Design Shop, Designeros a Zlin Design Week

Co bychom to byli za design week, kdyby naši návštěvníci nemohli utratit nějaké ty prachy, odvézt si ze Zlína designové kousky a tím podpořit mladé začínající talenty i známé designové značky. Proto i u nás na Zlin Design Weeku najdete Design Shop. A kde? V přízemním patře Trantírkova domu na náměstí Míru ve Zlíně.

Minulý rok jste mohli v našem Design Shopu najít nepřeberné množství věcí. Od šperků, přes motýlky, sešity, batohy, tašky až po porcelán. To vše na vás čeká i letos, ale díky spolupráci s celosvětovou prodejní galerií designu Designeros, která podporuje mladé a nadané designéry, toho bude ještě mnohem víc.

Pokud však nechceš prachy utrácet, ale radši bys něco prodal, i pro tebe tu máme možnost. Přečti si rozhovor s Magdalénou Stehlíkovou ze ZDW a s Klárou Zmeškalovou z Designeros.

Jednou z hlavních manažerek projektové části výstav je Magdaléna, také má na starosti právě organizaci Design shopu. Díky rozhovoru s ní už víme vše, co nás zajímalo.

Proč si Zlin Design Week vybral ke spolupráci zrovna Designeros?

Designeros je skvělou prodejní platformou, kde najdeme opravdu talentované designéry a jejich tvorbu. Co se výběru kvalitních designových produktů týče, tak jim v tomto směru opravdu věřím. Proto jsme je neváhali oslovit a jsme moc rádi, že spolupráce s nimi dopadla.

Jak přesně spolupráce s nimi bude probíhat?

Společně s holkama z Designeros jsme vybraly několik prodejců, kteří by se nám v Design Shopu líbili. Ty jsme oslovili a domluvili k nám na prodej. Nezapomínáme ani na nadané studenty, kterým od 17. do 27. března běží formulář k registraci do našeho Design Shopu. Celé to tedy funguje tak, že nás Designeros zaštiťuje a pomáhá nám s výběrem a oslovováním designérů. Budou nám pomáhat i během celého týdne, kdy Design Shop poběží.

Jak mají postupovat studenti, kteří chtějí v Design Shopu prodávat?

Návštěvníky nechceme ošidit o studentský design a tak jsme vytvořili formulář, kam se mohou studenti zaregistrovat. Tento formulář bude funkční až do 27. března. Potřebujeme jen údaje studenta, informace o jeho značce a pár fotek produktů. Ze všech přihlášek pak bude vybírat pověřený člověk z Designeros. Vybrané studenty oslovíme ke spolupráci a po celý týden budeme prodávat jeho věci u nás v shopu. Design Shop je letos pod záštitou Designeros, a tak studentům nabízí i registraci k nim na web a několik dalších výhod s tím spojených.

Náplní práce Kláry Zmeškalové je strategické plánování a koordinace aktivit celého týmu, patří jí pozice CSO. Nadšenkyně do marketingu a designu nám odpověděla na otázky o Designeros, o spolupráci se Zlin Design Weekem a také na pár otázek k našemu tématu.

Představte nám prosím, co je vlastně Designeros? Jak funguje?

Designeros je online prodejní galerie produktů z dílen světových i českých designérů. Milovníci i tvůrci designu a všichni podporovatelé autorské tvorby zde mají možnost se setkat a propojit „bez hranic“. Pomáháme designérům prodávat, aby se mohli soustředit na svou tvorbu a milovníci designu mají na zlatém podnose neustále doplňovanou nabídku designových kousků z celého světa.

Čemu všemu se věnujete?

Prodej podporujeme samozřejmě všemi možnými marketingovými kanály. Tomu věnujeme dost času, ale mimo propagační aktivity se zaměřujeme i na podporu marketingového vzdělání designérů a navazování třístranně prospěšných partnerství. Snažíme se designéry podporovat v účastech na událostech a vyjednávat jim lepší podmínky. Neméně důležitou aktivitou je pro nás i práce na vylepšování webu a tvorby přínosného obsahu na blog.

Jak vznikl název?

Jednoduše. Eros je Bůh lásky. :)

Co vás vedlo ke spolupráci se Zlin Design Weekem?

Návštěva prvního ročníku rozhodla téměř „na první pohled“ o naší touze navázat spolupráci. Zlín je město, které není designovými akcemi přesyceno, a proto vidíme velký smysl v podpoře a udržitelnosti tohoto festivalu designu. Navíc je akce pořádána studenty a věříme, že podpora jejich aktivit jim může ulehčit organizaci a přípravy.

Jaké výhody ze spolupráce s vámi studenti získají?

Zajišťujeme nabídku produktů v Design shopu, což jim — doufáme — ulehčí spoustu práce a komunikace. Máme s dodávkou produktů na podobné akce už zkušenosti a hlavně důvěru designérů. Samozřejmě i nám velmi pomůže spolupráce se studenty, neboť zajišťují prostory i personál v shopu. Chystáme i pod naší záštitou vedený workshop na téma marketingu designových produktů. Zde mohou sami studenti přijít a dovědět se o možnostech a nástrahách marketingu. Opomenout se nedá ani marketingová podpora, kterou celé akci poskytujeme. Propagace skrz naše silné kanály pomůže celý festival rozšířit do povědomí více milovníků designu.

Můžou se k Vám přihlásit i designéři?

Designéři se u nás samozřejmě mohou registrovat sami, bez našeho předchozího oslovení. V týmu máme určené kurátory, kteří pak publikaci profilů a produktů designérů schvalují, což nám zaručuje opravdu velmi přísný výběr designových kousků v nabídce. Touto cestou jdeme od začátku a kvůli udržení exkluzivní komunity nemůžeme slevovat.

Prachy a design. Jaký je Váš názor na následující otázky?

Design. Kolik stojí?

Stojí za to! :) Design není otázka peněz, ale hodnot a investicí. Kdo opravdu touží po designu a podpoře autorské tvorby, zaplatí si. Ale jinak je otázka pricingu velmi složitá. Designér musí samozřejmě pokrývat nemalé náklady a zákazník zase nechce přeplácet. Pak je na designérovi, aby spolu s produktem deklaroval i jeho příběh, který je schopný cenu produktu obhájit.

Design. Rozmar, nebo potřeba?

Design je chápán každým jinak. Být jím neustále obklopen je potřeba spousty lidí, ale jeho pořízení už většinou bývá vyhodnoceno jako rozmar či potřeba zbytná. Otázka nutnosti pořizovat designové věci je stejně diskutabilní jako investice do ekologických domů. Skoro všichni by ho chtěli, obdivují a podporují myšlenku a funkci, ale ne každý si může dovolit tuhle investici upřednostnit.

Design. Sériový, nebo jedinečný?

Pokud design splňuje spojení nápadu, funkce a vizuální originality, může být klidně sériový. Proto přece firmy, zaměřující se na sériovou výrobu, mají své designéry. Design by měl především přinášet požitek z jeho užívání. Čím více lidem, tím lépe.

Holkám děkujeme za rozhovor. Teď už je na vás zhostit se příležitosti a přihlásit se do Design Shopu Zlin Design Weeku. Registrace je otevřena do 27. března!

Like what you read? Give Zlin Design Week a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.