„Obecně uplatňujeme pravidlo, že práce se nemá odmítat,“ mají jasno architekti Chybík a Krištof

Když se řekne design, často se zapomíná, že jedním z jeho odvětví je také architektura, tedy navrhování budov. Přitom stavby, které nás obklopují, tvoří podstatnou část našich životů. To vědí i v Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, ateliéru, který si Ondřej Chybík s Michalem Krištofem založili v roce 2010. Československé duo svými návrhy dobývá svět.

Co vidíte jako největší přínos, který přináší spojení dvou světů, designu a marketingu?

Určitě si mohou být vzájemně prospěšné a nemyslím, že jsou to zcela odlišné disciplíny; v obou se hledá kvalitní řešení, které je výsledkem kreativního procesu.

Co bylo největší výzvou za poslední rok? Jaké největší omezení vás potkalo během uplynulého roku?

Největší výzvou bylo zvítězit v druhém kole mezinárodní architektonické soutěže na Lesy ČR. O žádném významném omezení nevím.

Je u vašich projektů největším omezením rozpočet? Pokud ne, co jím je?

Spíš jde o kombinaci omezení, rozpočet je ve stavbách velké téma a myslím si, že to je správné, nemáme rádi mrhání. Mezi další omezení může patřit komplikovanost stavebního pozemku a podobně.

Na to, jak jste mladí, už toho máte opravdu hodně za sebou. Vidíte mládí ve vašem oboru jako výhodu, nebo jako jisté omezení?

Myslíme si, že to je výhoda, pokud se člověku podaří prosadit. Tím mám na mysli především schopnost nás mladíčků sledovat nejaktuálnější trendy v mezinárodním kontextu. Je to dáno také tím, že jsme studovali a pracovali v zahraničí.

Podle čeho se rozhodujete, jestli zakázku od klienta přijmete? Co hraje největší roli?

Obecně uplatňujeme pravidlo, že se práce nemá odmítat, takže se snažíme pokaždé najít způsob, jak na i zdánlivě malých projektech intenzivně pracovat. Architektům obecně nejde primárně o profit, to znamená, že pokud jsme schopni nelézt jinou motivaci, než je výše honoráře, dokážeme pracovat prakticky na čemkoliv.

Co v dnešní době určuje to, jak kvalitně a prestižně jsou daní architekti nebo studia vnímáni?

Důležitá je kombinace dvou věcí: serióznost a schopnost být inovativní. Toho je schopno docílit relativně malé množství architektů; ti, co to dokáží, jsou vnímání jako prestižní studia. Jednoznačně je to společnost, do které bychom se rádi dostali.


Téma přednášky na Konferenci design & marketing

Tvorbu Chybíka a Krištofa ovlivňují především omezení, která je možné rozdělit do tří skupin: omezení v rámci lokality, finanční stránka a požadavky investora. V ateliéru Chybik+Kristof Architects & Urban Designers však vnímají každé omezení jako výzvu a sami přiznávají, že čím více omezení se k projektu váže, tím je pro ně zajímavější.

Kdo jsou Ondřej Chybík a Michal Krištof?

  • Jsou absolventy Fakulty architektury VUT v Brně se zkušenostmi v zahraničních ateliérech.
  • Získali mnoho ocenění, jako například bronzové medaile za architekturu za realizaci českého pavilonu v Miláně nebo první místo v mezinárodní architektonické soutěži Nové administrativní centrum Lesů České republiky.
  • Jejich mezinárodní architektonické studio aktuálně působí v Praze, Brně a Bratislavě.
  • Pravidelně přednáší jak v Česku či na Slovensku, ale také v zahraničí.
Show your support

Clapping shows how much you appreciated Zlin Design Week’s story.