Jak prodat komukoli cokoli. Petr Pištělák chce na Konferenci představit konkrétní návod

Zvýšení zisku a prodeje. To je klíčové pro Petra Pištěláka, uznávaného marketingového odborníka, který nyní působí v konzultační firmě Profit Booster. Před svým vystoupením na Konferenci design & marketing odvážně slibuje: „Zkusím představit náš postup, jak prodat komukoli cokoli.“

Studoval jste strojní fakultu. Co vedlo k tomu, že se věnujete jinému oboru?

Na strojařinu jsem šel, protože to byla jediná škola, kam jsem se mohl dostat bez přijímacích zkoušek — rodiče měli politický škraloup a na medicíně, kam jsem prospěchem patřil a kam by mi velela jít rodinná tradice, jsem byl bez šance. Mimochodem, strojařina, to je také svým způsobem medicína, ale na strojích.J Po pádu komunismu jsem rychle vycestoval a setkal se s tím, že zatím co na technická řešení je u nás šikovných lidí dost, na marketing a prodej tady nikdo není.

Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?

Nacházet skryté souvislosti a mechanismy (zase ta strojařina) myšlení potenciálních kupujících, které nejsou ostatním zjevné.

Na co jste ze své práce nejvíce pyšný?

Bylo by toho víc, ale mám-li vypíchnout jednu věc, pak tedy to, že se mi a několika spolupracovníkům podařilo v roce 2006 zavést Home Credit do Číny.

Co Vám přineslo ocenění Zlatá Effie?

Dostali jsme jej celkem třikrát — v eBance za kampaň “nemusím, nemusím”, a dvakrát v Kontě Bariéry za fundraisingové kampaně. Konto Bariéry jsme dlouhá léta svým know-how podporovali. Teď se tím můžu chlubit, když získáváme nové klienty pro svou firmu. Je to jedna z mála soutěží v reklamě, která se výhradně zabývá tím, jestli reklama funguje — tedy prodává.

Proč jste zastáncem off-take marketingu? Můžete tuto oblast více objasnit?

Off-take marketing je termín, který jsem si kdysi vymyslel, abych lépe specifikoval, o co se snažím a ono se to nějak ujalo… Off-take je slovo, které v žargonu rychloobrátkového zboží znamená, jestli se zboží „hýbe z regálu“, jestli ho lidé chtějí a kupují. To je jediným cílem přístupu, který zastávám. Vše ostatní (image, cena, produkt, funkčnost, povědomí, líbivost,- sem si dosaďte jakýkoli marketingový termín-) jsou pouze nástroje, které mi v tom mohou a nemusí pomoci. Podle toho si je volím.

O čem budete mluvit na Konferenci design & marketing?

Popravdě, byl jsem velmi překvapen, když mne organizátoři Zlin Design Weeku oslovili. O designu v tom smyslu, jak ho vnímá veřejnost, nevím vůbec nic. Společné mám snad jen to, že jsem nábožným obdivovatelem všech geniálně jednoduchých řešení a v rámci svých možností se o ně snažím. Těm, co si mne přijdou poslechnout a třeba se mnou i polemizovat, zkusím představit náš postup, jak prodat komukoli cokoli. Nejedná se jen o nadnesený slib. Chtěl bych doopravdy představit návod, jak to konkrétně děláme. Možná to bude pro někoho inspirací.

Letošní Zlin Design Week je ve znamení hledání odpovědí na otázky týkajících se peněz. Jsme studenti a zajímají nás různé odpovědi. Téma Prachy se může zdát kontroverzní, ale je třeba o něm mluvit. A ptáme se i Vás. Posíláme Vám výběr otázek s prosbou o vyplnění.

Design. Sériový, nebo jedinečný?

Jedinečný v sériové produkci.

Design. Je to luxu$? Musí být luxu$?

Ne, je to do jisté míry nutnost. Chci vidět design intuitivní pro použití — usnadňující život a tím krásný.

Design. Veřejné blaho, nebo image?

Veřejné blaho.

Design. Má to vůbec cenu?

Nic jiného, než hledání dokonalosti a blížení se k ní skutečnou cenu nemá.

Design. Je to dobrá investice?

Jak kdy. Pokud se to povede, tak je to ta nejlepší investice.