Den druhý: Konference design & marketing

Úterý se na design weeku neslo ve znamení Konference design & marketing. Na téma marketing, design a peníze promluvilo v Městském divadle Zlín 12 řečníků z různých designérských a marketingových sfér.

Od 8:30 začaly proudit davy zvědavců a nadšenců, kteří si koupili lístek na konferenci. My před desátou hodinou zahájili náš reportážní den v zákulisí s Jerry Tvrdkem, který jako první řečník setřásával před vystoupením nervozitu. Nicméně se své role chopil statečně a podal svá životní moudra přesvědčivě — za prvé by člověk měl makat, neměl by ale zapomenout dát o sobě vědět, důležité je ale nebýt kretén.

Po něm nastoupil Petr Novague, který shrnul to, že je důležité věnovat věcem svou energii a zároveň si uvědomovat svou hodnotu. Po jeho přednáškách proběhl první ze čtyř coffee break, který nabídl dobroty od hotelu Tomášov a kávu od skvělých pánů z Dallmayr, kteří se během žádné další přestávky nezastavili ani na minutu a statečně krotili nekonečné řady lidí.

Martin Pošta se zhostil své role po první přestávce. Představil nám různé podoby videomappingu a zjistili jsme, že je to vlastně neuvěřitelně multifunkční člověk, nejenom z té produkční stránky. Dneska se s uměleckým sdružením The Macula věnuje spoustě projektů. Třeba při videomappingu v Liverpoolu pro 60 000 lidí jim „předskakovali“ Royal Philharmonic Orchestra… Takže skvělý.

Štafetu převzal Michal Vlček, designér anglického McLarenu. Mluvil o McLarenu a o jeho prvenství, kvůli čemu je právě tak drahý, ale zároveň specifický. Za hodnotu věcí, kterou si bohatí lidé dobře uvědomují, jsou ochotni i zaplatit. A když Michal navrhuje nejdražší auta světa, sám nevlastní žádné. Jezdí do práce raději vlakem.

Po druhém coffee breaku přišel Marian Füry s tím, jaká jsou jeho životní klišé. S názvem své prezentace 10x Čo ti šibe, to nejde pobavil tak všechny přítomné. Začal s tím, že si nevěřil, že se dostane na marketingové komunikace FMK UTB, tam chtěl tedy především kvůli hezkým děvčatům. A i když nevěřil ani tomu, že se dostane do Zaraguzy, kde přece jenom pracuje, právě zde vytváří kampaně, které hýbou trhem. „Peníze jsou pro mě side effect, důležitější je mít odvahu, tedy představovat klientům věci, které mají odvahu a při kterých se budou ptát — čo ti šibe?“ ukončil vystoupení Füry.

Očekávaným řečníkem byl Henryk Stawicki, který byl přímo skvělý. I když jeho prezentace byla v angličtině, byla srozumitelnou a jasnou message. Design je totiž mocným nástrojem, který se dá využít v čemkoliv a pro cokoliv. Třeba pro změnu, které ale předchází risk. Důležitý je vztah s klienty, jasně říká, že ego je až na druhém místě, je třeba je také poslouchat a učit se od nich.

Po obědové pauze nastoupil Petr Pištělák s velkou grácií a vtipem. Dopředu upozornil, že o designu neví nic, v marketingu je ale dle našeho názoru špička. Řekl, že neúspěch je základem všeho, z chyb je ale třeba se poučit. Všechno je to ale stále o té odvaze — „Zasněte se, čeho chcete dosáhnout a běžte to udělat!“ dodal. Je to dostatečná motivace?

Designérské duo Jan Plecháč a Henry Wielgus nikde moc na konferencích nemluví. U nás udělali výjimku a my si toho moc vážíme. Ukázali nám svou práci, která z velké části zasahuje do zahraničí, pobavili také s tím, jak dělali instalaci ze stojánků na noty a čínských zářivek. O instalaci těchto věcí o hodnotě pár korun Rossanda Orlandi řekla jenom — I love it. Výsledkem byl produkt za 40 000 liber, což je celkem už hodně prachů.

Karel Novotný chtěl mluvit o lowcost brandingu, ale ten vlastně ani nemůže existovat. Copak se dá jen tak koupit v Lidlu? Taky účastníkům vnukl myšlenku, že bývá těžší vypořádat se spíš s úspěchem, než s neúspěchem, a když se produktu nebo své činnosti nebudete věřit, nevybudujete nic.

Grafický mág Petr Babák nastoupil v plné síle. Zavzpomínal si, jak dělal grafický vizuál pro Zlín, který dokonce při cestě na konferenci ještě na některých místech objevil, i když už v poněkud horším stavu. Je to přece jenom už pětadvacet let.

Jediná dáma konference byla skvělá a vášnivá. Jindra Vejvodová si prošla jak designérským odvětvím, tak marketingovým. V Preciosa Lighting pracuje v marketingu, i když ve firmě tomu spíše říkají business development. Věděli jste, že v Preciose se vyprodukují desítky tun skleněných korálek, které najdete všude po světě? Ti, co je vyrábějí, na jeden metr poznají, zda pochází z preciovské výroby.

Na závěr konference vystoupil Otto Fabri, který pracuje pro start up Faraday Future. S námi se ale podělil o zážitky z Tesla Motors. Právě Tesla svou výrobou chce motivovat ostatní firmy k výrobě automobilů. Jeho náplní práce je navrhování interiéru aut, který je právě tím prodejním faktorem v automobilovém průmyslu. „První auta v Tesle jsme pomáhali stavět všichni — designéři, inženýři, technici… Měli jsme úzký tým lidí. Během pár let se to ale rozrostlo.“ Na začátku vznesl dotaz, zda je design umění. Jeho osobním názorem je to, že design je umění nalezení krásy ve funkci a vytvoření emocionálního propojení s uživatelem. To byla vskutku pěkná tečka.

Velké poděkování od nás dostává moderátor David Kalista, skvěle zvládnuté interakce s řečníky, pokládané otázky a celkově skvěle zvládnutá role. Klobouček! Po celodenním maratonu přednášek jsme vše ukončili na afterparty u 64. budovy, kde zahráli skvělí Purist. Kluci přirostli k srdci asi každému návštěvníkovi. Kdo chtěl, zastavil se i na party v Bloku. Celý den byl skvělý, řečníci úžasní, Zlin Design Week ale pokračoval ve svém tempu i mimo divadlo. Děkujeme hlavně vám, návštěvníkům, že na ZDW chodíte a moc hezky o nás mluvíte. Nás to těší hrozně moc!

Autoři: Tereza Baráková, David Dvořáček