“Startup Bushido” — етичният кодекс на BESCO. Защото ценностите са важни.

На 23.01.2019 в Networking Sofia, Premium Co-working space се случи нещо интригуващо и изключително важно. Около двайсет дейни BESCO активисти се събрахме и обсъдихме Стартъп Бушидо-то на BESCO, или т.н. етичен кодекс на организацията (Бушидо на японски: 武士道 — път на война — “неписан кодекс на поведение на самураите в обществото, представляващ сбор от правила и норми за „идеалния“ воин). Важността на този документ е безспорна и макар и да няма задължаващ характер (в по-голямата си част), Стартъп Бушидо е безценният морален компас, който прави BESCO “правилната” организация. Както неведнъж сме споменавали, да правим морално правилните неща е себеопределящо и само по себе си дава смисъл на съществуване на организацията. С прости думи — бизнес по честен начин — данъци, осигуровки, етично отношение към служители и партньори — като правило, а не като изключение. Откритост, прозрачност, честност, интегритет и независимост, като основна трактовка на поведение. Най-цветно казано — обратното на текущия мутро-бароков морален ренесанс, където меркантилизмът и нихилизмът отстъпват на реалната добавена стойност и човешкия просперитет.

За да не бъдем празнословни, прилагаме проекто-предложението, което официално ще бъде гласувано на общото събрание на BESCO (22.02.2019). Забележката тук е, че това е чернова — работен вариант, който се нуждае от преформатиране и редактиране, но споделя генералната посока на мислене и дава вкус (без подправките все още). Също — Глава I от кодекса е преписана от текущия устав на организацията и няма нужда да разводнява текущата статия. И да…има снимки на BESCO суши (и на BESCO хора, заснети по време на обсъждането)— малък комплимент в знак на благодарност, за всички които присъстваха и дадоха своите пет стотинки. Обратната връзка беше безценна и ви благодарим!

Глава II. Мотиви

Настоящият Морален кодекс се създава, за да гарантира ценностите, които изповядваме като организация, като компании, предприемачи и членове на обществото. Вярваме, че България има нужда от по-успешен бизнес, повече пари в икономиката, по-добър износ, повече предприемачи и предприемачески начин на мислене, но преди всичко имаме нужда от хора и компании, които са пример за обществото заради своите ценности и заради това, че правя бизнес по правилния начин.

Макар и това да не е официален документ като Устава на BESCO, ние вярваме, че този Морален кодекс създава основата, върху която тепърва ще се изгражда организацията.

BESCO не обединява само стартъп компании. Ние обединяваме хора и компании, които споделят визията, че:

  • Икономиката на страната трябва да се трансформира в посока наука, НИРД и иновации с фокус върху експорта на продукти и услуги в индустрии с висока добавена стойност.
  • България има добър потенциал да създаде изпреварващо добри условия за индустриите на бъдещето.
  • България може да бъде Европейския стартъп инкубатор — т.е. да създадем условия страната ни да бъде най-доброто място за стартъпи и R&D компании, които идват на Европейския пазар.
  • Фокусът ни не са само “стартъпите”, а е изграждането на целия процес включващ Образование -> Трансфер на технологии -> Предприемаческа екосистема -> Стартъпи -> Компании в етап на растеж (scaleup) -> Големи компании -> Експорт на това, което сме произвели.

Всяка компания и всеки предприемач, който припознава тази визия е добре дошъл в BESCO, но критерият, по който се обединяваме е настоящият Морален кодекс! В BESCO членуват компании и предприемачи, които са пример за това как в България може да се прави бизнес по правилния начин, че можем и спазваме законите на страната ни, връщаме обратно в обществото това, което сме спечелили, подкрепяме се един друг като предприемачи и можем да сме пример както вътре в общността, така и извън нея.

Глава III. Норми за етично поведение на компаниите, членуващи в BESCO

Всеки член на BESCO, включително Управителният съвет, Контролния съвет, Регионалните представители и назначените служители в Сдружението, декларира, че:

  1. Ще направи всичко необходимо, за да пази и почита достойнството на всеки един от членовете на Сдружението пред други членове и външни лица.
  2. Уважаваме труда на другите и за неговата компания е ценност да помага на другите предприемачи и да подпомага с времето, труда или материалните си възможности тези, които развиват предприемаческата общност.
  3. Вярва, че успехът е плод преди всичко на трудолюбие и създаване на стойност, която е полезна за другите, а не търсим самоцелно начини за изкарване на бързи пари.
  4. Не влиза в умишлени и съзнателни нарушения на Европейските закони, законите на Република България и международното право .
  5. Не подронва добрата репутация на Сдружението, членовете му и предприемаческата общност с прояви на вандализъм, ксенофобия, дискриминативен изказ или други подронващи авторитета действия.
  6. Не участва в корупционни практики и подбуди.
  7. Не лъже, манипулира и изкривява важни за дейността на дружеството, което представлява факти и деяния.
  8. Е посланик на свободата на словото, обществения порядък и добрите междучовешки отношения.
  9. В действията, поведението и ценностите си е в унисон в широкообхватността на демократичните норми и европейските ценности.
  10. Живее и прави бизнес, подкрепяйки принципите на свободната конкуренция на пазара и спазва фундаментите на бизнес етиката.
  11. Не комерсиализира дейността на Сдружението, освен при съгласуване с Управителния съвет на Сдружението.

Глава IV. Норми за етично поведение на членовете на Управителния съвет, Контролния съвет, Регионалните представители и назначените служители в Сдружението

Всеки член на Управителния съвет, Контролния съвет, Регионалните представители и служителите на BESCO декларират, че:

  1. Спазва всички точки посочени в Глава III.
  2. Работи добросъвестно и доброжелателно за устойчивото развитие на всеки един от членовете на сдружението
  3. Се води от интереса на Сдружението, а не от своите лични интереси.
  4. В професионалната си дейност извън Сдружението плаща коректно на своите служители, държавата, в т.ч. данъци, такси, осигуровки и плащания към НАП
  5. Декларира публично принадлежността си към политически партии.
  6. Не развива в момента активна политическа кариера.
  7. Като предприемач, управител и собственик не злоупотребява със средства от обществени поръчки, европейски проекти и други бюджетни или публични средства.
  8. При поискване ще дава информация на членовете за дейността си в Сдружението, освен ако е невъзможно по конфиденциални причини.
  9. Няма да укрива умишлено информация, която е полезна за членовете, освен при необходимост от запазване на конфиденциалност.
  10. Съответното физическо лице или представител на юридическо лице не е бил член на Държавна сигурност.

Всеки член на Управителния съвет декларира, че ще:

  1. Обявява пред членовете на Сдружението всяко свое намерение, ако като физическо лице или като юридическо лице, част от което е той, поиска пари от държавата, община, публичната администрация, кандидатства за европейско финансиране или обществена поръчка, или поиска каквито и да е други публични пари.
  2. Ще подпише декларация за икономическа свързаност.

Глава V. Санкции и последствия при нарушение на Моралния кодекс

  1. При нарушение на Етичния кодекс или некоректно декларирана информация от страна на членовете се взема решение от Управителния съвет, съгласувано с Контролния съвет, за предприемане на мерки, включително — предупреждение, прекратяване на членство или сезиране на съответните органи на реда при необходимост.
  2. При нарушение или некоректно декларирана информация от страна на член на Контролния съвет или Регионалните представители се дава право на Управителния съвет, съгласувано с Контролния съвет, да замрази дейността на съответния човек до свикване на Общо събрание, което да гласува оставането или освобождаването му.
  3. При нарушение или некоректно декларирана информация от страна член на Управителния съвет, останалите членове на Управителния съвет, съгласувано с Контролния съвет, имат право да замразят дейността на съответния човек до свикване на Общо събрание, което да гласува оставането или освобождаването му.

Предприемането на действия по точка 2 или точка 3 от настоящата глава задейства процедура по свикване на Общо събрание, която е описана в Устава на Сдружението.

При взимане на решение по точка 2 или точка 3 човекът, за когото се взема решението, няма право на глас.

Глава V. Заключителни разпоредби

Настоящият Морален кодекс е създаден от самите членове и е приет от Общото събрание на BESCO на 25 януари 2019 година. Изменения по него могат да се извършват само от Общото събрание на Сдружението.

Българска стартъп асоциация е неправителствена организация с идеални цели. Мисията ни е да създадем икономика, базирана на иновации и предприемачество, превръщайки България в стартъп инкубатора на Европа. Можете да ни подкрепите на https://www.patreon.com/besco и да се абонирате за бюлетина в сайта ни.

--

--