Isejuhtivad sõidukid: uudiskiri #17 (07.07.17)

Tulevik
5 min readJul 6, 2017

--

Kokkuvõte: Volvo panustab elektriautodele, Tesla Model 3 varsti turul, Baidu isejuhtivuse tarkvara “Apollo” on Githubis ülal ja George Holtz tegi comma.ai-st ettekande

06.07.17

Bloomberg järjestas Elon Muski lubadused ja nende täitmise hetkeseisu — ette on võetud nii Tesla, SpaceX, Boring Company kui ka Neuralink. Allikas Bloomberg.

05.07.17

Torc Robotics näitas oma isejuhtivaid autosid. Erinevalt paljudest start-up konkurentidest ulatub ettevõtte ajalugu aastasse 2007, mil Torci meeskond osales DARPA korraldatud Urban Challengel. Alates selle aasta veebruarist on väidetavalt kahe sõidukiga läbitud 1000 miili autonoomses režiimis. Allikas TechCrunch.

05.07.17

Volvo: Alates 2019 aastast teeme ainult hübriid- ja elektriautosid. Allikas New York Times.

03.07.17

Tesla sai Model 3 tootmise jaoks USA valitsuselt loa. Augustis peaks olema tootmises 100 autot, septembris üle 1500, detsembris 20 000. Allikas Elon Musk Twitteris ja New York Times.

01.07.17

Volvo: meie isejuhtiv auto suudab tuvastada hirvi, põtru ja karibuusid aga ei saa hakkama kängurudega (kuna kängurud hüppavad ja Volvo Large Animal Detection System ei saa siis aru, kas loom on hüppamise hetkel kaugel või ligidal). Probleem pole tühine — kängurud põhjustavad Austraalis 90% liiklusavariidest, kus osaliseks loom. Allikas The Guardian.

30.06.17

Waymo autodel on mikrofonid tuvastamaks päästesõidukite sireene. Allikas CNN Tech.

30.06.17

Baidu peaks varsti teada andma oma plaanidest isejuhtivate autode vallas — väidetavalt on plaanis partnerlus Hiina autotootja Cherry’ga. Vahepeal avaldati isejuhtivust tagava tarkvara Apollo kood Githubis. Allikas Reuters.

29.06.17

UC Berkley teadlane: Kuidas isejuhtiv sõiduk peaks inimjuhtidega arvestama? Praegu keskne paradigma on objektide (teiste autode, jalakäijate, jalgraturite etc) tuvastus ja nendega kokkupõrke vältimine. Päris inimesed aga ei sõida nii — tihti sõidetakse vabasse vahesse kõrvalreal või muul moel võetakse suuremaid riske, kui enamik praeguseid isejuhtivaid testsõidukeid. UC Berkley teaduri Anca Dragani hinnangul peaks modelleerima mitte ainult robotagendi liikumist liikluses, vaid ka teiste agentide (sh inimjuhiga autode) reaktsiooni robotagendi juhtimisotsustele — teisisõnu robotagent peaks olema liikluses julgem ja arvestama, et inimjuhid hakkavad temaga arvestama. Konkreetsele liiklusotsusele eelneks ka otsusele vihjav tegevus — nt kõrvalolevale sõidureale mineku eelselt rohkem tolle sõidurea poole sõitmine ja samaaegselt jälgimine, kuidas inimjuht, kelle auto ette sõidetakse taolisele käitumisele reageerib, nõnda saab teada kas tegemist on agressiivse või passiivse inimjuhiga. Allikas O’Reilly Artificial Intelligence Conference 2017.

29.06.17

Wired tegi Cadillac CT6 sedaani juhiabist Supercruise ülevaate. Süsteem töötab ainult kiirteedel ja kontrollib läbi infrapunakaamera ka inimjuhi tähelepanu rooli taga. Sõiduk ise on müügis USAs selle aasta sügisest. Allikas Wired.

29.06.17

Uber demos oma uut isejuhtivat veokit. Kõnekas on, et loobutud on Otto kaubamärgist — võimalik, et põhjus peitub Ottoga seotud Waymo kohtuasjas. Allikas Uber Advanced Technologies Group Youtube’s.

29.06.17

Kaugjuhtimine on triljoniäri, millele start-upid piisavalt tähelepanu ei pööra. Allikas IEEE Spectrum.

28.06.17

Oxbotica arendas välja ja on Londonis testimas isejuhtivat kaubaautot (grocery van). Sõidukil on LiDAR sensorid ja stereokaamerad, juriidilistel põhjustel on rooli taga siiski ka inimene. Sõiduk tundub küll rohkem PR kui päris teenus, kuna testperiood on ainult 10 päeva. Allikas MIT Technology Review.

27.06.17

Kiibitootja Nvidia teatas partnerlusest Volvoga. Nvidia Drive PX arvutid hakkavad olema Volvo autodes aastaks 2021, Götebori testimisel olevatele sõidukitele on nad installeeritud juba praegu. Varasemast on Nvidial koostöölepe Audi, Baidu, Tesla ja Toyotaga. Suurim konkurent Nvidiale on hetkel Intel, kes arendab ühist isejuhtivuse platvormi koos BMW-ga ja ostis märtsis 15.3 miljardi dollari eest Mobileye. Allikas Businessinsider.

27.06.17

Esimesed pildid Waymo isejuhtivast veokist (pildil viidatud nooled ja sensorinimed võivad valed olla). Allikas Jalopnik.

27.06.17

USA riiklik transpordiohutuse eest vastutav agentuur NTSB avaldas oma raporti eelmise aasta mai Tesla avariist. NB! NTSB = National Transportation Safety Board, mis on eraldi organisatsioon kui varem oma Tesla avariist raporti avaldanud NHTSA = National Highway Traffic Safety Administration. NTSB raport on üllatavalt põhjalik tehniliste detailide osas, mh on võimalik lugeda Tesla Autopilot juhiabi tööpõhimõtetest (14 lk). Allikas EETimes.

27.06.17

Startup Drive.ai kogus 50 miljonit dollarit eesmärgiga retrofittida hulk olemasolevaid autosid isejuhtivaks. Drive.ai eristub konkurentidest, kuna ettevõte kasutab sügavõpet (deep learning) kõikides valdkondades objektituvastusest juhtimisotsusteni, sensoriteks küll standartsed LiDAR ja radar. Eesmärk on jõuda varsti esimeste avalike piloottestideni ja tulevikus arendada välja tase 4 sõiduk. Start-upiga liitus hiljuti Andrew Ng, kes oli varasemalt Baidu masinõppe divisjoni juht ja on veebiõppeplatvormi Coursera üks asutajatest. Allikas TechCrunch.

27.06.17

Brad Templeton: isejuhtivate autode reguleerimise puhul saavad oluliseks haruldaste ja ootamatute riskide simuleerimine virtuaalreaalsuses. Praegused Euroopa regulatsioonid ja autode testimisviisid on suuresti juba teada olevate riskide tuvastamiseks — näiteks pekstakse autoust teatud intensiivsuse ja järjepidevusega, et ukse struktuuri usladusväärsuses kindel olla. Samuti tõi Templeton välja, et ennast selgitatava tehisintellekti (explainable AI) ümber käiv jant ei pruugi intesiivset tähelepanu väärt olla — peaasi, et sõiduk liiklusoludes ohutum oleks kui inimene. Allikas Brad Templetoni blogi Robocars.

27.06.17

Volvo teatas partnerlusest Nvidiaga ja Autoliviga. Varasemalt on Volvo teatanud, et kõik järgmise põlvkonna autod saavad Volvo poolt olema elektrilised. Esimene isejuhtiv auto, mida tavatarbijatele müüakse on plaanis lasta turule 2021. Praegu on Volvo poolt Stockholmis juba töös Drive Me projekt, mille käigus antakse tavainimestele 100 osaliselt isejuhtivat Volvo autot, mis mööda fikseeritud marsuuti liiguvad. Allikas Futurism.

26.06.17

Waymo võttis partneriks Avise ja Apple Hertzi. Avis ja Hertz täidavad mõlemal juhul operaatorettevõtte nišši — tavaline äritegevus on mõlemal autorent. Allikas Bloomberg. (Eestis hakkab Easymile busse opereerima Milrem)

22.06.17

Bloomberg tegi ülevaate Starsky Robotics’st, mis arendab veokeid kaughjuhtivaks. Starsky testib oma veokeid põhiliselt Florida osariigis, kuna sealsed regulatsioonid on kõige leebemad — erinevalt Californiast või Nevadast pole vaja eraldi luba isejuhtiva sõiduki opereerimiseks ja pole vaja eraldi kindlustust ning inimene ei pea ka rooli taga olema.

Seoses veokite kaug- või isejuhtivad muutumisega kerkib ka tööhõive küsimus. Praegu on (vähemalt USAs) veokijuhte 48 000 puudu ja tegu on madalapalgalise sektoriga, mistõttu veokijuhid vahetuvad tihti. Automatiseerumise osas on kolm koolkonda a) tehisintellekt toob produktiivsuse kasvu ja kõik võidavad, b) tulevikus on vaja vähem töökohti sama majandussüsteemi ülal hoidmiseks, c) esimesed kaks koolkonda vaidlevad tühja, kuna loodetud (või kardetud) areng on aastakümnete kaugusel. Enamus inimesi Silicon Valley’s usub esimest või teist koolkonda ja enamus muust maailmast, sh veokijuhid on pigem selle usku, et protüüpidest laiahaardelise majandusliku mõjuni on aastakümneid aega. Allikas Bloomberg

22.06.17

Isejuhtivaid autosid täis linn võib osutuda inimsõbralikumaks kui praegune autokeskne liiklus ja taristu. Seda siis juhul kui isikliku auto omamisest loobutaks ja tööle ja mujale liigutakse koos naabritega, parklatest ülejääv maa tehakse ümber kogukonnaruumiks ning autode liikumiseks kasutusel olevad valgustid vahetatakse inimsõbralikemate vastu välja. Allikas Fast Company.

24.05.17

Comma.ai asutaja George Holtz tegi ettekande, kus ta väitis järgmisi asju:

  • Comma.ai on praegu sama hea nagu kunagine Tesla Autopilot ver 2 (praegu on Autopilot versioon 8.1)
  • Praegu on ainult kaks funktsionaalset SAE tase 2 juhiabi — Tesla Autopilot ja Comma.ai Openpilot
  • Nii SAE kui NHTSA tasemed on segadusseajavad ja tegelikult on tasemed 3, 4 ja 5 pigem kasulikud juriidiliselt kindlustuse jaoks — kõrgema tasemega võtab tootja rohkem vastutust endale:

Tasemed 0–2 autotootja ei võta vastutust

Tase 3 autotootja võtab vastutuse mõnikord

Tase 4 autotootja võtab vastutuse kõige eest

George Holtz võrdles oma ettekandes arendajate headust avaliku teabe põhjal
  • Waymo (endine Google Car) on teistest arendajatest siiski palju ees, kuna senised avalikud andmed Californias (Disengagement Reports, mida osariik nõuab) näitavad, et inimsekkumist on Waymo puhul võrrelduna konkurentidega märksa vähem vaja. Inimesed on veel veidi paremad — üks avarii keskmiselt 100 000 miili kohta.
  • Robootikateaduse võib jagada neljaks:

a) lokaliseerimine (robot küsib endalt “kus ma asun?”),

b) taju (robot küsib endalt “Mis mu ümber on?”,

c) planeerimine (“Mida vaja teha?”)

d) liikumise kontroll (“Kuidas ennast liigutada?”) — ainsana neljast väljakutsest praeguseks lahendatud.

  • Comma.ai laseb inimesel üle võtta (disengage) nii siis kui inimene vajutab piduri kui ka gaasipedaali, samas kui enamus juhiabisid lõpetavad töö ainult siis kui nad välja lülitada või pidurit vajutada. Lisaks on võetud printsiibiks vältida väga kiireid juhtimisotsuseid isejuhtivas režiimis auto poolt, mis inimjuhi ära võiks ehmatada.
  • “Driving is an intuitive dance between humans”. Allikas FunctionalTV Youtube’s (40 min)

Uudiskiri #16 link siin.
Koostas Allan Aksiim.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.