Jak vybrat CMS: Redakční systém pro provoz webu

Tomáš Zísler
Tomas Zisler
Published in
9 min readJan 22, 2020

V svém článku 30–40–30 jsme psal o rozpočtu online projektu a o tom, jakými způsoby se můžete přiblížit k webu, který potřebujete a dává finančně smysl. Dnes se podíváme na výběr CMS.

Neztraťte se hned na začátku

Co se týče CMS, máte velký výběr možností různých technologií i licencí.

  1. Krabicové CMS
  2. Agenturní CMS
  3. Open Source řešení (např. WordPress)
  4. Licencované CMS, které si instalujete a provozujete
  5. Vývoj na míru

Než začnete vybírat, promyslete si, co skutečně potřebujete a co od systému očekáváte. Vaše potřeba se nemusí slučovat s tím, co vám chce prodat případný dodavatel a vy se nenechte opít rohlíkem. Pokud vše vhodně nakombinujete, mělo by vám technické řešení umožnit být nezávislí na dodavateli vývoje (tedy kdykoliv přejít k němu jinému).

Co byste měli zvážit

  • Svůj celkový rozpočet (nezapomeňte, že realizace je jen část celkového rozpočtu).
  • Potřebujete grafiku na míru, nebo si vystačíte se šablonou?
  • Jak často a jaký obsah budu reálně měnit?
  • Sbíráte na webu pro byznys důležitá data a případně citlivé osobní údaje?

Proč je volba CMS důležitá

Grafiku webu, která se vám nelíbí, snadno změníte, ale s CMS je výměna podstatně složitější. CMS se stará o zobrazení potřebného obsahu v odpovídající šabloně a reaguje,je v něm uložený veškerý obsah (text, fotky, videa ale i produkty, uživatelé, poptávky apod.) Je tedy zásadní složkou celého projektu a pokud není funkční, moc daleko nedojdete. Co by vás proto při výběru mělo zajímat:

  • Dá se CMS případně vylepšit, když budu potřebovat nějakou novou funkci?
  • Zvládnu ho spravovat sám, nebo budu potřebovat podporu odborníků?
  • Má optimální poměr cena / výkon?
  • Jakou údržbu potřebuje (aktualizace) a jak je pracná?
  • Je bezpečný a spolehlivý?
  • Co se stane, pokud dodavatele CMS koupí jiná společnost nebo zanikne?

Co vám má vhodný CMS systém přinést a podle čeho jednotlivé přístupy hodnotím

  1. Nezávislost, pokud dodavatel neodvádí potřebnou úroveň práce nebo nestíhá. Vy se ale potřebujete posunout, tak proč správu webu nezadat někomu jinému. Cílem je zbavit se závislosti na dodavateli. Důležitá je tedy licence, pod kterou je vám systém nabízen. Jak rychlá a snadná bude změna. Jak široký je výběr alternativních dodavatelů.
  2. Kvalita řešení — jak se vám s tím bude pracovat, existuje k tomu manuál, existuje nápověda, natočil třeba někdo postup na Youtube? A co komunita — existuje, poradí? CMS vám má co nejvíce ulehčit vaši pravidelnou práci a nebrat chuť s webem pracovat.
  3. Udržitelnost — kdo se mi o to řešení postará, jde o dostatečně prověřené řešení, co se stane pokud původní firma skončí? Bude někdo schopen to po nich převzít a udržovat?
  4. Rozšiřitelnost — potřebujete specifické funkce, ale jak je do systému dostanete? Je to možné, ovlivní to například záruku? Musí vám tyto funkce doplnit původní dodavatel, nebo si na to můžete najít třetí stranu?
  5. Rozvoj — chci posunout kvalitu systému, rychlost, dále ho ladit. Jaké zásahy do něj mohu dělat, potřebuji k tomu autora systému?
  6. Co dostanu na startu — co mám k dispozici s první instalací, jsou součástí už hotové šablony, moduly apod.? Proškolí mne někdo?
  7. Bezpečnost — ta je vždy spojená především s uživatelem, ale i správné nastavení systému bude mít svůj podíl na vašem klidném spánku.
  8. Záruka — co se stane, pokud se někdo do systému dostane, poškodí případně uniknou citlivá data.

Srovnání jednotlivých řešení

1) Pronajímatelná řešení — “krabicové” CMS

Mám rozpočet do 40 000 Kč

Nejlevnější řešení na počáteční investici. Za doslova pár set korun měsíčně máte rozumný systém, ve kterém si zvládnete leccos připravit sami. Systém si nekupujete, ale pronajímáte — díky tomu dostáváte pravidelné aktualizace. Na druhou stranu řešení není možné “odnést”. Peníze, které jste ušetřili, investujte především do přípravy kvalitního obsahu a fotek.

Pro:

  • Rychlé, jednoduché a levné řešení, jak nastartovat svůj první web. Platí zde “nebýt perfektní, ale hlavně začít.” Odborník povzdechne nad sérií drobných vad, vy ale máte šanci snadno vystartovat. Tím, že vstup nestál moc, nebudete mít problém toto řešení zase opustit, pokud pocítíte potřebu více upravovat na míru a rozvíjet se.
  • Krabicová řešení jsou tlačena zákazníky držet krok s platnými standardy, nemohou příliš dlouho zaostávat.
  • Aktualizace systému se dějí pravidelně a bezproblémově, mají je k dispozici obratem všichni zákazníci.
  • Mají velmi slušný výběr dostatečně kvalitních šablon.

Proti:

  • Extrémní uzavřenost, nedoprogramujete a nerozšíříte o nic, co pro vás nazařídí provozovatel.
  • Jediná cesta je vybrat z jejich nabídky (pokud je dostatečná) nebo řešení např. pro rezervace, objednávky, nebo platby skrze externí systémy, které prolinkujete.
  • Ve chvíli kdy přestanete platit, o takto připravený web přijdete (někdy je možné vyexportovat obsah a jeho strukturu).

Verdikt

Řešení je svázáno pravidly, která vám sice neumožní velké změny, na druhou stranu zamezí udělat i velké chyby. Vybírejte spíš ty s jednoduššími funkcemi, snadno ovladatelné a nastavitelné, například český WebNode nebo SolidPixels, bude se vám hodit i podpora v češtině. Za malé peníze dostanete velmi dobrou službu.

Toto řešení se hodí pro kohokoliv, kdo potřebuje jednoduchý prezentační web své firmy nebo služeb. Neznamená to však, že si celé řešení musíte “naklikat” sami. I tady je fajn realizaci a přípravu obsahu promyslet se specialistou.

2) Agenturní řešení

Zde se těžko určuje rozpočet. Agentury nabízejí své CMS od 0,- po stovky tisíc za licenci. Zde si byste si měli především uvědomit, co vám tato vazba má přinést, zda vám takto vzniklý nerozdělitelný svazek na několik let přinese adekvátní výhody.

Pokud tvoříte jedinečné řešení, potřebujete velmi speciální funkce a předpokládáte, že s vývojáři bude na rozvoji spolupracovat na měsíční bázi, pak ano. Do řešení budete investovat vysoké stovky tisíc a plánujete dlouholetou úzkou spolupráci.

Pro: Agentura ví, co dodává, a za řešení by měla být schopná nést záruku. Zná přednosti i limitace celého systému a bude to vhodné partnerství, pokud hodláte budovat dlouhodobý projekt s komplikovanějším vývojem. Měli byste ale přemýšlet i nad tím, co se stane pokud si třeba po roce vytvoříte interní vývojový tým a další vývoj bude chtít řešit sami.

Proti: Na 99 % vás čeká tzv. vendor lock — o rozvoj systému se nemůže starat jiná firma, stejně jako nemůžete s řešením od původní firmy prostě odejít jinam bez dodatečných ujednání.

Čeká vás velmi kolísavá kvalita řešení, kdy např. snadnost ovládání nedosahuje toho, co nabídne open source nebo krabicové řešení. Jste úzce spojeni s úspěšností jediné firmy, často postavené na jediném klíčovém vývojáři. Pokud už odejdete, jiný dodavatel nebude logicky chtít mít nic společného s údržbou (a především zodpovědností) za cizí kód v CMS, s často chybějící systémovou dokumentací.

Verdikt

V dnešní době má smysl pouze pro složitější technologické projekty v rozpočtech od 0,5 mil. Kč výše, kde potřebujete mít vysoké jistoty, protože případné výpadky způsobí citelné finanční ztráty nebo pracujete z velkým množstvím citlivých údajů. Pro ostatní případy najdete vhodnější řešení.

Pokud chcete pracovat s agenturou, která má pouze 1–2 interní programátory, nahraďte jejich CMS za open source nebo profesionální licencované CMS — tak abyste si mohli případně kdykoliv najít jiné vývojáře. Taková agentura vám stále přinese přidanou hodnotu v přípravě celého projektu, ale zbavíte se závislosti na jejím velmi křehkém vývojovém týmu.

  • Dodavatel bych měl poskytnout záruky na provoz a bezpečnost.
  • Tento svazek by měl být ošetřen SLA smlouvu, kde si určíte podmínky spolupráce, reakční dobu a součinnost.
  • Jste pevně svázáni s jediným dodavatelem a jste na něm závislí, proto by vás měly zajímat jeho reference, tým a schopnost být vám odpovídajícím partnerem.
  • Ptejte se na updaty systému, kdy budou vycházet a co vás případně budou stát. Systém je potřeba pravidelně aktualizovat.

3) Open source systémy

Stejně jako u agentur tak i u open source CMS platí, že je na trhu celá škála, která se liší kvalitou a náklady. Pro naše účely si ale výběr zjednodušme na největšího hráče, tedy WordPress. Další zástupci jsou např. Joomla (podobná WP, ale zbytečně komplikovaná) a Drupal (technicky zaměřené CMS, určené pro složitější vývoj).

WordPress nabízejí vysokou variabilitu řešení. Vezmete hotový systém, za pár dolarů do něj pořídíte šablonu (nebo si necháte vyvinout vlastní), doinstalujete několik důležitých modulů a můžete začít fungovat. Přesto WordPress nedoporučuji pro první web a rozhodně ne, pokud máte malý rozpočet. Zde je mnohem vhodnější krabicové řešení. Pokud vám chybí zkušenosti, svěřte přípravu odborníkovi, co se postará o správné nastavení a vysvětlí, co je z daného open source řešení prospěšné a co vám naopak může uškodit. I open source má svoje provozní náklady, které spočívají právě v nákladu na odborníka, který po nezbytných aktualizacích navíc ještě zkontroluje kompatibilitu a funkčnost jednotlivých modulů.

Pro:

  • Skvělá platforma a propracovaná administrace. Výborně si poradí s vkládáním a ořezáním fotek, formátováním obsahu a publikací — tedy tou nejběžnější prací při rozvíjení obsahu webu. Novým standardem je i vnitřní zálohování obsahu, verzování a historie změn.
  • Rozsáhlá lokální i celosvětová komunita, která generuje návody, postupy ale i nové moduly nebo šablony, stejně jako dostatek vývojářů. Projekt na WordPressu je mnohem jednodušší převzít a rozvíjet a minimalizuje závislost na prvotním dodavateli.
  • Vycházející pravidelné aktualizace, které systém neustále CMS posouvají vpřed, stejně jako některé klíčové moduly 3. stran starající se o výkon, bezpečnost nebo SEO.

Proti:

  • Široký výběr doplňků vývojářů 3. stran je úžasný, ale můžete zde snadno sáhnout vedle. Je dost modulů, které nefungují správně a i pro zkušeného vývojáře je problém je opravit. Tyto doplňky nutně nesdílejí zavedenou bezpečností politku WordPressu jako takové a mohou tak tvořit nepříjemná “zadní vrátka” a ohrozit bezpečnost. Zde je nutné mít dostatek zkušeností a nespoléhat se jen na “základní nastavení”.
  • Nutnost aktualizovat — nemůžete si dovolit jakýkoliv open source nechat neaktuální, protože pak se stane opravdovým bezpečnostním problémem.

Pro i proti:

  • Je potřeba pravidelně updatovat. Staráte se sice o bezpečnost, ale i systém se zlepšuje a nezastará do bodu, kdy je nezbytné ho kompletně nahradit. Update CMS pak znamená i update doinstalovaných modulů a případně revizi i na míru doprogramovaných funkcí. Bude tedy stát určitý čas vývojáře na pravidelné bázi.
  • Updaty probíhají i u krabicových řešení, zde ale díky uzavřenosti systému mohou probíhat na pozadí a vás neovlivňují (vidíte jen nové funkce nebo další zlepšení)
  • Updaty má dělat i agentura ve svém CMS, reagovat na trendy i bezpečnost, ale je otázkou, zda se tak opravdu děje, když tomu navíc jako zadavatel nerozumíte.

Verdikt

Zde více než kde jinde platí rčení “dobrý sluha, ale pán”. Pokud je vše dobře a odborně nastaveno, funguje skvěle s vysokou přidanou hodnotou. Systém se dá dobře rozšiřovat jak o hotové moduly, tak o funkce na míru. Stejně jako najdete dostatek vývojářů, kteří zastoupí např. původního dodavatele, najdete i dostatek návodů. Tento servis je ale spojen s odpovídajícím finančním ohodnocením.

Pokud zanedbáte nastavení, nebo vynecháte pravidelné updaty, můžete se dostat do vážných problémů.

4) Licencovaná řešení

I zde najdete široké portfolio různě kvalitních řešení. Dobrým lokálním zástupcem je Kentico (které uspělo globálně), zahraničními zástupci jsou např. SiteCore (oboje pro .net) nebo Liferay (Java). Jsou to často řešení pro profesionální / korporátní projekty, které jsou akceptovány i v bankovním sektoru (obecně velmi obezřetný, co se týká bezpečnosti). Každý systém má vlastní licenční politiku a za svoji kvalitu si nechá náležitě zaplatit. Platí ale, že díky robustnosti, dokumentaci a zaběhnutým postupům se systém dá přenést pod jiného dodavatele. U těchto řešení se pohybujte v projektech, kde disponujete milionovými rozpočty.

Pro: Doslova korporátní řešení, které snese vysoké nároky. Najdete dostatečně silnou podporu ze strany vývojářů CMS a dostatečně širokou základnu profesionálních dodavatelů, kteří se postarají o implementaci.

Proti: Jsou zde servisní firmy, ale jejich výběr není zas tak velký a za své služby si nechají velmi dobře zaplatit. Tyto platformy jsou často postavené na technologií .NET nebo Java, splňují tak vysoká očekávání, ale hodinová cena vývoje je drahá.

Verdikt

Máte vysoké nároky na výkon a bezpečnost? Budete vyvíjet v oblastech, jako je fintech nebo zdravotnictví, a máte dostatečný rozpočet? Pak je toto je řešení, o které se můžete opřít.Přípravě projektu musí předcházet rozsáhlá analýza a předimplementační plánování.

5) Vývoj na míru

Máte opravdu velké plány a dostatek peněz, potřebujete velmi specifické funkce a chcete mít systém plně pod kontrolou. Nevzniká obyčejný web, ale velmi sofistikovaný portál nebo např. robustní e-shop.

Rozhodně se nestaňte někým, komu agentura přislíbí vývoj nového CMS přímo a jen pro něj. Stanete se pokusným králíkem, který násobně přeplatí hodnotu projektu.

  • Pokud chcete mít klasický web, pak je vývoj CMS nesmysl.
  • Pokud plánujete vysoce sofistikovaný komerční projekt, pak máte pravděpodobně už dostatek zkušeností a víte, co potřebujete.

Zde pro a proti nejde uvádět — vývoj je definován specifickou sadou potřeb.

Závěr

Krabicové řešení je ideální volba pro první prezentační web s omezeným rozpočtem.

Pro středně velké projekty obsahující složitější funkce i vývoj na míru skvěle poslouží WordPress.

Pro velké projekty či portálová řešení pak zvolte buď agenturní CMS, nebo licencované řešení, oboje doplněné vývojem na míru.

--

--