Samotný design je jedna velká hra, říká designérka Adéla Bačová

Bývalá studentka průmyslového designu na Fakultě multimediálních komunikací a manažerka prvních dvou ročníků studentského projektu Zlin Design Week. To je Adéla Bačová, která pro letošní rok tvoří koncept výstavního modulu studia Elements s názvem „Živá koupelna“. Jak vzpomíná na svou činnost v projektu? V rozhovoru se dozvíte, co jí Zlin Design Week dal, jaké si z něj odnesla zážitky, jak díky němu získala jednu skvělou pracovní příležitost a taky, co jí říká téma letošního ročníku.

Adélo, studovala jsi na FMK a dva roky byla manažerkou Zlin Design Weeku (ZDW). Jak na to teď s odstupem času vzpomínáš?

Samozřejmě, že v dobrém. Podle mě většina lidí vzpomíná na studia jako na období plné zážitků. Co se týče Fakulty multimediálních komunikací (FMK), na ateliéru mi umožnili realizovat se dle mých představ, což bylo super. Poslední dva roky studií jsem se věnovala hlavně ZDW, zpětně si uvědomuji, jaký to byl „punk“ a trošku nechápu, jak jsme celý projekt zvládli zorganizovat, bez zkušeností. Navíc, všichni studenti na projektu pracují dobrovolně a zadarmo. Zkuste si představit donutit 80 lidí, aby pracovali na plno, dle nejlepšího vědomí a svědomí, a zadarmo? To se v běžném světě neděje.

Je něco, co ti ZDW vzal a co naopak dal?

Nenapadá mě nic konkrétního, co by mi ZDW projekt vzal, možná pár večírků a flákacích letních dnů, ale to člověk vždycky nějak nakonec dohnal. Naopak vím, že mě projekt hodně obohatil. Přinesl mi spoustu přátel, kontaktů a hlavně zkušeností. Studovala jsem průmyslový design, takže vést tento projekt s kamarádkou Markétou Daňkovou mi přineslo rozšíření obzorů v oblasti marketingu, osobního rozvoje a jednání s lidmi. Člověk si uvědomí, že nestačí jen navrhnout super produkt, ale je potřeba ho zpropagovat, vyrobit a hlavně ho musí někdo vůbec chtít. Já z těch zkušeností ze ZDW čerpám dodnes.

Navíc jsi stále tak trochu součástí ZDW. Jak konkrétně spolupracuješ s letošním ročníkem?

Nejsem úplně součást, ale už od minulého ročníku spolupracuji s koupelnovým studiem Elements, které podporuje ZDW. I tento rok chystáme na náměstí Míru výstavní expozici v CITY modulu. Tentokrát jsme se snažili posunout vystavování v modulech do nové perspektivy, tak snad vše klapne. Zatím asi nebudu prozrazovat, ale něco hravého se tam také najde. Se studiem Elements je fajn spolupráce, nebojí se odvážnějších řešení.

Můžeš říct, že díky ZDW máš teď práci ve firmě Koma?

Ruku na srdce, je to tak. Na druhém ročníku ZDW nám totiž Koma postavila Lighthouse, což byla zároveň moje diplomka. Když to tak shrnu, Koumáci si mě proklepávali téměř dva roky. Pracovala jsem sice na několika projektech, ale nastoupila jsem teprve zhruba před rokem. Do té doby jsem fungovala jako externista.

Co tě na práci designérky nejvíce baví?

Co se týče práce v Komě, tam mě nejvíce baví vizionářský, občas až snílkovský duch, který vytváří hlavně náš ředitel pan Martinec a také Martin Hart za marketing. Neustále se snažíme věci posouvat dál. Baví mě také bořit předsudky, které jsou v modulární architektuře zakořeněné, ale někdy to stojí hodně sil. Co se týče designu obecně, každá zakázka s sebou nese novou zkušenost, nové lidi, nové obzory, člověk se neustále učí. Mám ráda celý proces vývoje nového výrobku, převtělení se základních myšlenek od různých lidí do reálné podoby.

Dům České televize v Karlových Varech.

Letošní téma Zlin Design Weeku je HRA. Máš při práci prostor na to, trošku si pohrát?

Většinou si hraju hlavně s různými myšlenkami v mé hlavě, ale realita pak pokulhává. Hra může mít různou podobu, pro mě je už samotný design hra. Projekty, na kterých pracuji mimo Komu, jsou pro mě jakousi hrou, je to totiž způsob jak soustředit myšlenky jiným směrem. Zrekonstruovala jsem si starou kotelnu na takovou útulnou dílnu, protože obdivuju ruční řemeslo, bohužel si málokdy najdu čas tam zajít a něco tvořit. V oblasti hraní musím na sobě ještě zapracovat, je totiž úzce spjato s kreativitou.

Adéla nepracuje jen s KOMA moduly. Na fotce ručně broušená sklenice UTOPIA.

Ještě poslední závěrečná otázka. Nejoblíbenější hra v současnosti?

Boduje u mě Lego Architecture Studio, které jsem si nedávno pořídila. Zatím jsem z něj stavěla jen 2x, ale je skvělé. 1200 ks dílků a všechny jsou bílé, velká krása.

Na Adélu a její práci pro koupelnové studio Elements se můžete těšit už brzy, prozatím ji sledujte na Facebooku. A nezapomeňte, začínáme od 4. května ve Zlíně!

Autorka: Nikola Bajerová