Cizinci v Adastře: Španělský vývojář David Diaz Lucido

Potká se takhle Španěl, Ruska a Bangladéšanka na IT projektu v České republice… Ne, to není začátek vtipu, ale každodenní situace na jednom z našich projektů. Seznamte se s prvním z těchto Adastřanů, s Davidem z Toleda. Pracuje u nás s technologiemi Business Intelligence už 3 roky, za tu dobu se oženil s Češkou a narodil se mu syn. Jak se mu pracuje v Adastře? A jak vidí Čechy a naši kulturu?

Áda
Áda
Jul 4 · 6 min read

Rozhovor proběhl v angličtině.
Tento článek je český překlad.
Původní anglickou verzi najdete tady:

Odkud přesně jsi, Davide?

Pocházím z Toleda, města blízko Madridu. Ale v České republice žiju už 5 let.

Jak ses rozhodl přestěhovat se z Toleda do Prahy?

Asi 4 roky jsem ve Španělsku pracoval jako vývojář. Ale vždycky jsem se chtěl naučit anglicky. Abych řekl pravdu, neuměl jsem skoro nic. Tak jsem sekl s prací a na 4 měsíce jel na Maltu, abych se tam učil angličtinu a udělal si zkoušku First Certificate in English, abych mohl pracovat v zahraničí.

Po zkouškách jsem dostal dvě nabídky práce. Jedna byla v Izraeli. To na mě byla trochu moc velká změna. Druhá nabídka byla v Praze v Teradata. O Praze jsem nevěděl skoro nic. Věděl jsem, že je tam zima. A že tam lidi mají jiný jazyk a jinou měnu. Samozřejmě jsem znal české pivo a věděl jsem, že Praha by měla být krásné město. Tak jsem se rozhodl jít sem.

Aha, takže do Čech tě pozvala jiná společnost. Co tě pak přivedlo do Adastry?

V Teradata jsem byl jeden rok. Pak mě poslali do Německa. Ve firmě jsem poznal svou přítelkyni, teď už je to moje manželka. Je Češka, ale v té době pracovala v Itálii. Takže jsme strávili rok neustálým cestováním z jedné země do druhé. Chtěl jsem se vrátit do Prahy, a tak jsem si našel práci ve firmě Concur v ETL, jenže ta pozice nebyla moc spojená s Business Intelligence. Zvažoval jsem dokonce návrat do Španělska.

Se ženou v Toledu

A pak jsem dostal zajímavou nabídku práce od Adastry na projektu v automobilovém průmyslu. Pokrývala mnoho oblastí Business Intelligence, databází i reportingu. To už jsou zhruba 3 roky. Nabídku jsem přijal a musím říct, že jsem s tím rozhodnutím doteď dost spokojený. Dříve jsem se dostal jen k jedné části vývoje. Má současná práce pokrývá mnoho různých oblastí.

Takže jsi tu zůstal a oženil se?

Ano, měli jsme svatbu v České republice, a víkend nato ještě ve Španělsku. Byl to skvělý den, moc jsme si to užili. Koupili jsme byt, syn se mi narodil v prosinci. Takže se nám daří dobře.

Umíš trochu česky?

Učím se už čtyři roky. Ale popravdě, moc ne (směje se). Většina mých kolegů jsou Češi, ale spousta z nich chce mluvit radši anglicky, aby trénovali. Takže se k tomu mluvit česky moc často nedostanu.

Španělská svatba

V Adastře je normální sdílet know-how a pomáhat si navzájem“

Prosím, pověz mi víc o tom, jaké je to pro cizince pracovat v Adastře.

Adastra je moc fajn. Pro lidi, kteří tu pracují, pořádá spoustu aktivit. Jsou tu akce pro celou firmu, pro divizi Banking, pro můj projekt… Každé 3–4 měsíce máme týmovou večeři. V týmu jsme momentálně čtyři. Většinou jdeme na večeři, nějaké drinky, popovídáme si.

Moje situace je trochu specifická, protože pracuju jako kontraktor, takže se mě netýkají benefity nebo školení pro zaměstnance. Ale přesto se necítím být ve firmě vynechaný.

Co se ti líbí přímo na tvé práci?

Byl jsem zatím na dvou projektech. Na prvním jsme pracovali jen dva, pak přišli další a já jsem šel na jiný projekt. Líbí se mi, že mám přístup k mnoha věcem. Ve Španělsku jsem dělal pořád dokola jen databáze. Tady cítím, že mám svobodu. Můžu pracovat na různých aspektech vývoje.

Můj projekt navíc není abstraktní. Když jsem pracoval v bance, viděl jsem jen čísla. Nedohlédnul jsem na dopad mé práce. Na současném projektu stále vidím, že pracuju na něčem opravdickém. Prodej aut je něco, k čemu se dá vztáhnout, co vidíte všude.

S Adastřany na lyžích

Jak bys popsal atmosféru v Adastře?

Je moc dobrá. Řekl bych, že je to vidět, kdykoliv pošleš e-mail, ve kterém se kolegy na něco ptáš. Spousta lidí z Adastry pracuje pro tohoto klienta na různých projektech, ale je normální, že sdílíme vědomosti a pomáháme jeden druhému. Komunikace je velmi dobrá. Samozřejmě, že někdy přijde časový pres a musíte pracovat víc. Ale to je tak všude, ne?

Co mi povíš, když se tě zeptám, jestli máš šanci profesně růst?

Používáme různé technologie a neustále se vyvíjíme spolu se zákazníkem. Když pracujete s databázemi, pořád se musíte učit. Právě teď se učíme používat nové nástroje, které naši práci zefektivní. Takže tohle je opravdu dobré místo, kde být.

„Praha je klidnější než Madrid. Akorát čeští řidiči jezdí jako šílení“

Jak ses vypořádal s českými a španělskými kulturními rozdíly? Co tě první napadá?

Pokud jde o práci, tady začínám v 7.30 ráno, což by ve Španělsku bylo dost brzo. Tou dobou byste se s nikým na ničem nedomluvili, protože v kanceláři by nikdo nebyl. Což taky znamená, že dřív končím. Tady v České republice je v osm večer každý doma.

Vtipné je, že já rád obědvám docela brzo, v půl dvanácté mám hlad a přesvědčuju kolegy, abychom šli jíst. Od nás Španělů každý očekává, že obědváme ve tři odpoledne. Pravda je taková, že my jíme prakticky pořád.

Na fotbale

Kromě dřívějších příchodů do práce, jakých dalších rozdílů si všímáš?

Myslím, že máme silnější pouto s rodinou. Španělé se taky liší ve vytváření přátelství. Čechům trvá delší dobu nějaký vztah navázat. Začátky jsou těžší. Ale mám tu i české přátele.

Samozřejmě se liší jídla. My máme vždycky první a druhé jídlo, ale to první není polévka. Spíš můžete mít třeba těstoviny jako první chod a maso jako druhý. České metro je hrozně tiché. Nikdo s nikým nebaví. Ve Španělsku je metro strašně hlasité, umí to být fakt otravné. I já se musím tlumit. Moje žena mi pořád říká, „proč na nás křičíš?“ A přitom já mám pocit, že mluvím normálně.

Co ještě? Možná to, že lidi tu řídí jako šílení. V Praze jezdí strašně rychle, snaží se předjíždět bez jakéhokoliv dobrého důvodu. Dobré na dopravě je to, že ve Španělsku každý ráno cestuje z jihu na sever do Madridu do práce a večer zase zpátky. Tady to není tak náročné.

Co bys řekl španělskému kamarádovi, když by se tě ptal, jestli se má přestěhovat do České republiky za prací?

Řekl bych mu, že plat možná není tak vysoký, jak by mohl očekávat, ale taky je levnější tady žít. Jídlo v restauracích není tak drahé. Nájem může být, ale současně je možné si najít něco kousek mimo centrum, co je přitom pořád dobře dostupné. Dojíždění v Madridu umí být vážně dlouhé, takže tohle oceňuju v Praze.

Taky bych mu řekl, že mu nejspíš bude chybět čerstvé jídlo — ryby, maso, ovoce… Španělsko je veliké a máme tam všechno. Taky mi chybí rodina a přátelé, a samozřejmě počasí. Ale řekl bych, že Praha je opravdu dobré místo na život. Nejsem tu ve stresu tak jako v Madridu, kde městem v podstatě běháte, protože běhají všichni ostatní.

Chtěli byste pracovat s Davidem? Právě hledáme IT profesionály pro téhož klienta z automobilového průmyslu. Podívejte se na stránky Adastry a pak se nám ozvěte na kariera@adastragrp.com!

Ze života Adastřanů

Poznejte, jak se nám v Adastře pracuje.

Áda

Written by

Áda

Píši o životě Adastřanů. Oni za vším vidí data, já příběh.

Ze života Adastřanů

Poznejte, jak se nám v Adastře pracuje.