Pro tvorbu nového kariérního webu jsme využili data od desítek Adastřanů

Už jste viděli jobs.adastra.cz ? Za tvorbou nového webu stálo přes 20 rozhovorů s Adastřany, analýza víc než 100 dotazníků nových kolegů, povídání s vedením i HR oddělením, testování webu ve firmě i venku na veletrzích. Přečtěte si, k čemu nás to všechno dovedlo!

Na začátku jsme od nového webu měli docela jednoduchý požadavek. Ten, kdo na něj přijde, má dostat právě ty informace, které hledá a potřebuje. Chceme ukázat, proč je Adastra dobrý zaměstnavatel, a předat lidem kousek její esence, vizí i firemní kultury.

Ale ne přes růžové brýle a s marketingovým pozlátkem. 
Jinými slovy, nevěříme na to, že když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají — místo toho chceme předat, jak to u nás chodí doopravdy. Nováčkům chceme slíbit právě to, co si samotní Adastřané na své práci pochvalují. Nedává nám smysl, aby lidé odcházeli ve zkušební době, protože realita firmy neodpovídá slibům náborové kampaně.

Kromě toho se nám zdá důležité lidem dát odpovědi na jejich otázky a vyvrátit zbytečné obavy. Co nejvěrnější představení firmy a naší práce odbourá spoustu zmatků a nejistot na straně potenciálních kolegů, což mimo jiné usnadní práci HR a recruiterům. Ti pak musí vyřizovat méně dotazů a hlásí se jim více relevantních uchazečů.

Z tohoto důvodu jsme se taky rozhodli jít složitější cestou. 
Nekupovat hotové řešení a celý web postavit na míru a po svém. 
Chtěli jsme prostě, ať je kariérní web opravdu náš.

Začali jsme tím, že jsme vyzpovídali desítky kolegů napříč firmou

Vidíme data za vším. 
Kdo má dobrá data, může udělat správná rozhodnutí. 
Svým vlastním klientům pomáháme taková data vytěžit a využít.
Nám samotným v tom pomohlo studio Pábení.

Na jaře a v létě loňského roku v Adastře proběhla velká výzkumná vlna. 
Využili jsme třeba 106 zpětnovazebních dotazníčků od nových kolegů. Od HR, generálního ředitele i divizních ředitelů jsme zjistili, jaké lidi nejvíc potřebujeme.

A proběhlo taky 18 důkladných rozhovorů s Adastřany napříč různými týmy. Vyptali jsme se na jejich vlastní rozhodování o kariéře a začátcích. To nám nakonec ze všeho nejvíc pomohlo odhalit jejich motivace, obavy, nejistoty. A tím pádem důležitá témata, která by se na webu měla objevit.

Na analýzu kvalitativních dat nezbývá než použít živého výzkumníka

Zmapovali jsme, co lidé potřebují a co jim Adastra dovede doopravdy nabídnout

Z rozhovorů a analýz se nám vyklubaly 3 typy lidí, kteří míří do Adastry a mají docela odlišné potřeby:

 1. Studenti, absolventi a junioři — lidé po první práci, v začátcích kariéry. Chtějí se hlavně učit od opravdových odborníků, učit se, růst. A často taky využívat moderní technologie při práci, která je bude bavit.
 2. Zkušení lidé s léty praxe. Do Adastry přechází z jiné firmy, protože mají plné zuby stereotypu a zdá se jim, že stagnují. Nebo se jim třeba změnilo vedení a oni s kroky toho nového nesouhlasí. Potřebují obvykle práci skloubit s rodinou, zajímají je konkrétní projekty.
 3. Lidé, kteří k nám míří z docela jiného oboru. V Adastře pracuje bývalá právnička nebo třeba učitel. Po letech prostě potřebovali změnu. U nás chytrého, schopného a pracovitého člověka dovedeme zaškolit. Pracujeme s technologiemi, které ještě před pár lety ani neexistovaly, takže i senioři se u nás neustále učí.

Důležité je, že jsme si ty tři skupiny nevymysleli — takoví jsou kolegové, kteří tu pracují. Jich jsme se taky vyptali, co jim Adastra reálně dává.

Když si proklikáte náborový web, všimnete si, že tu taky nemáme jedinou fotku z fotobanky. Všechny tváře patří skutečným Adastřanům. Zástupcům všech tří skupin, různého věku i odbornosti, z různých týmů napříč firmou.

Jednotlivým skupinám lidí na webu nabízíme jen to, co nám pojmenovali skuteční zaměstnanci

Grafika a funkcionality vdechly webu duši Adastry

Data, čísla, fakta. 
Big Data, IoT, nové technologie. 
To, že je Adastra konstantně jednou nohou v budoucnosti. 
A přesto zůstává lidsky příjemná.

Odkazy na tohle všechno najdete napříč celým webem. 
V grafice ukazujeme naše Adastřany v podobě augmented reality:

Kdo hledá, všimne si dat, která vám o Adastřanech poví víc. Tohle je kolega Vlastimil Kovařík

S daty a čísly pracujeme napříč jednotlivými stránkami. 
Jako důkaz, že naše sliby nejsou jen prázdná lákavá slůvka, zase slouží citace zaměstnanců.

Mluví ostřílení senioři, pojmenovávají ale přání a touhy všech 3 skupin uchazečů

Zajímá vás denodenní náplň práce konzultanta? 
Nebo to, jací lidé se u nás vůbec uplatní?

Získat lepší představu vám pomůže interaktivní prvek, pomocí kterého zařadíte sami sebe na škále od technického nadšence po empatického komunikátora. Jak hýbete posuvníkem, vyskakují vám příběhy Adastřanů, kteří to mají podobně jako vy.

Všechno jsme průběžně testovali — a ladíme dál

 • „Proklikejte si web a zkuste nahlas komentovat všechno, 
  co vám při tom běží hlavou.“
 • „Najděte na webu pozici, která je pro vás relevantní, 
  a zkuste na ni odpovědět.“
 • „Kamarád vám do mailu poslal tenhle náborový inzerát. 
  Pročtěte ho a povězte mi, co vás přitom napadá.“

Takové a podobné úkoly jsme zadávali kolegům Adastřanům, a vzápětí taky potenciálním novým kolegům na pracovních veletrzích. Díky tomu jsme našli místa, kde se lidé ztrácejí, nedostávají potřebné informace nebo nechápou, co mají udělat.

A díky tomu, že je web stoprocentně náš a máme nad ním plnou kontrolu, můžeme sledovat uživatelskou přívětivost, sbírat data z návštěvnosti a dál s nimi pracovat.

Cookie lišta varuje: Vidíme data za vším

Nebudeme zastírat, že k vypuštění webu v plné verzi vedla dlouhá cesta, a že se u toho všichni zúčastnění pěkně zapotili. Stále ještě odlaďujeme, testujeme a rozvíjíme. Máme ale radost z dobré zpětné vazby i z toho, že už teď nám web přivádí nové kolegy.


Co na náš web říkáte vy? 
Podělte se o názor v komentářích. 
A pokud víte o někom šikovném, kdo by se k nám hodil, pošlete mu odkaz na
jobs.adastra.cz!