Vepřík na cestách: Exkurze do TONu

Ráno jsme si zabalili svačiny, pláštěnky, v osm hodin se sešli s dalšími zhruba třiceti účastníky a společně jsme nasedli do historického autobusu, který nás dovezl až do firmy s ručně ohýbaným nábytkem TON.

U vchodu nás vítali, poučili nás o bezpečnosti a seznámili s programem exkurze. Firmu TON máme moc rádi, obdivujeme jejich design, tradici i historii. Očekávali jsme tedy hodně, ale to, co jsme ve výrobě viděli, předčilo vše.

Vyzbrojeni ochrannými brýlemi a v zářivých vestách jsme vkročili do tajných zákoutí výroby legendárních židlí TON. V obklopení všudypřítomného dřeva jsme zamířili do první sekce výroby — ohýbárny. Zde se pod rukama zdatných mužů ohýbají kusy dřeva do požadovaných tvarů, ze kterých vznikají opěradla, nohy židlí nebo sedáky. Na práci synchronizované dvojice řemeslníků by se dalo dívat donekonečna, jejich zručnost a souhra byly přímo hypnotizující.

Místností zaplavenou párou se nesla omamná vůně dřeva, která nás doprovázela až do další sekce výroby. Obrovská výrobní hala v sobě skrývala mnoho stanovišť, na kterých se převážně ručně opracovávají jednotlivé díly židlí. Ty se po moření nebo po jiném zpracování montují k sobě a židle je na světě! Proces výroby je překvapivě komplikovaný a časově náročný a přesný postup zůstává tajemstvím firmy, které si bedlivě střeží.

Na prohlídce jsme se cítili jako Karlík v továrně na čokoládu — okouzlení zručností řemeslníků, precizním zpracováním a hlavně fascinovaní procesem, kdy se myšlenka designera přetvoří ve skutečnost.

Když na vlastní oči můžete spatřit celý výrobní proces, hned se na výrobky díváte jinak. Už to nejsou jen židle, ale židle s duší. Nábytek je vyráběný převážně ručně, a to včetně ohýbání. I když technologii používají už od roku 1861, její možnosti posunují stále dál a spojují ji s nápady současných designérů. Výborné jméno mají nejen v Česku, ale také v zahraničí, což tvoří 80 % jejich odbytu. Během prohlídky jsme se dozvěděli opravdu spoustu informací a také získali pořádnou dávku inspirace.

Během letních měsíců budou stejné exkurze pravidelně pořádat každý čtvrtek. Rozhodně doporučujeme sbalit rodinu či kamarády do auta a udělat si výlet do Bystřice pod Hostýnem, kde firma sídlí. Nebudete litovat!

Autorky: Veronika Sotáková, Nikola Prášilová

Foto: Martin Březík