Isejuhtivad: uudiskiri #19 (10.08.17)

Tulevik
4 min readAug 10, 2017

--

Kokkuvõte: Objektituvastussüsteeme saab segadusse ajada, John Deere — traktoristi on raske asendada (autojuhiga võib sama olla), Deloitte — isejuhtivatega töökohti nii kaob kui tekib

09.08.17

Tesla tagavaraplaan juhuks kui sõidukeid ei suudeta täielikult isejuhtivaks teha (tase 4 & 5): parem riistavara. Juhul kui otsustatakse riistavara täiendama hakata, siis see oleks taganemine lubadusest, mille Elon Musk andis 2016 oktoobris — kõik alates 2016 toodetud autod on riistvaraliselt valmis täielikuks isejuhtivuseks, küsimus on tarkvaras. Allikas The Verge.

08.08.17

Mees teeskles, et on autoiste. Virginia osariigis sõitis ringi auto, millel näiliselt polnud juhti, kuid lähemalt vaadeldes oli juht maskeeritud autoistmeks. Tegu oli Virginia Tech ülikooli autoga, millega uuritakse tavainimeste reaktsiooni isejuhtivale sõidukile. Allikas The Guardian ja Adam Tuss Twitteris.

08.08.17

Cruise Automation alustas San Fransiscos isejuhtivate autodega sõidujagamisteenust pakkuma. Alguses küll ainult oma töötajatele. Cruise ostis eelmine aasta ära General Motors. Allikas TechCrunch.

08.08.17

TRACE näitas oma kiiret (20 fps — kaadrit sekundis) stseenituvastust. Allikas TRACE Youtube’s (0:48).

04.08.17

Teadlased suutsid paari kleepsuga sõiduki liiklusmärgituvastussüsteemi segadusse ajada. Tavaline objektituvastussüsteem koosneb tavaliselt kahest osast — objektituvastus (kas on objekti või ei ole) ja klassifikaator (millise objektiga on tegu?) — segadusse suudeti ajada klassifikaator.

Allikas Car and Driver ja ArXiv.

04.08.17

Elektriautod ei päästa maailma. Allikas Accelerista ja Ülle Rajasaar Facebookis.

03.08.17

Elektriautod ei pruugi olla majanduslik nii eelisseisundis (subsiidiumid jm toetused) ära kaovad. Kui vähemuse sõidukist võib saada enamuse sõiduk, siis kaasneks pigem maksud ja selle taustal on sisepõlemismootor taas konkurentsivõimeline. Allikas Financial Times Alphaville ja Kristjan Velbri Majandus- ja Finantsuudiste FB grupis.

03.08.17

DARPA Grand Challenge lühiajalugu intervjuu vormis Wired ajakirjas. USA kaitseministeeriumi teadusrahastustiiva DARPA Grand Challenge’d 2004, 2006 ja 2007 panid aluse praegusele isejuhtivate autode arendustrendile. Enamus juhtivaid insenere nii Waymos kui ka teistes ettevõtetes on DARPA võistluste taustaga, DARPA tõttu jõudis arendjate maailmapilti masinõpe ning LiDARite arendus võttis hoo sisse (Sebastian Thrun: Very few self-­driving car people knew anything about machine learning at the time, for example. David Hall’s Velodyne lidar development was triggered by the Grand Challenge). Allikas Wired.

03.08.17

Axious: inimesed on põhjustanud enamiku isejuhtivate autodega seotud õnnetustest. Graafikul väike LiDAR katusel näitab, et sõiduk oli isejuhtivas režiimis.

Õnnetused California osariigis isejuhtivate autodega. Allikas Axios California osariigi DMW andmetel.

03.08.17

IHS Market: tarbijate valmidus maksta juhiabide ja täieliku isejuhtivuse eest on riigiti varieeruv ja mitte väga kõrge.

Allikas BusinessWire.

02.08.17

Aurora say Californias oma isejuhtivale autole testimisloa, olles 37-s ettevõte, mis taolise loa Californa osariigis on saanud. Aurora Innovation asutajad on endised Google/Waymo, Tesla ja Uberi veteraninsenerid. Allikas Fortune.

02.08.17

John Deere õppetunnid isejuhtivate traktorite ehitamisel: selleks, et sõiduk oleks tõeliselt autonoomne on vaja järgi teha kõike seda, mida inimene traktori rooli taga teeb (In order to drive the tractor, you need to replicate the farmer). John Deere on erinevaid juhiabisid oma traktoritele jm masinatele lisanud juba 90ndatest ning siiani pole suudetud täielikult inimjuhita hakkama saada. Allikas Quartz.

01.17

Mida peaks isejuhtiv sõiduk tegema kui … tee peal on kanalisatsioonikaev (manhole) luugita, võltsmärgid (nt 20+ stopp märki teineteise järel), tuli teetunnelis, tornaado ületab teed, “rohelised mehikesed” tee ääres — kas see on politsei, armee või relvastatud jõuk — kas peaks teada andma politseile?, ämblikuvõrk kaamera või sensori peal, laviin tee ääres. Kuigi enamus toodud näitetest on kas äärmiselt ebatõenäoliselt või teadlikult veidi absurdselt, siis on need siiski huvitavad väljakutsed teel tase 5 isejuhtiva sõidukini. Allikas Filip Piekniewski blogi On Limits of deep learning and where to go next with AI.

Mida peaks isejuhtiv sõiduk tegema kui tunnelis on tulekahju? Allikas Filip Piekniewski blogi

01.08.17 / 31.07.17

Deloitte: Isejuhtivad autod ei kaota ainult töökohti, vaid loovad ka uusi töid. Deloitte hinnangul peab tööturu muutuste taustal arvestama nii konkreetse töö raames olevate tööülesannetega (tasks / ja kui automatiseeritavad need on), kui ka vaatluse all oleva töövaldkonna töönõudluse, -pakkumise ja demograafiaga ning välised “pidurid” nagu ühiskondlik ja juriidiline omaksvõtt.

Erinevaid sõidukeid juhib USAs 4 miljonit inimest ja need töökohad hakkavad alates aastast 2020 kaduma. Samas tõenäoliselt tekib uusi töökohti nii sõidukiparkide hooldamise kui kaugjälgmise/-juhtimise vallas. Lisaks on selge, et USA-s on hinnanguliselt 900 000 autojuhti järgmise kümnendi jooksul puudu, mis vähemalt alguses hoiaks automatiseerimistrendi tasakaalus. Allikas Quartz ja Deloitte.

20.06.17

NASA näitas oma Athena marsisõiduki võimet liiva tuvastada. Erinevate pinnaste tuvastamine on tarvilik oskus ka teiste isejuhtivate sõidukite puhul. Allikas Masahiro Ono Youtube’s (2:41).

Uudiskiri #18 link siin.
Koostas Allan Aksiim.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.