„Vznikající tým pro Internet of Things umožní Adastře nabízet ještě lepší služby“

Lenka Nováková chtěla být dřív daňovou poradkyní. Prý proto, že má ráda ve věcech pořádek. Místo toho se postupně vypracovala na pozici finanční a obchodní ředitelky v bezpečnostní agentuře. A odtud přešla před několika měsíci do Adastry. Jejím úkolem je vybudovat nový tým specializovaný na IoT technologie.

„Od 1. října vzniká malá divize. Postupně poroste z počtu 3–4 lidí“

Říká o sobě, že je studijní typ. Studovala účetnictví a daně, pokračovala na MBA studiem obecného managementu a financí, doktorát dělala na vnitřní kontrolní systémy — a zvažuje, že by si střihla druhý na oblast IoT.

Když s Lenkou Novákovou mluvíte, nemůžete přehlédnout kousek zdravé umíněnosti. V předchozím zaměstnání se během 10 let dostala z řadové pozice v oddělení controllingu až na pozici předsedkyně představenstva, která měla na starosti celý marketing a také obchod ve dvou zemích.

„Přejít do Adastry pro mě na začátku znamenalo obrovskou změnu. Jak se říká, šla jsem s vírou to zero,“ vypráví s úsměvem.

„Když si dovedete propočítat náklady a přínosy, snáze se vám argumentuje i prodává“

Když jsou lidé mladí, sní o práci kosmonauta nebo veterináře, a mnohdy pak dělají něco docela jiného. Co lákalo vás?

Původně jsem si myslela, že chci být auditor a daňový poradce. Asi proto, že mám ráda ve věcech pořádek. A v téhle profesi musíte mít velký pořádek. Vše je nalícované podle zákona.

To jste asi první člověk, kterého znám a baví ho problematika daní. Takže při volbě kariérního směřování vás vedlo to, že vás baví mít věci uspořádané a pod kontrolou?

Přesně tak. Po gymnáziu jsem chtěla studovat účetnictví a daně. Po škole jsem šla pracovat do Škoda Auto v marketingu, pak jsem si dala žádost o přeložení do daňového auditu. A odtud jsem skutečně nastoupila do auditorské společnosti, ale ta práce mě úplně nenaplňovala.

Kam jste tedy pokračovala?

Posledních 10 let jsem pracovala v bezpečnostní agentuře G4S.
Tam jsem nastoupila do oddělení controllingu, ale později jsem se stala finanční ředitelkou, dělala jsem obchodní ředitelku, pak jsem se stala jednatelkou a členkou představenstva. Chodila jsem na schůze obchodní komory. Měla jsem na starosti strategický dohled na obchod za celé Slovensko a Maďarsko, a také marketing.

Standardně jsem reprezentovala společnost, když jsme byli pozvaní na konference a prezentovali jsme know-how a produkty.

Co z těch zkušeností se vám bude nejvíce hodit v Adastře?

Nejspíš, že si dovedu věci propočítat. Jak vše profinancovat, jak hledat cesty… Tím pádem se mi líp argumentuje. A díky pozadí v marketingu umím myšlenky líp prodat. Pokud jde o technické znalosti, G4S má i jednu technologickou divizi, která ale dělá spíš bezpečnostní technologie.

Mimo práci Lenku baví sport — kolo, lyže, běh nebo třeba golf. Loni zkoušela kiting a windsurfing

„IoT je cesta ke zvýšení efektivity a snížení chybovosti v různých oblastech a oborech“

Čím začal příběh divize IoT?

Tím, že do Adastry přišel Martin Rys z Microsoftu. On a kolegové začali vyvíjet IoT platformu a digitalizační IoT scénáře. Já sama jsem se s Pavlem Kyselou (ředitelem Adastry) znala z osobního života poslední 3 roky. Celé to začalo golfovým turnajem. V předchozí práci jsem byla unavená, byla to rutina. Chtěla jsem se učit nové věci a rozvíjet se. Spolu jsme zformulovali takovouto vizi.

Co povíte, když se vás zeptá úplný laik, v čem je síla IoT technologií?
V čem všem bude Adastra umět pomoci klientům?

Vysvětlím to na pár příkladech. Zaprvé existují retailové scénáře, které mohou pomoci marketingu. Retail teď obvykle vůbec nemá data o svých zákaznících. Když chtějí zjistit informace o lidech, kteří chodí do obchodů, využívají výzkumné agentury. Takový průzkum standardně vypadá tak, že přijdou holčiny z vysoké školy s papírovými dotazníčky a na místě zpovídají lidi.

My nahrazujeme tenhle náklad. Místo dotazníků a rozhovorů využíváme senzory, které zachytí věk, pohlaví, pohyb lidí po prodejně.
Ta data jsou na 99 % přesná. Navíc se zvýší efektivita. Žádné přepisování z papíru, žádný Excel, reporty si můžete překlikávat tak, ať se v tom vyznáte. Získáte obrázek o klientech, takže dovedete cílit reklamu na různé skupiny nebo přeskládat regály podle toho, jak lidi chodí.

Takto tomu rozumím. Co další využití mimo retail?

Druhý příklad může být stoprocentní automatizace ve výrobě nebo v údržbě. Stroje dokážeme napojit a získávat z nich data. Dá se odhadnout, kdy bude stroj potřebovat servis. Také je možné trackovat náhradní díly nebo drahé obalové materiály, aby se neztrácely.

Stejně tak můžete monitorovat lidi, třeba zaměstnance v sériové výrobě v souvislosti s health and safety. Potřebujete to třeba v jaderných elektrárnách nebo v petrochemické výrobě z důvodu ochrany zdraví zaměstnanců. Znám taky příklad ze severní Evropy, kdy jsou pomocí náramku monitorovaní lidi v psychiatrických léčebnách, aby se neztratili a aby personál věděl, kde se ten člověk pohybuje.

Use cases vznikají každý týden. Tenhle týden jsem se potkala s lidmi, kteří vyrábí malá křidýlka na kolo. Pomocí nich můžete své kolo sledovat, když ho někdo ukradne. Jiná firma vyrábí čidla na odečty vody nebo plynu.

Říkám si, že pro spoustu lidí tohle musí stále znít jako hudba budoucnosti.

Český národ hodně konzervativní. Víme, že nám vezme hodně síly lidem vysvětlovat, jak si díky IoT pomůžou. Kde získají efektivitu, kde sníží náklady. Lidi jsou opatrní, i když už ví, že musí začít pilotovat takovéto projekty. Třeba v USA nebo Číně už dnes trendy diktují využívat machine learning.

Někteří mi řeknou, že je to pro ně Big Brother. A není ostatně divu. Senzor v obchodě rozezná, jestli jste muž nebo žena, jakou máte náladu, věk, pokolikáté jste v obchodě… a podle toho vám začne na reklamní ploše nabízet šaty. Když souhlasíte s uchováním osobních údajů, dovede to s vámi i personálně komunikovat. Pro někoho je to technologický přerod.

Nehrozí pak vašim klientům problém s GDPR?

My GDPR souhlas nepotřebujeme. Data jsou anonyní. Pracujeme s tím, že člověk před senzorem je muž, je mu zhruba 40 let, je tu počtvrté a má dobrou náladu.

Dovolenou tráví Lenka většinou aktivně. Umí si ale prý taky celý den číst detektivku

„Prioritou je teď pro nás nábor a rozvoj lidí, postupný růst divize a získání několika velkých klientů“

Pojďme teď chvilku trochu snít. Je mi jasné, že je těžké formulovat nějaké vize, když divizi budujete vlastně „od miminka“. Máte ale nějakou představu, jak se bude divize rozvíjet a jak budou vypadat další měsíce?

Od 1. října vzniká malinkatá divize, zatím má 3–4 lidi a bude se postupně rozrůstat. Teď je naším úkolem nábor a rozvoj lidí, a taky marketingové aktivity.

Trh je nový, musíme ho prvně edukovat. Proto obcházíme schůzky, chodíme na konference a musíme trh naučit, že Adastra dělá a nabízí i tohle.

Ta platforma pro IoT už existuje. A máme plno zařízení, která s ní umí komunikovat. Rozšiřujeme postupně prvky toho hardwaru, ale nemáme zatím žádné velké klienty. Můj osobní cíl je, ať máme do 2 let portfolio klientů, z toho aspoň 3–4 velké, a významnější obrat.

Co by vám v tom pomohlo?

Důležité je pro nás dostat to i dovnitř do firmy. Aby i sami Adastřané věděli, že toto mohou nabízet svým klientům. Adastra tak může firmám přinést ještě větší hodnotu.

I proto budeme chystat různé workshopy, ať mají naši lidi možnost se s těmi technologiemi a možnými scénáři seznámit.

Zajímají vás IoT technologie? Zjistěte si víc o tom, jak se pracuje v Adastře, na našem kariérním webu. A pak se nám ozvěte na kariera@adastragrp.com. Součástí nové IoT divize můžete být i vy!

--

--

--

Kdo jsou Adastřani? Jak funguje Adastra Czech? Jaké další entity patří do skupiny?

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Áda

Áda

Píši o životě Adastřanů. Oni za vším vidí data, já příběh.

More from Medium

Enterprise Software Today

Get to Know Mallika Potter, Engineering Manager

WWCD Mentorship 4.0 — Week 3

11 Ways SDRs and AEs Build Pipeline