Складний текст про те, що не так з правилами призначення академічних стипендій у КНУ

КНУ Протест
КНУ Протест
4 min readJan 29, 2017

24 січня Вчена рада Університету затвердила Правила призначення академічних стипендій. Розповідаємо, що з ними не так і що з цим робити.

Формула розрахунку середнього балу

Місце студента в рейтингу визначається «консолідованим показником успішності», який у цьому семестрі на 100 % визначається академічною успішністю, а з літа враховуватимуться ще й додаткові бали за інші види діяльності.

Універсальна формула розрахунку академічної складової виглядає так:

kn ― це коефіцієнти предметів і видів роботи, On ― підсумкова оцінка за ту чи іншу роботу, К — сума всіх коефіцієнтів, а О ― максимальний бал у шкалі оцінювання (тобто 100).

Вчена рада схвалила «найпростіший» метод: усі k дорівнюють одиниці, тож бал є середнім арифметичним оцінок за всі заліки й іспити.

У пункті 4 Додатку 2 до Правил закріплено: «Рейтинговий бал студента (курсанта) розраховується за формулою:

On — підсумкова оцінка студента з дисципліни (навчального предмета), курсової роботи (проекту), практики; n — кількість оцінок які включаються до рейтингу;
100 — максимально можлива оцінка з дисципліни (предмету) за шкалою оцінювання Університету;
b — додатковий бал за участь у науковій, науково-технічній діяльності, громадському житті, творчій і спортивній діяльності.

Якщо сума балів студента за участь у науковій, науково-технічній діяльності, громадському житті, творчій і спортивній діяльності перевищує визначений Університетом максимум (5 балів), то його додатковий бал встановлюється рівним цьому максимальному значенню».

Альтернативні варіанти

Студпарламент пропонував ввести для іспитів, практик і курсових/дипломних коефіцієнт k = 2, що зробило би їх удвічі ціннішими, ніж звичайні заліки, однак ця пропозиція не знайшла підтримки серед членів Ученої ради.

Нагадаємо, раніше КНУ Протест пропонував третю альтернативу, висунуту МОН, ― кожен вид роботи може отримати коефіцієнт k, що дорівнює кількості кредитів ЄКТС за нього. Один кредит ЄКТС ― це 30 годин навчального навантаження. Як правило, предмети, пари з яких проводяться один раз на тиждень, «важать» 2–3 кредити (залежно від кількості самостійної роботи). Більш серйозні предмети дотягують до 8–10 кредитів, а дипломні роботи варті цілих 12, а подекуди навіть 20.

Відповідно, якби була впроваджена запропонована нами система, більш часоємні дисципліни і види роботи мали би вагоміший вплив на рейтинговий бал.

Поріг «відмінників»

Нові Правила містять «Прикінцеві положення», один із пунктів яких установлює, що починаючи з літньої сесії, «особливими успіхами» для студентів природничих спеціальностей вважатиметься відсутність оцінок, нижчих, ніж 85, а для гуманітаріїв — ніж 95. Ось цей пункт:

«За результатами літньої сесії 2016/2017 навчального року вважати, що особливі успіхи у навчанні наявні, якщо результати складання кожної окремої форми семестрового контролю, які сформували рейтинговий бал стипендіата, становлять не нижче «85» балів…»

— і далі перелік спеціальностей. Аналогічне формулювання з балом «95» застосовується для гуманітаріїв.

Відповідно до виступів членів Ученої ради, бажання запровадити такий поріг пояснюється буквальним розумінням ними словосполучення «особливі успіхи». Лунали і протилежні пропозиції, однак зрештою було прийнято рішення залишити цей пункт у якості експерименту. Мовляв, якщо виявиться, що ці обмеження занадто суворі і стипендіальний фонд дозволятиме виплачувати підвищену стипендію більшій кількості студентів, то їх скасують.

Це рішення невдале, адже ухвалили його без аналізу статистики (хоча б останньої сесії) і до того, як став відомим обсяг стипендіального фонду.

Визначення лімітів стипендіатів

Окрім прийняття Правил, Вчена рада визначила і ліміти стипендіатів на другий семестр 2016/2017 навчального року: загальний ліміт встановлено на рівні 40 %, ліміт студентів, що отримуватимуть підвищену стипендію, — 3 % від загального ліміту.

Цей крок Ради викликає подив, адже процедуру ухвалення таких рішень регламентує пункт 11 новоспечених Правил:

Перед початком підведення підсумків кожного семестрового контролю Вчена рада Університету за поданням Стипендіальної комісії Університету (з урахуванням видатків на стипендіальне забезпечення, затверджених для Університету у встановленому порядку), визначає ліміт стипендіатів.

Чи була на момент прийняття пункту про ліміт стипендіатів створена Стипендіальна комісія і чи здійснила вона подання до Вченої ради? ― Ні.

Чи було враховано видатки на стипендіальне забезпечення, затверджені для Університету у встановленому порядку? ― Ні. Про їх обсяг не було відомо нічого.

КНУ Протест був присутній на засіданні Вченої ради, і у нас склалося враження, що цифри були обрані навмання. Обговорення рішення з іншими присутніми студентами підтвердило наші підозри.

Маємо подвійне порушення одного пункту Правил.

Якщо не навмання, то як визначати ліміти стипендіатів?

МОН передбачило формулу і на цей випадок:

F ― розмір місячного стипендіального фонду після вирахування стипендій аспірантам і докторантам; К0 ― загальна кількість студентів, які навчаються за державним (регіональним) замовленням на денній формі навчання, окрім тих, хто отримує ординарну стипендію в розмірі 1400 грн; К1 ― загальна кількість тих самих щасливчиків, які претендують на стипендію 1400 грн; S ― місячний розмір звичайної академічної стипендії (1100 грн, коротше); ke ― коефіцієнт підвищення стипендії за особливі успіхи у навчанні (ke = 1,455); ks ― коефіцієнт підвищення стипендії для «щасливчиків» — ks = 1,2727; LS — загальний ліміт стипендіатів; LV — ліміт стипендіатів-відмінників.

Міністерство задумало, що F не визначається Університетом, тож береться як дана величина. КНУ слід визначити LS, який він вважає коректним (від 0,4 до 0,45), і потім, за цією формулою, розрахувати LV.

Може статися так, що за обраного значення LS, LV є від’ємним — це означає, що коштів не вистачає не тільки на підвищені стипендії, а й на звичайні. Тоді Університет має знижувати показник LS до тих пір, поки всі цифри не прийдуть у норму.

Звичайно, цей варіант вимагає збору даних й інтелектуального напруження, як і раніше згаданий розрахунок рейтингового балу. КНУ Протест щиро сподівається, що наш Університет не буде у таких важливих питаннях як стипендії «тицяти пальцем у небо», а застосує нехай і складні, але раціональні механізми.

До речі, складну формулу визначення лімітів стипендіатів затвердив, наприклад, НАУ.

На додачу, на засіданні Вченої ради було помічено курйоз: один із деканів, очевидно, відрядив замість себе заступника, який брав участь у голосуванні. При цьому у списках відсутніх пана декана не було, а пан замдекан взагалі не є членом Вченої ради Університету, тобто голосувати, а тим більше замість когось, не може.

--

--