Jesteś z IT? Masz społeczne i polityczne skille? Czeka na ciebie najlepsza praca w inteligentnym mieście.
W Polsce na takim stanowisku pracowała do tej pory tylko jedna osoba. W przeciągu zaledwie kilku kolejnych lat będzie ich potrzebne ponad 500! Tyle jest mniej więcej miast, które aspirują do miana Smart City. Zatrudniony na tym stanowisku będzie zajmować się najnowszymi technologiami współpracując z czołowymi firmami, ekspertami i korporacjami oraz pracą z Big Data (czyli ogromnymi zbiorami danych, które generuje miasto). Przede wszystkim jednak oczekiwać się od niego będzie mistrzostwa w networkingu — w tym najbardziej tradycyjnym — osobistym sensie.
One to integrate them all
Określeń na to stanowisko jest mnóstwo: Chief Technology Officer (czyli CTO), Chief Data Officer (CDO), Chief Innovation Officer (CIO), a to zaledwie niektóre określenia, jakie pojawiają się dla opisania najważniejszej osoby w cyfrowej transformacji miasta. Rolą Koordynatora ds. Smart City, bo takim określeniem będę się m.in. posługiwał w dalszej części artykułu, jest akceleracja technologiczna między silosami i resortami miasta.
Według Michała Hetmańskiego — eksperta z fundacji Instrat, pełnomocnik do spraw inteligentnego miasta to chodzący akcelerator innowacji. Ktoś, kto będąc poza układem potrafi działać profesjonalnie na rzecz całego systemu miejskiego. Nasuwa się tu oczywiste skojarzenie z Minister Anną Streżyńską, która analogiczną rolę odgrywała w skali kraju w procesie cyfryzacji administracji publicznej. Drugą ważną funkcją jest kontaktowanie się z innymi zespołami projektowymi z zakresu Smart City na świecie w celu wymiany doświadczeń i współpracy — dosłownie bycie ambasadorem inteligentnego miasta na zewnątrz.
Lista kluczowych wyzwań, jakie stoją przed kandydatem na koordynatora cyfrowego miasta:
- Koordynacja współpracy departamentów miasta,
- Odpowiadanie za wkład do strategii miejskich dot. nowych technologii,
- Opracowywanie szkoleń dla pracowników urzędu,
- Włączanie urzędników miejskich w proces decyzyjny,
- Pośredniczenie w konsultacjach z NGO i Start-upami,
- Reprezentowanie miasta w kontaktach z innymi Smart Cities,
- Szukanie współpracy na linii Nauka-Biznes-Miasto (Spin-Offy).
Jeśli dodałbyś coś do tej listy, podziel się z nami: doradcyprzyszlosci@gmail.com lub w komentarzu.
Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych na stanowisku CDO pracuje ponad 78 osób. Najbardziej rozwinięte pod kątem informacyjnym państwa jak Singapur, UK czy Estonia zatrudniają w biurach innowacji zespoły liczące ponad 50 osób. W Forum Virium Helsinki, które jest dla mnie ogromną inspiracją, naliczyłem ekipę 60-osobową. Sam Amsterdam ma “tylko” 19 osób, ale do tego należy doliczyć 5000 zarejestrowanych innowatorów z całego świata. W Wiedniu osób tych jest 8, natomiast w poszczególnych projektach, takich jak np. budowa dzielnicy Seestad Aspern, pracuje dodatkowo jeszcze kilkadziesiąt.
We wrocławskim magistracie w Biurze Projektowym Smart City pracuje obecnie ok. 5 osób.
Pierwszy taki skowronek
Jako pierwsi odważni zgłosili zapotrzebowanie na takie stanowisko krakowscy radni z Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych już w 2015 roku:
Mamy dużo projektów, które zasługują na uwagę miasta, jednak nie mamy osoby, która mogłaby te kwestie koordynować, współpracować z ekspertami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi. W tym momencie wpływa do miasta wiele projektów innowacyjnych, jak na przykład montaż mobilnych czujników do badania smogu, nowoczesne technologie zakupu biletów komunikacji miejskiej, to jednak trafia do różnych wydziałów i dyrektorów, którzy nie mają możliwości zweryfikowania tych pomysłów, a tym bardziej ich wdrożenia, dlatego bardzo przydałaby się osoba, która na poziomie władz miasta będzie koordynować takie działania — stwierdził Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Krakowa.
Wiele miast w Polsce stopniowo rozgląda się za osobą, która mogłaby kompleksowo orientować się w zakresie pojawiających się technologii na pograniczu samorządności i technologii. Miasta organizują hackhatony i otwierają swoje dane. Coraz bardziej są potrzebne osoby, które są w stanie zarysować cały plan rozwoju dla inteligentnego miasta, czując się dobrze zarówno jako innowator, jak i łącznik między różnymi sferami organizmu miasta.
W środowisku start-upów i w instytucjach wspierania biznesu zjadłeś swoje mleczne zęby? Znasz wszystkich i wszyscy cię znają, znasz i lubisz swoje miasto, życie miejskie i wszystko co się z nim wiąże? Dodatkowo łączysz ludzi jak babcia szydełkiem oczka swetra, a nowinki przyswajasz z prędkością koparki bitcoinów? Połykasz z rumieńcami raporty firm doradczych jak najlepsze romanse, a strategię Smart City Amsterdamu cytujesz na wyrywki nawet po przebudzeniu w nocy?
Nadajesz się do roli przyszłego koordynatora ds. Smart City!
Jeśli natomiast dopiero stawiasz pierwsze kroki — zacznij wczytywać się w raporty na temat smart city, ich strategie oraz indexy. Przeglądaj też dokładnie strony projektów europejskich z zakresu Smart City. Raporty z ich realizacji dają za darmo niesamowicie atrakcyjne know-how i inspirację do wdrażania się w temat i przenoszenia dobrych praktyk na grunt Polski. Wartościowe materiały będziemy też rekomendować w ramach platformy Smart Cities Polska. Na Youtube znajdziesz również wiele paneli dyskusyjnych i prelekcji z konferencji nt. inteligentnego miasta.
Jeśli masz do mnie jakieś pytanie lub potrzebujesz porady, to napisz: mj@city2.pl
Możesz też poczytać inne moje artykuły, np. o wizycie studyjnej w Wiedniu: https://medium.com/@MJarosiewicz/stolica-europejskiego-smart-city-wyrasta-w-wiedniu-9d6ad47388c
Tutaj znajdziesz także artykuł o tym, jak próbowaliśmy nasze startupy rozwinąć w Malezji prowadząc życie cyfrowych nomadów: https://medium.com/@MJarosiewicz/coworkingtripazja2015-jedz-kochaj-i-tw%C3%B3rz-startup-y-c2a51af2db
Nasza firma doradcza Doradcy Przyszłości zajmuje się modelowaniem i rozwojem karier. Koncentrujemy się na rekrutacji na styku administracji i technologii. Promujemy pracę w przemysłach kreatywnych z pomocą autorskiej gry miejskiej Future City. Pomagamy samorządom we wdrażaniu idei Smart City oraz organizujemy środowisko ekspertów, decydentów i użytkowników miasta przyszłości na platformie “Smart Cities Polska”.
Daj nam znać, jeśli szukasz pracy na stanowisku koordynatora ds. Smart City. Możesz zwrócić się do nas pod adresem: doradcyprzyszlosci@gmail.com
Będziemy zbierać informacje o zapotrzebowaniu na kompetentne osoby w tej dziedzinie na terenie Polski.