Chceme si hrát, říkají autorky dětských hraček

Co stojí za společným projektem designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové, MY DVĚ, který se zaměřuje na výrobu hraček? Spojuje je láska k řemeslu, nadšení pro tvorbu s přírodními materiály a snaží se bořit hranici mezi dětstvím a dospělostí. Jak přistupují ke své práci, a co je aktuálně nejvíce omezuje v práci se dozvíte v rozhovoru.

Co vás inspirovalo k založení projektu MY DVĚ?

Obě jsme se potkaly během studií na UMPRUM, kde jsme během meziateliérových stážích pracovaly na zadaných projektech. Slovo dalo slovo, společné cíle, chuť, přístup, nadšení z řemesla a bylo to.

Co je hlavní myšlenkou projektu?

V rámci projektu MY DVĚ si chceme opravdu vyhrát a uvolnit se. Chceme dělat radost sobě i všem okolo. Nesledujeme konkrétní cíl nebo myšlenku, kterou bychom si předem definovaly a pak se jí striktně řídily. Zaměřujeme se na produkty pro děti, zároveň se chceme podílet na všem, co nás baví.

Na co musíte myslet, když vytváříte dětské hračky? Přece jen, ne každý se dokážeme vcítit do dětského vnímání světa. Jaká má tvorba objektů pro děti specifika?

Pro nás je zásadní vlastní zkušenost s dětmi v našem okolí. Bezprostřednost, se kterou děti objevují a chápou svět, nám přináší nekonečnou inspiraci. Zároveň čerpáme z prožitků našich dětství. Vzpomínáme, co bavilo nás. Proč nám stačil kus dřeva, který se měnil z kouzelné hůlky na meč nebo strašidlo.

Dětská fantazie nezná hranic, děti si dokáží hrát naprosto s čímkoliv. V momentě, kdy se ale z toho čímkoliv má stát produkt, který putuje na trh, je třeba myslet na spoustu kritérií. Jako jsou bezpečnost, sériovost výroby, věková hranice dětí, kterým je produkt určen, ale zároveň je třeba se zaměřit na cílovou skupinu rodičů, kteří hračku kupují. Pro nás je nejsilnějším důkazem to, že přes občasnou nejistotu rodičů své ratolesti nedokáží od našich hraček odtrhnout.

Jaký je váš nejoblíbenější výrobek/produkt?

Milujeme dobře vyrobené jídlo.

Ve vašem oboru se můžete potkat s celou řadou omezení, která vás napadají jako první?

Omezení je všude okolo nás plno. Aktuálně nás nejvíc trápí získání kvalitního materiálu a dobře zařízená dílna.

Jak se vám spolupracuje ve dvou? Berete to jako výhodu oproti ostatním?

Práci ve dvou nevnímáme jako výhodu oproti ostatním. Každému při tvorbě vyhovuje něco jiného. Někdo je rád při práci sám, někdo je spíše týmový hráč. Nám spolupráce přináší vzájemnou inspiraci, nápady i objektivní kritiku. O věcech můžeme snáze diskutovat a dělíme se o povinnosti i radost.

Samy uvádíte, že smyslem vaší práce je tvořit objekty, které boří hranice mezi dětstvím a dospělostí. Myslíte si, že lidi omezuje v jejich myšlení právě to zaškatulkování do kategorie dospělí?

Co znamená kategorie dospělí? Všichni jsme byli dětmi, pak vyrostli a teď jsme dospělými. Je však důležité zachovat si určitou míru hravosti, uvolněnosti a nadhledu. Víme, snadno se to říká, když pak člověka dohání pracovní a jiné povinnosti, přesto bychom se o to neměli nikdy přestat snažit.

Dokážete vyjádřit jedním slovem, co pro vás znamená omezení?

Nedokážeme.

Kdo jsou MY DVĚ

Monika Matějková

  • Studuje v ateliéru produktového designu a sklářské tvorby na UMPRUM.
  • Aktivně se věnuje prostorovým instalacím a výstavnickému mobiliáři.
  • Ve své tvorbě balancuje na pomezí sochařských objektů a užitého umění.

Veronika Watzková

  • Je absolventkou scénografie na Janáčkově Akademii Múzických umění v Brně
  • V současnosti studuje v ateliéru K.O.V. na UMPRUM.
  • Aktivně působí jako divadelní scénografka a kostýmní výtvarnice.
  • Věnuje se tvorbě autorského šperku a užitému umění.