Vizija škole bez profesora

Znanje iz zajednice za novu vrstu učenja

Marko Kažić
Zamphyr
5 min readJan 15, 2016

--

Inovacija je težak posao u kom morate biti i sanjar i pragmatista. To je trenutak kada shvatimo da smo u kutiji, i kada isečemo stranu da bi iz nje izašli. Obrazovanje je kao majka svih kutija u kojima živimo najveća i najteža sa kojom moramo da se borimo. Obrazovanje je prva kutija u koju nas ubace. Vrlo je malo vidljive i prave inovacije u obrazovanju. U poslednjim godinama dostupna nam je tehnologija koja se sjajno može primeniti u obrazovanju. Zašto obrazovanje stagnira? Mislim da postoji nekoliko razloga za to. Birokratija, konzervativnost, nevoljnost da promenimo sistem koji poznajemo.

Obrazovanje treba da osnažuje, inspiriše i vodi.

Obrazovni sistem je zastareo. Akademsko učenje zasniva se na ponavljanju napamet naučenih informacija. I to je užasno pogrešno. Obrazovanje treba da osnažuje, inspiriše i vodi. Čitamo udžbenike — linearnu predstavu znanja pojedinca i verujemo da je njihova ekspertiza dovoljna da mu posvetimo sav svoj ekumen znanja. To je slično, recimo, kao kad bismo pročitali bestseler o prodaji i verovali na reč autoru da jedini način da prodamo nešto jeste samo njegov način i ničiji više. Moramo da učimo jedni od drugih i to mora da bude deo škole. Kako? Daću vam primer.

Efekat distribucije

Živim u malom gradu u kom je grad odlučio da nema para za novogodišnji vatromet. Zaista, od kad sam bio dete taj vatromet je svake godine bio sve lošiji i lošiji, i objektivno nikome neće nedostajati. Kada smo svu nadu polagali u jedan vatromet, lako smo ostajali razočarani. Ove godine, desilo se nešto potpuno inspirativno. Znajući da vatrometa na trgu neće biti, mnogi su verovatno u želji da usreće svoje mališane kod kuće, kupili raznu šarenu pirotehniku i odlučili da je u tačno u ponoć iskoriste.

Lepota kakvu je malo ko primetio, sa svih strana grada u različitim oblicima i sjaju, drugačiji vatrometi spojeni u isto vreme napravili su spektakl na celom horizontu. To je efekat koji možemo da izazovemo učenjem jedni od drugih. Naše obrazovanje sada je kao trg, jedno mesto, odakle nas često razočaraju jednoličnim neuspesima. Budućnost je kada svi radimo zajedno i kada se naše znanje stapa u jedno čudo, gde svako sa svoje strane doprinosi i stvara mogućnosti kakve nismo imali dok smo čekali sve na jednom izvoru.

Učite iz više izvora

Kada ste poslednji put čuli nekoga kako ushićeno kaže: “Bilo je sjajno na fakultetu, oduševljen sam svime što sam naučio danas?”. Moje iskustvo učenja programiranja, dizajna i svih digitalnih veština razlikuje se od toga. Ipak, jedan metod potakao je najveću razmenu znanja i u njemu najviše uživam, a to je stvaranje nečeg novog sa nekim ko ima drugačije veštine od mene. Koliko je sjajno kada počnete da stvarate a usput naučite svašta novo, družite se i povežete sa ljudima. Zašto toga nema u našem obrazovanju? Iako se zajednica orijentisala ka okupljanjima, hakatonima, razmeni znanja i povezivanju, sistem i dalje nije. Jedan od ciljeva u Zamphyr-u je upravo povezivanje ljudi i razvoj kroz rešavanje praktičnih problema.

Učilište to može

Kako da skaliramo takav sistem na novu vrstu škole? Kako da stvorimo novi način koji će prenositi ove vrednosti u maniru koji se može širiti? Potrebni su nam kredibilitet, kohezija i ažurnost. Drugim rečima, moramo da znamo da je znanje koje prenosimo valjano, da ga okupimo, oblikujemo u celinu i omogućimo da se proširuje i naravno, da napravimo sistem koji će omogućiti da znanje koje prenosimo bude uvek ažurno. Knjige iz oblasti računarskih nauka su zastarele već kada izađu iz štamparije. Voleo bih da se ne štampaju. Zašto učimo digitalne nauke sa papira u digitalnom svetu?

Šta dalje?

Ka čemu idemo i šta je moja vizija budućeg učilišta? Prvo, digitalna i online platforma koja sabira znanje od stručnjaka. Naše mogućnosti drastično se povećavaju ako profesore i udžbenike zamenimo ljudima koji rade u industriji i firmama koje žele da učestvuju u obrazovanju, a takvih je mnogo; i spojimo njihovo znanje. Naš sistem će omogućiti da se znanje sabere u jedno supergradivo, kako volimo da ga nazivamo u Zamphyr-u. Praktično, to će značiti da svako ko uči, uči iz gradiva koje je rezultat najboljeg što mnogo stručnjaka o samoj temi zna. Učite programiranje od najboljih programera odjednom i neka stručnjaci formiraju gradivo. Tehnologija nam daje šansu da premostimo barijere ka znanju i da pomerimo granice naših sposobnosti.

Naše mogućnosti drastično se povećavaju ako profesore i udžbenike zamenimo ljudima koji rade u industriji…

I ne samo to, svako treba da ima mogućnost da uz malu pomoć napravi svoj smer i izabere šta će učiti. Nedavno sam u priči sa jednim diplomcem fakulteta čuo poražavajuću izjavu: “Hteo sam da učim JavaScript, ali sve što mi je bilo ponuđeno je C#”. Mi moramo da koristimo tehnologiju koja omogućava svakome da skroji svoj željeni put u učenju. To je danas vrlo lako, ipak, naš obrazovni sistem je još u 19. veku. Zamphyr kao platforma će imati tu mogućnost da učenici odlučuju šta od tema žele da vide na platformi a drugo, da sami skroje svoj smer i uče, jednostavno rečeno, ono što žele i što će im omogućiti da steknu veštine, rešavaju probleme i nađu posao.

Činjenica je da nam tehnologija pruža neverovatne mogućnosti da oplemenimo i osnažimo mnoge ljude. Moj lični cilj i cilj za koji se zalažem u Zamphyr-u je jednaka šansa za razvoj. Jedna od barijera ka tome je i jezička barijera. Znanje treba da bude dostupno svima na maternjem jeziku, kako bismo svima omogućili jednaku šansu za učenje, prema ličnim sposobnostima.

Učenje informacionih tehnologija najviše trpi. U ekosistemu koji se menja iz dana u dan, i koji napreduje neverovatnom brzinom, mi provodimo godine učeći po starim programima uz male izmene u opsegu koji dozvoljava birokratija. Vreme je da osmislimo novi način da prezentujemo znanje i da postavimo pitanje: Dokle ćemo pustiti da škole kakve mi poznajemo postoje?

Hvala vam

Podelite ovu vest sa prijateljima, da pokrenemo diskusiju, jer je svaka ideja vredna. Ukoliko želite da znate više o platformi budućnosti za učenje IT-a, posetite Zamphyr i pretplatite se besplatno na novosti o našoj dolazećoj platformi. Ako ste na društvenim mrežama, pratite Facebook stranu Zamphyr-a ili @zamphyrhq Twitter nalog.

--

--

Marko Kažić
Zamphyr

Founder in Chief at Zamphyr, next-gen computer science school ˈkʰɑːʐit͡ɕ