і контекстом залежно від ситуації на ринку та потреб компанії) та порахувати ефективність реклами. Кілька підрядників теж можуть добре спрацюватися, але будьте готові до того, що вони перекидатимуть стрілки одне на одного. От просто прийміть як факт. Така вже людська психологія — завжди винен хтось інший. І комусь доведеться контролювати їхню спільну роботу та зводити її воєдино. Має бути хтось головний.

Мінусом роботи з агентством є те, що вам даватимуть рівно ті рекламні активності, які ви попросили. Звісно, в рамках свого списку послуг вам можуть додатково запропонувати емейл-розсилку чи тік-ток у доповнення до фейсбука з інстаграмом. Але на тому все. Агентство на підряді не запропонує вам спробувати OLX чи повішати білборди.

Маркетолог у штат. Правда чи міф?

Обійдеться приблизно так само, як послуги агентства. Може, навіть дешевше. Але подумаймо: вам потрібен «і швець, і на дуді грець». От взяти, наприклад, роботу з фейсбуком. Людина має вміти і могти:

  • робити фотографії;
  • обробляти зображення;
  • задизайнити їх якісно;
  • написати текст;
  • поредагувати текст;
  • зробити аналітику;
  • налаштувати таргетовану рекламу;
  • а ще, очевидно, проаналізувати потреби ЦА та сформувати під них якісний та ефективний посил.

Додайте сюди ще веб-аналітику, SEO-оптимізацію і налаштування контекстної реклами. Я не кажу, що це неможливо. Зрідка на ринку справді трапляються такі багатопрофільні фахівці. Проте навряд чи вони захочуть зависнути на одному (чи кількох) проєктах, і навряд чи їхні послуги обійдуться дешевше за послуги агентства.

Варіантів два:

  1. Або це буде фрілансер-початківець, який прослухав курси, прочитав дві книжки й робота якого буде малоефективною.
  2. Або це буде агентство під виглядом фрілансера. Цей варіант непоганий, бо відповідає за результат одна людина, в неї хороша репутація, а з ким він ділиться завданнями вам не має бути цікаво, якщо робота робиться добре.

То чи потрібен взагалі маркетолог у штаті компанії?

І так, і ні. Якщо ви плануєте найняти одну людину (ще й недорого), яка все самостійно робитиме, то це програшний варіант. Проте штатна людина все одно потрібна. І краще, щоб це не був директор (який має позбуватися мікроменеджменту та відповідати за якісний продукт, послугу, за свою команду і ще багато за що) або механік Вася.

Маркетолог-офісменеджер-принеси-подай

Обійдеться недорого, є шанси знайти недурну людину (студента або початківця). Роботу робитиме агентство (або кілька) й буде головна відповідальна за результат людина. А маркетолог робитиме фото для сторіз, перевірятиме тексти на професійну відповідність (особливо якщо це медицина, технології чи, наприклад, фінансова сфера), інформуватиме агентство про всі новини компанії та триматиме в курсі свого керівника.

Це може бути як окремий працівник, так і додаткові обов’язки для талановитої медсестри, офіціанта, бухгалтера, офіс-менеджера, тощо. «Людина на місці».

Маркетолог-консультант

Цей варіант не скасовує першого. По суті, це людина, яка відповідає за стратегію і наскрізний вектор роботи компанії. Ця людина контролює (а інколи й обирає) підрядників, пропонує ідеї (включно з рекламою на OLX чи бордами, якщо це потрібно), розрулює критичні ситуації. Консультант знає і розуміє всі ці незрозумілі терміни, вміє читати звіти підрядників і розуміє, коли ті звіти — фікція. Ця людина передусім повинна відстоювати інтереси свого клієнта. Окрім вас, у такого консультанта є ще десятки інших бізнесів, тому його професійному розвитку нічого не заважає. А ще такому спеціалісту безпосередньо вигідно, щоб ваші справи йшли добре (репутація його годує). Він і на виробництво приїде, і тренінг персоналу влаштує, і помітить негарний банер на рецепції.

Агентство повного циклу зі «штатним» менеджером

З тривалим договором (змінювати підрядника надто часто невигідно), і «штатною» співпрацею. Це має бути доволі велике та досвідчене агентство з широким спектром послуг (OLX, так OLX; борди, так борди) і можливістю виділити окремого менеджера або консультанта для вашого проєкту. Важливо окрім певного пакета послуг (СММ, налаштування реклами) включити також якийсь консультаційний пакет, щоб ви могли розраховувати на нові ідеї та пропозиції. Врахуйте, що представник агентства не їздитиме до вас раз на тиждень (як і маркетолог-консультант, зрештою), тому «людина на місці» в цих випадках також потрібна. Або ж такою людиною буде директор чи власник бізнесу (якщо має на це час).

Власне штатне агентство

Мова про повноцінний маркетинговий відділ. Актуальний варіант для великих компаній. Такий відділ складається з головного (арт-директор, стратег, головний маркетолог) керівника та виконавців за популярними напрямками (дизайн, копірайтинг, редактура, аналітика тощо). За потреби керівник залучає підрядників (зняти відеоролик, організувати перевірку таємними покупцями, розробити сайт) та особисто відповідає за результати компанії.

Резюме. З кого складається ефективна маркетингова команда?

  1. Головний стратег. Відповідальна людина, організатор.
  2. Виконавці за напрямками.
  3. Закріплена людина на місці (за винятком власного штатного агентства).

Як бачите, насправді все дуже просто. Працюйте, робіть класні продукти й послуги, заявляйте про них світові та буде вам щастя!

--

--

Myroslava Yurova
#yurova_business

Працюю в сфері маркетингу, консультую малий та середній бізнес. Заснувала компанію COI marketing&software. Багато читаю, люблю дискутувати.