SATILIK TAKİPÇİ VAR DEDİLER GELDİK!

Son dönemlerde oldukça dikkatimi çeken ve üzerine birkaç kelam etmeden duramayacağım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Başlıktan da anlaşılacağı gibi çeşitli sosyal mecralarda bulunan profil / sayfa / vb. için takipçi satışı artık oldukça popüler hale gelmiş durumdadır. Bilmiyorsanız araştırabilirsiniz. Küçük bir Google araması ile bu tarz iş yapan şirketlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu konunun kafama takılması, insanlığın ulaştığı dijital ortamın artık ne kadar tehlikeli bir hal aldığını düşündürmeye başladı bana. Sahte profiller ile elde edilen dolandırıcılık geliri azımsanmayacak kadar yüksek. Eskiden fiziksel temas ile yapılan işler, artık dijital ortamda daha kolay bir hal aldı ve profiline birkaç kadın fotoğrafı koyan herkes bir noktada dolandırıcılık yapmayı başarabildi. Bitmiş gibi konuştum ancak gün geçtikçe izlediğimiz ve dinlediğimiz örnekler ile işin vahametini gözler önüne sermeye yetiyor. Böyle bir ortamda insanların her an her şeye hazır olmaları gerekiyor.

Belki şunu diyecek olabilirsiniz; Ben sapık değilim (ki kimseyi direkt olarak böyle bir aşağılama ile itham edemem) ve önüme gelen kadını eklemiyor / takip etmiyor / yazmıyorum. Tamam zaten bizim bilinçli insanlar ile bir alıp veremediğimiz yok. Onlar zaten kendilerini farklı tehlikelere karşı koruma altına alıyorlar. Hah, ne kadar akıllı olduğumuzu düşünsek bile bir evlenme vadi ile insanların binlerce lira dolandırıldığını biliyoruz öyle değil mi? Ancak iş o noktada bitmiyor maalesef.

İnternet ortamında kolayca ulaşabileceğiniz teknolojiler sayesinde numaranızı gizleyebilir, kız arkadaşınızı sanki annesinin telefonundan arıyor gibi yapabilirsiniz (Şekil 1). Bu noktada insanların çok yüksek bir kısmı bunun bir dolandırıcılık olacağını düşünemez. Dilerseniz kendinizi test edin; Son 15 yıldır anneniz sizi aynı numaradan ararken, birden başka bir adam annenizin telefonundan size “Anneniz elimizde, AAB bankasına gidip 10.000 TL yatıracaksın ve sonra anneni serbest bırakacağız” dese endişelenmez misiniz? Şu ana kadar belki büyük bir kısım buna “evet” diyecekti ama artık öğrendiğiniz için bu tarz numaraları yememeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Şekil 1

İşin bu noktaya kadar geldiğini artık bildiğiniz için, insanların bunları ve benzer teknolojileri kullanarak neler yapabileceklerini hayal gücünüze bırakıyorum. Örnek olarak Twitter üzerinden gidelim.

Satın alınan takipçiler sayesinde kişilerin popüler algıları yükseltilmektedir. Tabi burada bahsi geçen ve satın alınan takipçiler gerçek değil. Tamamen yazılım ile alınan hesaplar ve bunlara genelde BOT (Robot) deniyor. Sayının yüksek olması ise gerçek takipçileri tetiğe geçirerek bu kişinin takip edilmesi gereken önemli biri hissini yaratıyor. Peki bu hesaplar ile neler yapılıyor?

Hesaplar üzerinden en çok bilinen ve yapılan dolandırıcılık İddia oyunu için kupon satışı diyebiliriz. Bir çoğu tutma olasılığı düşük olan maçları tahmin ederek insanlara milyarlarca lira kazandırdığı iddia(!) ediyor ve bunları o çok takipçiye sahip hesapları üzerinden paylaşıyorlar. Devamında bunu gören gerçek kullanıcılar ise hesap sahibi ile iletişime geçerek kupon isteğinde bulunuyor. Tabi bunun da bir bedeli var, bedava değil. Dolandırıcımız burada kişiye 1'e 5000 kazandıran bir kupon vereceğini ve bunun ücretinin (atıyorum) 150 TL olduğunu söylüyor. Bizim popüler kişiye güveni olan sazan arkadaşımız yemi yutuyor ve kişiye istediği rakamı ödeyerek milyarlar kazanacağını düşündüğü kuponu satın alıyor. Tabi ki sonunda bir çoğu verdiği para ile kalıyor, kazanamıyor.

SEO firmaları da benzer taktikleri kullanıyorlar.

SEO (Search Engine Optimization — Arama Motoru Optimizasyonu) firmaları da bu taktiği kullananlardan. Çok bilindik ve popüler olan (Aklınıza hemen bir isim gelmiş olabilir ancak burada firma ismi vererek karalama yapmak istemiyorum. Aslında bu karalama değil ancak yine de başım derde girsin istemem) SEO firmaları, BOT’lar ile popüler hesaplar oluşturuyorlar ve “trafik” vaat ettikleri firmanın reklamını bu sahte kullanıcılar üzerinden yapıyorlar.

Yaptığım takip ve incelemelerde, genelde oluşturulan kadın profilleri üzerinden bu çalışmaların daha sık yapıldığını gördüm. Neden kadın profilleri oluşturma gereği duyduklarını anlamışsınızdır? Dünya üzerinde kadınların yaptığı her şeye olan ilgi en üst seviyede. Böylelikle kadın gibi takılan sahte profillerin takipçileri, ara ara paylaşılan bu linkler aracılığı ile ilgili siteye yönlendirme yapılan (backlink) alanlara yönlendiriliyorlar. Devamında buradan akan kullanıcı da hizmet aldığını düşünen siteye trafik sağlıyor.

Son Kullanıcı İçin Takipçi Satın Almak Ne Anlama Geliyor?

Son kullanıcı dediğimiz kişiler ise başta bahsettiğim sosyal medya hesaplarına takipçi alarak popülerliklerini arttırma çabasına giriyorlar. Hala daha kavrayamadığım bir nedenle bununla gurur duyuyor ve gerçek hissi yaşıyorlar. Benim yazdığım şunca yazı için gerçekten gelecek olan bir yorum / beğeni insanları farkındalık sağladığını düşündürdüğü için mutlu ederken, 50 TL verip 100 beğeni aldığımda acaba ne hissettirebilir? Düşünün ya; Parasını ben veriyorum ve bilgisayar bana 100 beğeni veriyor. Sonra da bunu arkadaşlarıma gösterip “Bak bak, benim evde kimsenin umurunda olmayacak bir pozumu kaç kişi beğendi” diyerek kendimi boşaltıyorum.


Takipçilerim azaldı! Allah'ım öleceğim ne oluyor!!! Yoksa artık beni sevmiyorlar ve yeni aldığım Nike eşofmanı görmek istemiyorlar mı :’(

Twitter, Instagram, Facebook, YouTube ve sayamadığım onlarca site için takipçi, beğenme, beğenmeme (YouTube’da olumsuz — yani beğenmeme düşünebiliyor musunuz? Sevmediğiniz birinin videosuna 1500 tane beğenmeme alabilirsiniz. WOOOW), abone gibi sahte hizmetler satılmakta. Şimdi belki bunu öğrendiğiniz için gidip siz de almak isteyeceksiniz :)) Bunu yapacak arkadaşlar lütfen kendinizi kandırmayın. Gerçek hayata geri dönün! Hayat, Instagram üzerinden aldığınız 1000 beğeniden, 1 milyon aboneden ibaret değildir.

Kaldı ki keşke yapılan yararlı işler için böyle bir geri dönüş sağlansa da insanlık yararına bir harekete geçilse (beğeni ile?). Ancak bahsi geçen sistemler ile Huriye'nin yeni tesettürüne binlerce beğeni geliyor. Huriye’de evde satın aldığı takipçileri ile neşeye boğuluyor, arkadaşlarına hava atıyor.

Huriye 25 yaşında. Arkadaşları ona geri zekalı diyor.

Umarım popüler kültüre köpek olmuş insanlar hakkında az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur (Parasıyla değil mi kardeşim hizmet alıyor, sana ne?). Dolandırıcılık ve iki yüzlülük almış başını gidiyor. En yakınınızdaki insanlar bile beğeni uğruna tuhaf şeyler yapabiliyorlar. Diliyorum ki beğeniler, gerçekten yarar sağlayan gelişmeler için gelir ve insanların etkilendiği, ortaya koydukları ürünler / çözümler ile olur.

Sevgiyle kalın. Yüce FSM sizi korusun!