30–40–30: Zdravá čísla rozpočtu nového online projektu

Tomáš Zísler
Tomas Zisler
Published in
6 min readAug 26, 2019

--

Plánujete nový projekt a hodláte nekompromisně uspět. Chcete vyvinout skvělý produkt a jste rozhodnuti změnit svět. Ale váš záměr skončí dřív, než se stačil rozběhnout a získat první zákazníky. A není to neobvyklý jev, příčina je jednoduchá a až nehezky častá — došly peníze. Jak se tomu vyhnout?

Co vás čeká není rychlý profit, ale cyklus online projektu

Zaplatil jsem vývoj a získal jsem svůj stroj na peníze

Předpokládám, že jste si projekt připravili. Provedli jste základní výzkum, analyzovali jste si poptávku, testovali. Pokud ne, je potřeba se těmto základním krokům věnovat dřív, než začnete stavět reálný produkt.

I přes poctivou přípravu spustíte svůj vysněný e-shop, web nebo aplikaci a ”heuréka” se nedostavila? Nikdo k vám nechodí a neutrácí peníze? To je po investicích zklamání (někdy i existenční otázka). Zamýšlený “stroj na peníze” se totiž zastavil ještě dříve, než se stačil pořádně roztočit.

Oni ti uživatelé přijdou sami…

Nepřijdou — je na vás, abyste je získali. Internet je vysoce konkurenční prostředí, nikdo už sám od sebe nepřijde a „jen“ skvělý produkt neobstojí. Potřebujete aktivně prodávat. Přemýšleli jste nad tím, jak dlouho budete muset svůj marketing a provoz financovat z vlastního rozpočtu, než se objeví první objednávky? Jak dále reinvestujete vydělané peníze a porostete? Mít plán a rozpočet už od začátku vám umožní se na vše připravit.

To, co platilo včera, neplatí zítra

Po prvních zákaznících začnete vyhodnocovat, co reálně přináší objednávky, co je potřeba zlepšit a jak zrychlit celé to kolečko vydělávání peněz. Ale za projekt jste utratili všechny své finance, příjem je zatím jen tak tak a na počáteční marketing jste si už půjčili. Takže vylepšení a změny musí počkat. Přitom tyto úpravy vás mohou snadno posunout blíž k vysněným ziskům.

Čím více energie i peněz do úvodní fáze vývoje vložíte, tím méně se vám bude chtít dělat potřebné změny v budoucnu –jednoduše proto, že jste už příliš vyčerpaní jak po finanční, tak psychické stránce. Přivíráte si tak dveře pro plynulý rozvoj, který je pro online projekt nezbytný. Často se podnikatelé domnívají, že spuštění online projektu je ten bod, kdy začnou chodit peníze, přitom je to teprve reálný začátek.

Co víme

 • Úžasný web bez marketingu nefunguje.
 • Perfektní marketing bez kvalitního webu neobstojí.
 • Potřebujete analyzovat web i marketing, vylepšovat ho a rozvíjet se.

K posunu směrem k finančnímu úspěchu budete potřebovat kombinaci výše uvedeného.

Jak ideálně rozložit rozpočet online projektu?

Plánujete nový projekt a zatím nemáte zkušenosti s tím, co vás čeká? Pak si rozdělte prvotní rozpočet a zvolte hlavně takové řešení, které dovolí následující:

 1. 30 % rozpočtu na realizaci projektu (design, vývoj, obsah)
 2. 40 % rozpočtu na první 3 měsíce marketingu a provozu
 3. 30 % jako rezerva na úpravy webu i další marketing

Rozpočet online projektu je cena realizace + marketing pro start + nezbytná rezerva pro rozvoj a úpravy.

Jen 30 % na vývoj? Ano, protože i dokonalý projekt bez uživatelů je nevydělávající projekt. Bez určitého počtu (kritická masa) uživatelů nejste schopni dosáhnout udržitelnosti. A vy si potřebujete nechat prostředky na jejich přivedení. Vývoj vás nesmí finančně vyčerpat — stlačte cenu projektu osekáním rozsahu, zvažte potřebnost některých funkcí.

Vyvíjejte produkt jen tak velký, aby dostatečně uspokojil základní potřebu zákazníka (metoda MVP — Minimum Viable Product). Jeho ladění přijde později.

Dalších 40 % vyčerpá první období marketingu, aby přivedlo zájemce. Představa, že start marketingu zaplatíte z peněz plynoucích z prvních objednávek, je zavádějící. Pokud k vám nikdo nechodí, jak můžete něco vydělat? Mimoto je tento způsob růstu pomalý.

Maximálně se soustřeďte na výkonnostní marketing. Každá investovaná koruna by se měla vrátit se ziskem. Teď vytváříte základ svého obratu a rozjíždíte se.

Pokud začali chodit lidé, získáváte prvotní zpětnou vazbu a musíte upravovat a dolaďovat. Na rozvoj se hodí těch posledních 30 %.

Zde jste ve fázi, kdy už máte data i zkušenosti, produkt je životaschopný a je čas začít ladit a rozšiřovat, protože se máte, o co opřít. Peníze použijete na vývoj, nebo podpoříte další marketingový kanál.

Důležité je si uvědomit všechny potřeby projektu hned na začátku, a nejen plánovat vývoj, ale i následující aktivity a práci s cílovou skupinou zákazníků. Každý produkt, firma a prostředí je jiné. Hodnoty procent nejsou dogmatické, ale mají vám pomoci získat jiný pohled a inspirovat se. Odpovězte si na následující otázky:

 • Pokud startujete nový produkt, existuje již na trhu poptávka? Nebo ji budete muset vytvořit? Pak budete potřebovat ještě větší investici právě do marketingu.
 • Bude váš obor retenční? Budou se zákazníci každý měsíc vracet, nebo u vás nakoupí jednou za 3 roky, a tím pádem potřebujete stále nové zákazníky?
 • Pokud potřebujete vyrábět fyzické produkty, pak se váš rozpočet dramaticky mění s ohledem na produkci.
 • Pokud redesignujete, stále si nechte dostatek prostředků na reaktivační kampaň.

Vyvíjet, nebo pronajmout?

Zde záleží na vašich zkušenostech s online prostředím. Pokud je to první projekt, pak vývoj vlastního řešení (především) e-shopu vás může finančně srazit na kolena a vzniká prostor pro drahé chyby.

Pokud pro prodej zboží nepotřebujete velmi specifické funkce (a většinou nepotřebujete), dobře vám pro start poslouží krabicové řešení / pronájem e-shopové platformy. Tato typizovaná řešení využívá tolik zákazníků, že jsou za tu dobu dostatečně odladěné pro potřeby e-commerce.

Kvalitní obsah

Vy se soustřeďte na výběr kvalitních produktů (zjištěním, co lidé potřebují), cenovou politiku a především kvalitní popisky a fotky. I toto je část peněz obsažená ve fázi vývoje. Lépe bude fungovat pár set dobře připravených produktů, než tisíce nepopsaných a nezařazených. Kvalita vám umožní i vyšší cenu, lepší marži, a tedy i zdravější růst.

Drahý vývoj musí být doprovázen spoluprací kvalitních odborníků. Pokud někdo pomáhá se startem už stého e-shopu, má přehled a zkušenosti. Pomůže vám vyvarovat se těch největších a často zbytečných chyb. Kvalitního dodavatele poznáte i podle množství otázek. Bude se hodně ptát a na něco nebudete možná ani znát odpověď — přesto pokud k němu budete upřímní, dokáže vás nasměrovat. Klíčový pro vás bude výkonnostní marketing — zde na
odborníkovi nešetřete.

Doporučení na závěr

 • Připravte si finanční plán na období půl roku a zohledněte v něm náklady na provoz. Ukotví projekt a vy budete podle stanovených ukazatelů moci sledovat, jak se vám daří.
 • Soustřeďte se na kvalitní obsah a marketing. Funkce a vychytávky přidáte časem.
 • Online produkty nebudou nikdy hotové — můžete je stále posouvat, stejně jako se posouvá vaše firma i vaše znalosti.
 • Pracujte s kvalitním analytikem a pravidelně vyhodnocujte chování uživatelů, profesionálně si nechte nastavit Google Analytics, eliminujte zkreslení naměřených hodnot.
 • Naučte se v Google Analytics orientovat a chápat základní metriky — bez toho se v online prostředí podnikat nedá. Analýza dat a souvislostí je váš základ.
 • Za výkonnostní kampaně budete muset zaplatit — nakopnou start. SEO efekt projektu se dostaví mnohem později, nečekejte na něj.
 • Pro každý projekt bude marketing postaven jinak — někde fungují skvěle sociální sítě, někde PPC. Pozor na “zaručené návody”, každé podnikání je jiné.
 • Výkonnostní kampaně (především PPC) budou klíčovým zdrojem zákazníků, proto si najměte profesionála. Metodou pokus omyl se zde dá prodělat hodně peněz.
 • Nepotřebujete mít hned vše vlastní a na míru. Prostředky ušetří prosté pronájmy krabicových řešení, především pro e-shopy existuje dobrý výběr.

Přizvěte si ještě před startem k projektu 3. stranu — někoho, kdo má širší znalosti a vytvoří oponenturu. Nechte si realisticky zhodnotit svá čísla a ohlídat výstupy dodavatele. Především pak to, které body jsou potřebné a co je už přebytečné pozlátko. S tím vám v rámci svých 16letých zkušeností s online byznysem mohu pomoci i já.

--

--