Američani, mistři kýče

Halloween a Vánoce.

Kalifornie nezná něco jako státní svátek, existují “State holidays”, ty platí hlavně pro státem zřízené služby, banky apod., ne všichni dostanou volno a pak ne všechny skupiny obyvatelstva uznávají všechny svátky. Asiaté si jedou svou, mormoni si jedou svou, židé si jedou svou… Když pak něco slaví většina Američanů, stojí to za to.

Halloween

Není svátek, ale všichni se na něj těší, zvlášť když vyjde na pátek jako naposledy. Tři týdny před samotným Halloweenem se na domech začala objevovat výzdoba, odhadem alespoň půlka domů měla nějakou připomínku svátku mrtvých, možná čtvrtina měla výzdobu viditelnou až moc. Strašidla, nafukovací strašidla, hýbající se nafukovací strašidla, kostry, náhrobky, dýně, bojující strašidla, všemožné zvukové efekty a další strašidla. Musím obdivovat nadšení, s nímž se pouští do zdobení.

Děti a ti správní dospělí chodí na trick or treat výpravu, se kterou se líné osádky některých domů vyrovnají položením misky se sladkostmi na práh a absolutním ignorováním zvonku. Nicméně to mi uteklo, neb jsem se vypravil do Hollywoodu na karneval, jenž ročně přiláká okolo půl milionů lidí s promakanými maskami a pár lenochů mého stylu, kteří si je jdou prohlídnout a vyfotit.

Nejvíc nejlepší převlek!

Průvod proudí po Santa Monica bulváru, lidi se míjejí, fotí se spolu a pokud máte dobrou masku, skoro se nepohnete jak se s vámi chce každý zvěčnit. Viděl jsem i vztyčené pódium a měla by se vybírat královna karnevalu, ale tahle ceremonie mi unikla.

A jak v Kalifornii nikdy neprší, na Halloween, kdy jsou v LA milióny lidí venku v ulicích, lilo jako z konve. Okamžitě se začaly prodávat deštníky za $20 :-). Dav se stejně začal velmi rychle trhat, všichni promoklí na kost. Po hodině postávání pod okapem se naše skupinka rozhodla vypravit pryč, Uber rate stoupla samozřejmě na maximum, a tak jsme za desetimílovou trasu, která nás dělila od našich aut, zaplatili $86.

Měl jsem jenom mobil, fotek mám málo a navíc špatných :-(.

Vánoce

Náš 1. svátek vánoční je (nejenom) v USA hlavní vánoční den a naprostá většina lidí má volno.

Osobně mám Svátky klidu a míru spjaté se sněhem, Štědrý den bez pořádné nadílky mi už v ČR přišel jako podivný a vidět ozdobené palmy s vystrojeným stromkem na pláži, klidně mě nazvěte úzkoprským, není úplno ono. Jiné zvyky se mi těžko soudí, bohužel znám jen málo pravých, nepřistěhovalých Američanů. Co můžu říct, 23. 12. bylo v restauracích na pláži plno.

Jestli jsem měl o Halloweenu místy chuť vyškrábat si oči, na Vánoce bych si musel utrhnout hlavu — ještě víc kýčovité výdoby, hodně světel a nafukovacím sochám vévodili sněhuláci. Kousek od domu mám navíc tzv. Sleepy Hollow, městskou část proslavenou právě svými ozdobami. Osvícený je snad každý dům a co mě bavilo nejvíc, celá atrakce je drive-thru! Ulice byly komplet zabrané auty pohybujícími se maximálně rychlostí 10km/h, pickupy měly na kapotách sedátka, ze střešních okének vykukovaly děti, na zadních dveřích se stáhlými okýnky seděli další. Zlaté české / evropské vánoční trhy.

For the first time foreeeeever… + “faq” před jedním z domů ve Sleepy Hollow.

Bonusová fotka z Valentýna

Normální “supermarket”, Halloween vládnul obchodům podobně

Svátku zamilovaných byla navíc zasvěcena celá půlka jedné uličky.

Like what you read? Give Pavel Kučera a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.