Záchodové IoT… aneb jak jsme v Adastře zdigitalizovali toalety

Začalo to stížnostmi na neustálou obsazenost toalet. Pokračovalo vtipným komentářem o tom, že bychom na to měli vyvinout chytrou aplikaci. Jenomže kdo zná Adastřany, ví, že s podobnými poznámkami se tu musí zacházet opatrně.

Áda
Ze života Adastřanů
4 min readSep 18, 2018

--

Adastra každý měsíc roste, prostory se nezvětšují a do stěhování musíme ještě nějakou dobu vydržet. A tak si představte, že se už potřetí zvedáte od stolu, jdete si odskočit, dobíháte málem s překříženýma nohama — a máte smůlu. Je obsazeno.

Je to taková malá drobnost, která ovšem leze na nervy pár desítkám lidí každý den. A tak se tahle stížnost dostala až na jarní adastří kvartální poradu.

Celou akci spustil rýpavý dotaz

Ředitel Pavel Kysela se z toho tehdy vykroutil, ale bylo pozdě. Adastřani ze sekce IoT jsou totiž pro každou špatnost. Běžně do velkých firem denně zavádíme chytrá řešení, která stovkám lidí šetří čas i peníze. Že bychom sami pro sebe nedovedli vytvořit něco, co všem reálně usnadní život?

A tak se Petr Matějíček (aka Matěj) a Martin Záruba během horkých letních večerů po vlastní ose pustili do tajné undergroundové akce.
Tohle je výsledek:

Aplikace TOI APP vám ušetří zbytečnou cestu na toaletu

Chytré řešení zahrnuje alobal, lepicí pásku a klauna

Každé řešení vyžaduje správně navrhnout architekturu.
Ta naše vypadá takhle:

Jako u dalších našich IoT projektů: Senzor — Field gateway — Azure — Database — Prezentace

Informace ze senzoru je ze záchodku vysílána bezdrátově do serverovny. Tam je šikovou aplikací přeposlána do cloudu, aby to byl ten Internet of Things. A na speciální webové stránce se ukáže obsazenost kabinek.

Aplikace hlásí „obsazeno“, když jsou splněny 2 podmínky:

  1. Dveře jsou zavřené.
  2. V kabince je pohyb.

Dění v kabince snímá senzor postavený ze stavebnice BigClown s firmwarem, který najdete na GitHubu. Pokud jde o hardware, použil Matěj to, co měl zrovna po ruce pro účely prototypování a testování. Stačí se zeptat, a on vám jistě poví vše o technické specifikaci.

Třeba Field Gateway je řešený pomocí Intel NUC — prostě protože ho máme v serverovně kvůli jiným testovacím aplikacím

Za zmínku stojí svérázné řešení senzoru. Zavřené dveře totiž detekují kontakty na zárubních, které spojuje alobal přilepený na dveřích. K uchycení stačil kus trámku, přesná rána sekerou, závitová tyč M4 a oboustranná izolepa. S krytováním senzoru si taky hlavu nelámali — proč by měl být oblečený, když i návštěvníci zde sundávají kalhoty.

Zafungovala kombinace spousty kreativity a trochy hrubé síly

V Adastře vidíme data za vším!

Hardware je řešený cestou nejmenšího odporu. To ale neznamená, že si Adastřané nevyhráli s funkcionalitou. Kromě signalizace obsazenosti umí řešení Matěje a Martina…

  • hlídat teplotu v místnosti
  • měřit vlhkost či intenzitu osvětlení
  • detekovat třískání dveřmi pomocí akcelerometru
  • signalizovat stav baterie

Kluci prý chtěli také instalovat čidlo k měření kvality ovzduší, od toho ale nakonec upustili. Všichni jsme si oddechli, když nás ujistili, že součástí instalace není kamera.

Protože Adastřani se nezapřou a data vidí za vším, vše se samozřejmě nahrává do databáze. Zatímco Matěj sestavoval senzor a kreslil Toi appku, Martin si hrál s daty.

Data se nejprve uloží tak jak je posílá senzor. Teprve v dalším kroku se z hrubých dat dopočítává třeba počet návštěv toalet nebo doba obsazení. Nakonec se z toho všeho generují přehledné dashboardy.

To bychom nebyli Adastra, aby v tom nebyl reportík

Už po dvou týdnech víme, že máme v Adastře borce, kteří s tím minimem vzduchu vydrží i ¾ hodiny. Uvidíme, jestli podle reportů v budoucnu budeme schopni třeba plánovat velikost svačin :)

Teď už máte představu, jak moc tvořiví jsou naši kolegové kovaní v oblasti IoT. Chtěli byste s takovými lidmi spolupracovat? Sledujte náš kariérní web nebo se nám rovnou ozvěte na kariera@adastragrp.com.
Tým IoT se bude brzo rozšiřovat!

--

--

Áda
Ze života Adastřanů

Píši o životě Adastřanů. Oni za vším vidí data, já příběh.