IoT trackování odhalí špatně rozvrženou prodejnu nebo sklad. A nebo vás odnaviguje k toaletám

V minulém článku jsme psali o tom, jak v Adastře v rámci nové divize IoT rozvíjíme platformu pro IoT scénáře a jaká data nám IoT pomáhá získat. Velkou kapitolu tvoří scénáře pro trackování, sledování a lokalizaci lidí i objektů. Někde díky nim zefektivníte procesy a ušetříte, jinde můžete chránit život zaměstnance. Přečtěte si, jaká řešení u nás vznikají. A mimochodem, právě do IoT divize zrovna hledáme kolegy!

Zdroj: Pixabay

Sbírat data o pohybu lidí, věcí nebo materiálu se může hodit prakticky v kterékoliv oblasti lidské činnosti. Lišit se budou jednotlivá technologická řešení:

  • Jiné senzory použijete při trackování materiálu uvnitř budovy, kde máte připojení k internetu nebo kde můžete natáhnout kabely.
  • Jinak si musíte poradit při sledování pohybu kamionů převážejících náklad stovky kilometrů mezi několika zeměmi.

Práce konzultanta spočívá zaprvé v tom uvidět u zákazníka potenciál IoT řešení. A zadruhé vyřešit příslušné technické hádanky tak, aby výsledek fungoval.

Pojďme se podívat na pár ukázkových situací a výzev, které s sebou nesou. Lákalo by vás podílet se na něčem podobném?


Získejte data od vozíků jezdících ve skladu, zrychlete expedici a ochraňte zaměstnance

Zdroj: Pixabay.com

Ve většině skladů narazíte na zaměstnance, kteří jezdí mezi regály s vysokozdvižným vozíkem známým jako „ještěrka“ a převáží zboží. Čím méně zátaras mají v cestě a čím efektivněji se po skladu pohybují, tím lépe.

Často ve skladu také existují místa, kam by přitom zajíždět vůbec neměli, a to kvůli vlastní bezpečnosti. Jaká jsou východiska pro takovýto technický rébus?

  • Jedno z možných řešení je zařízení nebo senzor připevněný přímo k vozíku, ze kterého odchází data. Díky tomu získáte nejen informace o tom, kolik který vozík najezdí, ale taky kudy přesně se pohybuje. Výsledkem může být i heatmapa, která ukazuje nejvytíženější místa ve skladu.
  • Jiná varianta je nadefinovat virtuální zóny ve skladu a počítat, kolikrát vozík do sledovaných zón vjel. Takovéto zóny můžeme hlídat třeba pomocí kamery.
  • Pokud jde o zakázané zóny, ty je možné zadefinovat i fyzicky. Senzory umí rozpoznat, kde jsou kužely nebo čára. Když ještěrka projede do zakázaného území, systém může zareagovat různě — odesláním notifikace, rozsvícením kontrolky nebo i vyhlášením poplachu.

Sledujte pohyb zákazníků po obchodě a zjistíte, jak přeskládat prodejnu i o jaké zboží je zájem

Zdroj: Pixabay.com

U kterých regálů se lidé tlačí a kolem kterých jenom projdou? Kde se zastaví a které zboží nenajdou? Kdy se u pokladen dělají největší fronty? Takové informace se mohou hodit třeba při rozhodování o tom, jak rozmístit zboží nebo jak nastavit otvírací dobu. A taky poslat signál prodejci, když se zákazník u něčeho zastaví.

Zkušený konzultant přitom musí vzít v potaz třeba to, že…

  • Když řešíte podobnou výzvu, potřebujete velkou přesnost. Když zákazník popojde o půl metru, už se místo na vysavač dívá na kávovar.
  • Zákazníky stěží očipujete. Odpadá tedy možnost vysílat informace ze senzoru, který se bude pohybovat spolu s nimi.
  • Pracovat naopak můžete s kamerami, které v reálném čase snímají obraz a vyhodnocují ho na základě automatické analýzy obrazu.

Pomozte zákazníkům, ať v obřím nákupním centru najdou přesně to, co potřebují

Zdroj: Pixabay.com

Už jste někdy bloudili ve velkém nákupním centru? Kdyby vám obchodník nabídl stoprocentně funkční aplikaci pro navigaci, věděli byste přesně, jaký obchod kde najdete. Jak ho dosáhnout?

  • Vaši přesnou polohu mohou systémy trackovat třeba na základě rozšířené reality, kdy jsou po obchodě rozmístěná zařízení, která přes Bluetooth komunikují s vaším telefonem.
  • Nebo vás systém lokalizuje na základě obrazu z kamery vašeho mobilního telefonu. Prostě přes aplikaci uděláte pár snímků okolí — a aplikace hned ví, kde jste a jak vás navigovat dál.

Podobných scénářů je bezpočet a každý s sebou nese jiné výzvy. 
Některé scénáře mají napomoci zefektivnění procesů, jiné vylepšení služeb. Zatímco určité technologie vám umožní sledovat zásilku jedoucí na korbě kamionu do Estonska, jiné mohou rozpoznat a ihned varovat nemocniční personál, když se při procházce po areálu někomu udělá špatně a upadne.

Není snadné najít ta správná řešení pro tak rozličné scénáře. 
Ale současně je to jedna z věcí, které do naší práce vnáší pestrost.
A právě teď hledáme kolegy, které to bude bavit, tak jako to baví nás.

Zajímají vás IoT technologie?

Zjistěte si víc o práci v Adastře na našem kariérním webu
A pak se nám ozvěte na kariera@adastragrp.com.
Součástí nově vznikající IoT divize můžete být i vy!