Filip Líbal, šéf Probostonu: „Technicky skvělý produkt narazí, když je špatně odkomunikovaný“

„Chceme firmám dodávat kompletní řešení pro digitalizaci. K tomu potřebujeme odborníky, kteří k našim technicky precizním řešením dokáží vytvořit kreativní komunikaci a dodají skvělé uživatelské rozhraní.“ S touto vizí koupila loni na jaře Adastra podíl v kreativní agentuře Proboston. Její majitel se současně stal novým group marketing directorem v Adastře.

Filip Líbal s generálním ředitelem Adastry Pavlem Kyselou

Představme si na chvíli, že o Probostonu nevím vůbec nic. Sedíme spolu v hospodě a já se vás zeptám — co ta vaše firma vlastně dělá?

Proboston nejčastěji pomáhá značkám budovat jejich image. Je nás momentálně 27 a staráme se našim klientům o marketingovou kreativní komunikaci. Zároveň máme skvělé lidi na webový vývoj, UX a UI. Jednoduše řečeno — když se staví webová aplikace nebo jakýkoliv jiný front-end, my jsme tu proto, aby se lidem snáze ovládala.

Vím, že vy sám teď máte více rolí. Co všechno máte v popisu práce?

První role je šéf Probostonu. Mám zodpovědnost za to, aby agentura dál rostla a přitom pomáhala Adastře v rozvoji, růstu a inovativní prezentaci produktů a služeb.

Druhá nedílná součást mojí práce je role Group Marketing Directora v Adastře — mám tedy na starosti strategické řízení marketingu a vizuální synergie značky Adastra. Celá firma se nyní v kompetencích posouvá do oblasti digitalizace, můj úkol tak je postarat se o to, aby tomu správně rozuměli zákazníci i zaměstnanci všech firem skupiny.

Třetí rovina je hledání nového byznysu a nových příležitostí pro synergie a společný růst všech firem skupiny.

Jedním z klientů Probostonu je například T-Mobile

„Pokud zákazníci nepochopí, v čem je pro ně novinka přínosem, mohou veškeré investice přijít vniveč“

Mluvíte o posunu Adastry do oblasti digitalizace. Jakou roli v tom má hrát Proboston?

Adastra zavádí do firem mnohdy revoluční změny. V oblasti pojišťovnictví, bankovnictví, manufacturingu… Dovedeme přijít a nabídnout jim řešení postavené na kombinaci těch nejlepších technologií dneška. Jenže žádná taková změna se neobejde bez komunikace — interní i externí.

Představte si, že Adastra přinese bance revoluční změnu v rámci sjednávání půjček. Do digitalizace toho procesu se investují obrovské peníze, díky kterým banka v budoucnu může ušetřit miliony. Sjednávání půjček může být paperless, náš klient zvládne rychleji nabízet lepší produkty nebo vystačí s méně zaměstnanci, a tak podobně. Pokud ale zákazníci nepochopí, v čem je pro ně novinka přínosem, nebo se se změnami nesžijí zaměstnanci, mohou veškeré investice přijít vniveč. To je gap, který dokážeme překlenout právě správně postavenou komunikací — směrem k zákazníkům i k zaměstnancům. Skvělým benefitem Probostonu je to, že jsme u celého řešení od začátku.

Lidé z Probostonu tedy pomáhají právě s komunikací a front-endem řešení Adastry?

Ano. Spolupracujeme přitom s dalšími firmami z Adastra Group. Mobilní front-end tak může navrhnout Adastra.ONE, která se na mobilní vývoj specializuje, my zajistíme ten webový. Pomáháme tomu, aby se jakékoliv řešení snadno používalo. Protože pokud bude mít složité ovládání, bude vypadat špatně nebo mu uživatel nebude rozumět, nikdo to nebude používat. A projekt za miliony na tom může skončit.

Máme několik zajímavých use-casů z Kanady, kdy jsme díky kvalitnímu UX pomohli prodat Adastře více práce na daném projektu. Navíc se ušetřilo na vývoji, protože jsme si nejprve schválili vizuální prototyp, než jsme se pustili do samotného vývoje. Nakonec jsme některé prvky zjednodušili tak, že byl klient troufnu si říct ohromen výsledkem.

Adastra tím pádem dnes už může nabízet kompletní řešení od A do Z. Znamená to, že Proboston nastupuje tam, kde vývojáři back-endu skončí?

V ideálním případě přichází Proboston hned na začátku, když se s klientem bavíme nad zadáním. Ve spolupráci s „backendáři“ následně připravíme uživatelsky dobře použitelnou aplikaci. To se ale bavíme jen o vývoji.

Tím, že jsme full-servisová reklamní agentura, dokážeme zákazníkovi také spočítat a připravit efektivní marketingovou strategii. Zde přichází ta skvělá synergie celé skupiny. Adastra Business Consulting dokáže spočítat např. bance, že se jí vyplatí investovat až 80 Kč za převedení zákazníka ze starého systému do nového. Pokud je jejich cílem převést do nového systému milion zákazníků, může z toho být projekt až za 80 milionů. Následně přícházíme my, kteří poradíme s tím, jak alokovat prostředky — tedy velice zjednodušeně řečeno vymyslet marketingový mix. Několika klientům už takto pomáháme a zatím máme skvělou zpětnou vazbu.

Současně neustále hledáme projekty, kde bychom pro klienta mohli těžit ze synergií napříč Adastra Group. Ani jsme si na začátku nedovedli představit, kolik příležitostí to je.

Pusťte si video vytvořené Probostonem v rámci kampaně pro Equa banku

„Držel jsem v náručí půlroční dceru, koukali jsme na pohádky a já si řekl: Začneme se bavit o spolupráci“

Jak k té akvizici vůbec došlo? Povíte mi, jak jste se dostal do kontaktu s Adastrou?

To je zajímavý příběh. Mě vždycky lákal velký svět, připadal jsem si někdy sám sobě brzdou a přemýšlel jsem, jak se posouvat dál. A hledal jsem mentora. Na neformálním obědě jsem se setkal s majitelem Adastry Honzou Červinkou a zeptal se ho, jak vlastně dál. V rozhovoru jsme se dostali k tomu, že největší reklamní agentury jsou dnes vlastněné velkými technologickými společnostmi jako IBM (konkrétně IBM iX), Accenture (nově vlastní třeba ikonu reklamního businessu Droga 5 nebo Schinner Schrader) a Deloitte právě z těch důvodů, které jsem zmiňoval — kvůli uživatelské přívětivosti dodávaných řešení a komunikaci jako základnímu stavebnímu kameni každé dodávky.

Honzu to zaujalo a odkázal mě na Pavla Kyselu, generálního ředitele Adastry. Spolu jsme mluvili o digitalizaci a o tom, jaký dopad může mít kreativa v rámci byznysových procesů. V průběhu měsíců jsme měli s Pavlem několik sezení, a před Vánoci se mě poprvé zeptal, jestli se nechystám Proboston prodat. Původně jsem o tom nepřemýšlel a dost odolával. Ale na Adastře mě zaujalo a přesvědčilo společné DNA, nezávislost, vize a Pavlův způsob řízení firmy.

Doteď si pamatuju, jak jsem 27. prosince držel v náručí půlroční dceru, koukali jsme na pohádky a já jsem si řekl: „Tak jo, začnu se s nimi bavit o spolupráci.“

Jak to rozhodnutí vnímáte dnes?

Jako důležité strategické rozhodnutí Adastry a Probostonu. Pro obě firmy je to nová zkušenost. Ale to, že jsme schopni dodat end-to-end řešení může být pro klienty velký benefit. Co mě hodně baví je podpora subkultur. Vedle business orientovaných konzultantů, vědců umělé inteligence, developerů a architektů jsme my kreativní umělci, kteří třeba nemusí úplně rozumnět tomu, co ostatní dělají, ale všichni jdeme za jedním cílem. A to je dodat skvělý výsledek.

Pro Proboston to znamená růst, zajímavé zakázky a taky velkou diverzifikaci oproti agenturám v ČR. Třeba nyní jsme v tendru na budování značky jedné velké banky na asijském trhu společně s Adastra Business Consulting, která je v tomto regionu silná. Na druhém konci planety zase pracujeme na konceptu cestovní kanceláře postavené na Blockchainu a umělé inteligenci. Tady je hezká synergie s Adastrou.ONE (mobilní vývoj) a nás v kreativní a strategické komunikaci. K takovýmto možnostem se Proboston dostal jen díky Adastře. A to mě těší.

Před Vánocemi 2017 jste z dílny Probostonu mohli vidět také reklamu na Kofolu

„Těší mě vidět, že lidi práce baví a dávají tomu maximum“

Co vás motivuje v práci? Kdy máte pocit, že to, co děláte, dává smysl?

Hodně mě motivuje poznávání nových věcí a sebevzdělávání. Díky Adastře teď každý týden zažívám něco nového, něco, co posouvá nejen Proboston, ale i mě samotného. Motivují mě také výzvy, a v neposlední řadě nějaký vnitřní úspěch a radost, když si můžu říct: „Tohle se fakt povedlo“.

A taky mě těší, když vidím, že lidi ta práce baví a dávají tomu maximum. Snažím se je nevést, spíš jim pomáhat, aby oni vedli sami sebe. Když se to nedaří, stavím se do pozice soudce než direktivně věci nařizovat. V tom se naše filosofie slučuje s tou v Adastře.

Co vás zaměstnává mimo práci?

Ty 2–3 hodiny denně, kdy nepracuju, se věnuju dceři. S manželkou jsme filmoví maniaci, a proto rádi zajdeme do kina nebo si něco pustíme doma. Časově a geograficky náročné koníčky šly s rodinou trochu stranou, ale moc mě baví potápění a hudba.


Zaujal vás přístup Filipa Líbala a spolupráce s Adastrou? Proboston hledá další kreativce se zápalem pro věc a lidi, kteří se budou starat o klientské projekty. Podívejte se na případové studie na webu nebo rovnou napište na hello@proboston.net a přidejte se do týmu!