Ruby vs JavaScript danas

Za koji se jezik odlučiti kao početnik?

Vladimir Besermenji
Zamphyr
4 min readDec 6, 2016

--

Ukoliko ste kao većina početnika, učenje vašeg prvog programskog jezika će biti oko deset puta teže od učenja narednog programskog jezika, zbog toga što prilikom učenja nećete učiti samo sintaksu jezika, nego se i fokusirati na sledeće stvari:

  • Prilaz programskom problemu i njegovo rešavanje
  • Pretakanje svojih ideja za rešavanje problema u kod
  • Kako organizovati i strukturirati programski kod
  • Inžinjerske procese koji su potrebni da bi se aplikacija napravila
  • Koncept arhitektonskih obrazaca u softverskoj arhitekturi
  • Dostupne biblioteke i alati
  • Bazični koncepti za razvoj web aplikacija
  • Veština debagovanja
  • Rad u timu sa drugim programerima

Ovo su samo neke od stvari sa kojima će se susresti programer početnik. Važno je samo doći do te tačke kada “razmišljate kao programer” i na taj način rešavate probleme. Programski jezik je samo alat sa kojim ćete probleme rešavati, i u daljem tekstu ćemo sagledati sličnosti, razlike, i mogućnosti dva alata: Ruby i JavaScript programskih jezika.

Kratka istorija

Ruby je napravljen od strane grupe ljudi vođene Yukihiro Matsumotom. On je želeo da napravi programski jezik koji će programere učiniti produktivnima i srećnima, što je i uspeo. Prvi put se pojavio 1995. godine i sada skoro 21 godinu kasnije je još uvek aktuelan.
JavaScript je razvijen od strane Brendana Eicha za samo deset dana 1995. godine. U roku od godinu dana se rasprostranio kao scripting jezik i korišćen je u Internet Explorer 3.0 1996-te godine.

Lakoća učenja

Ruby je zamišljen tako da fokus bude na jednostavnosti i produktivnosti. Poseduje “prirodnu” sintaksu koja se lako čita i piše, kao običan engleski tekst. Poseduje pregršt ugrađenih metoda tako da je rad sa brojevima, stringovima, nizovima, i ostalim tipovima podataka znatno olakšan. Fokus je stavljen na problem koji programer rešava, a ne toliko na sintaksu, tako da je Ruby veoma lak za učenje.
Za razliku od Ruby-ja, JavaScript sintaksa nije toliko čitljiva zbog toga što veoma liči na C-olike jezike. Kao i kod Ruby-ja, postoji veliki broj ugrađenih metoda za rad sa svim tipovima podataka, mada ih Ruby ima više i intuitivnije su. Potrebno je više pažnje obratiti na sintaksu prilikom pisanja JavaScript nego kod Ruby koda.

Uporedite sintaksu Ruby-ja i Javascript-e lako i pogledajte pojedinačne razlike na više primera. Odlučite šta je čitljivije za vas.

Programerske zajednice i dokumentacija

Ruby programerska zajednica je jedna od najvećih snaga Ruby programskog jezika. Njegova zajednica okuplja ljude svih nivoa poznavanja jezika. Program za učenje Ruby-ja će biti dostupan putem Zamphyr platforme za učenje programiranja. Postoje zajednice kod nas koje su aktivne: Ruby Srbija, Rails Girls Beograd i Novi Sad. Takođe, firme kao što je Kolosek IT i Rendered Text su najveći korisnici Ruby-ja u našoj zemlji. Dokumentacija jezika je veoma opširna i dobro napisana, sa propratnim primerima i rezultatima izvršavanja svake metode.
Ruby biblioteke su uglavnom open source i svako može da učestvuje u njihovom unapređivanju.
S druge strane, JavaScript programerska zajednica nije toliko fokusirana na običan JavaScript, već je fokusirana na biblioteke u okviru njega.
Dokumentacija je veoma opširna i uključene metode su dobro opisane sa primerima koda i rezultatima metoda koje se opisuju.

Mogućnosti napredovanja i zapošljavanja

Poznavanje Ruby programskog jezika je odlična osnova za učenje Ruby on Rails biblioteke i njegovo dalje usavršavanje, a kasnije i zaposlenje kao Ruby on Rails programer.
Kao Ruby on Rails programer imaćete priliku da pišete lep i elegantan kod, kao i da pravite web aplikacije koje će moći jako brzo da se razvijaju i menjaju.
Sa poznavanjem Ruby-ja i uz pomoć RubyMotion alata moguće je praviti iOS, Android, i macOS aplikacije, tako da Ruby programer nije ograničen samo na Web. Takođe, učenjem Ruby-ja kao prvog programskog jezika dobija se odlična osnova i shvatanje osnovnih principa programiranja, kao i objektno orijentisane paradigme, tako da se učenje nekog drugog jezika svodi samo na učenje njegove sintakse.

Poznavanjem JavaScript programskog jezika stiče se osnova za dalje učenje i usavršavanje biblioteka koje čine izgled web stranice fluidnim kao što su React, Angular.js, i drugih. Takođe, može se napredovati i u polju serverskog programiranja usavršavajući Sails.js, i slično.
Takođe, učenjem JavaScript programskog jezika stiče se dobra osnova za shvatanje osnovnih principa programiranja, ali se zbog prototipalno objektno orijentisanog koncepta koji nije standardan u većini jezika, objektno orjentisano programiranje u JavaScriptu dosta se razlikuje. Program za učenje JavaScript-a je dostupan na Zamphyr platformi.

Zaključak ili početak?

Zašto uopšte učiti Ruby ili JavaScript? Da li je uopšte bitno koji će biti prvi programski jezik?
Učeći da programirate ne uči se samo sintaksa. Uči se kako i da pristupite problemu koji nikada niste videli, kako da ga propisno analizirate, i kako da ga na kraju rešite.
Programski jezici se menjaju, tehnologije se menjaju, sve se menja. I Ruby i JavaScript se stalno menjaju.
Osnove programiranja se ne menjaju, tako da bi njih trebalo učiti uz pomoć jezika koji je lak za razumevanje, koji se lako piše, čita, i pre svega gde nije toliko fokus na samom programskom jeziku, nego na razumevanju samog programiranja. Napredujući kao programer svaki dan će se učiti nove stvari, novi jezici, koristiće se različiti alati i svaki dan će se učiti, ali se sa nečim mora početi. Na vama je da odlučite da li će to biti sa Ruby-jem ili JavaScript-om.

--

--