Isejuhtivad: uudiskiri #18 (03.08.17)

Tulevik
6 min readAug 3, 2017

--

Kokkuvõte: Tesla Model 3 on väljas, Digitranspordi päevad Tallinnas 8–10 nov, Audi lubab tase 3 juhiabiga A8-t see sügis

30.07.17

Quartz: Tesla Model 3 hüperbool on õigustatud — auto on vapustav. Vähene kriitika on siiani keskendunud kolmele asjale: harjumatu armatuurlaud (mille minimalismi samas kiidetakse — nuppe pole, keskel on suur ekraan), kiirlaadimisvõrgustik on välja arendamata ja mõningad lisafunktsioonid on kallid (Enhanced Autopilot aktiveerimine on 5000$ ja tulevikus plaanis olev Full Self-Driving Capability on kavas 3000$ kandis). Allikas Quartz.

Tesla Model 3 esitlus

29.07.17

USA hakkas isejuhtivaid sõidukeid föderaaltasandil reguleerima … jättes veokid regulatsioonidest välja (tõenäoliselt veokijuhtide ametiühingu Teamsters survel — nimet AÜ-l on USAs, Kanadas ja Puerto Ricos kokku 1,4 miljonit liiget). Allikas Reuters ja Teamsters.

26.07.17

Kaardiettevõtte HERE (endine Nokia Here) on hakanud koguma reaalajas liiklusinfot BMW, Audi and Mercedes-Benz autode pealt (nimetatud ettevõtted on ka HERE omanikud). Allikas TechCrunch.

26.07.17

Registreerumine Digitranspordi Päevadele (8.-10. novembril Tallinn) on avatud via http://www.digitaltransportdays.eu/. 8.-10. novembril toimuvad Tallinnas eesistumise raames digitranspordi päevad. Muuhulgas on kavas tutvustada Eesti isejuhtivate sõidukite ekspertrühma raportit sessioonil Fully self-driving mobility by 2030: HOW? The Estonian case study.

26.07.17

CityLab toimetaja Benjamin Schneider: Isejuhtivad autod ei tohiks olla ettekääne autokeskseks linnaplaneerimiseks. Artikkel on vastulause arhitektibüroo Edg’i Vision Zero’le (video Mediumis, 3 min), millega visandati plaan teha isejuhtivatele autodele New Yorgi linnas eraldi sõidurajad. Allikas CityLab.

EDGi visioonvideo

26.07.17

Quartz tegi isejuhtivate sõidukite arendajatest ja nende omavahelistest diilidest ja partnerlustest interaktiivse graafiku. Allikas Quartz.

25.07.17

Renault ja Microsoft alustasid koostööd digitaalse “autohooldusraamatu” arendamisel (“raamatu” andmeterviklikkust hakatakse turvama blockchainiga). Allikas Renault.

25.07.17

UK valitsus kuulutas välja isejuhtivate sõidukite projekti/võistluse, kuhu on lubatud panustada 23 miljonit naela:

  1. Kavas on rahastada projekte, mis jäävad poole miljoni ja 4 miljoni naela vahepeale. Iga projekt peaks kestma 18–30 kuud.
  2. Eesmärk on toetada võtmetehnoloogiaid, mis aastateks 2020–2025 isejuhtivuse tagavad.
  3. Fookus on tase 4 sõidukitel ja/või sõidukitevahelise suhtluse (V2V) arendusel.
  4. Projektidelt eeldatakse jagatud õppimist ehk rahastatud projektid peavad oma tulemusi teiste sama raha saavate projektidega jagama (principle of shared learning with other projects).
  5. Rahasaajad peavad baseeruma UKs ning projekt peab olema läbiviidud UKs. Allikas Gov.UK.

25.07.17

India keelustas isejuhtivad autod kartes töökohtade kadu. Allikas Robotics Business Review.

24.07.17

2025AD tegi nimekirja parimatest ülikoolidest, kes isejuhtivate sõidukitega tegelevad — ainus Euroopa institutsioon listis on Oxfordi ülikool. Allikas connectedandautomateddriving.eu.

22.07.17

California filosoofiaprofessor Patrick Lin: isejuhtivate autode testimine võib olla avalik kahju. Lin nimetab klassikalised kaebused nagu eetika (trolley problem), kuid toob välja ka algoritmiliselt liiklusvoogu korraldava süsteemi konfliktid inimhuvidega — nt Waze puhul suunab äpp autod tihti vähese liiklusega eeslinnadesse liikluse eest varju (nn flocking, mis seal elavatele inimestele meeltmööda ei ole). Allikas PCMagazine.

21.07.17

NEXAR tegi avalikuks tasuta oma annoteeritud pildipanga, mis koosneb ~50 000 fotost. Pildid on kogutud kasutajate autokaameratest (dash cam). Allikas Nexar.

21.07.17

Lyft: rajame oma isejuhtivate sõidukite arenduskeskuse. Isejuhtivaid autode kõrval on Lyfti plaan pakkuda ka tulevikus võimalust inimjuhiga auto tellida (Lyft will always operate a hybrid network, with rides from both human-driven and self-driving cars). Allikas Luc Vincent Mediumis ja New York Times.

19.07.17

GM, BMW ja Toyota investeerivad kõik samasse isejuhtivate autode start-upi — Nauto. Idufirma taga on endised Tesla insenerid ja eesmärk on tase 3 ja 4 sõidukid, kus kaamera ei jälgiks mitte ainult väljaspool autot toimuvat, vaid ka juhi tähelepanu autojuhtimisele. Allikas Electrek.

18.07.16

NASA õppetunnid autonoomsete süsteemide haldamisest. Põhiline õppetund — inimeste tähelepanu hajub ligikaudu 15 minutit jooksul, kui ainus ülesanne on iseseisvalt tegutseva süsteemi tegevuse jälgimine. NASA hinnangul on potentsiaalselt ohtlik vastuolu isejuhtivate autode arendamises: “Keegi ei kavatse osta osaliselt isejuhtivat autot (nagu Tesla Model S), selleks, et nad saaks lihtsalt sõiduki autonoomseid otsuseid jälgida” [… potentially dangerous contradiction is baked into the demand for self-driving cars themselves. “No one is going to buy a partially-automated car [like Tesla’s Model S] just so they can monitor the automation.”]. Allikas Scientific American.

18.07.17

Kokkuvõte Udacity isejuhtiva auto arendamise õppekava tagasisidest. Allikas David Silver Mediumis.

17.07.17

Ark-Invest: Hiinas isejuhtiv transport kui teenus (mobiliy-as-a-service) võib olla kuni 2,5 trillionit dollarit turg. Põhjusteks on nii suur elanikkond, kui ka vähene autostumine ja riiklikud piirangud numbrimärgi saamiseks. Allikas Ark-Invest.

16.07.17

Elon Musk väidab, et 10 aasta pärast on USAs rohkem kui pooled uutest sõidukitest elektrilised ning peaaegu kõik ka isejuhtivad. Allikas Electrek.

15.07.17

Hollandi pank ING: aastaks 2035 ostetakse ainult elektriautosid. Allikas Quartz.

14.07.17

Easymile isejuhtivad bussid on Tallinnas. Bussi on avastanud ka poliitikud ning sõitmas on käinud juba Sotsiaalminister. Avalikkusele avati bussiliin laupäev 29. juuli kl 11. Siiani on buss edukalt teenust pakkunud, kuigi ERR toob välja, et buss on suutnud korra jalakäijatele mõeldud rohelist tuld eirata ning Mere puiesteel ristmikku ületades ei andnud buss teed vilkuritega sõitvale politseiautole. Ohutuse tagamiseks on mõlemas bussis ka reisisaatja. Allikas eu2017.ee.

13.07.17

Volinik Ansip külastas MILREMi garaaže. Allikas Ansip Twitteris ja Eesti Kaitsetööstus Facebookis.

11.07.17

Audi näitas avalikkusele uut Audi A8-t tase 3 juhiabiga. Väidetavalt on tegu esimese seeritaootmises autoga, millel on LiDAR sensor (Tesla ei kasuta LiDARit ja enamus LiDARitega sõidukid maailmas on praegu prototüübid ja testsõidukid). Juhiabil on pikk ja lohisev nimi — Traffic Jam Pilot. Praegu töötab juhiabi kiirustel kuni 60km/h ja on piiratud kiirteedega. Auto ise peaks müügis olema sügisest. Allikas The Drive. Samas tegi Audi väga julge reklaami oma juhiabi tehnoloogiast, mis tarbijakaitseorganisatsioonidele ebarealistlike lubaduste pärast juba hambusse jäänud. Allikas ConsumerReports.

11.06.17

Tesla toodab jätkuvalt liiga vähe autosid liiga paljude inimestega. Teslale kuuluv Fremonti tehas oli varasemalt GM-i ja Toyota ühistehas, kus nt 1997 toodeti 357,809 sõidukit 4,844 ​ töölise poolt (~74 autot per töötaja aastas). Teslal on teadaolevalt Fremontis 6000 kuni 10000 töötajat ja 2016 toodeti 83,922 sõidukit (~8 kuni 14 autot per töötaja aastas). Samas Tesla sõltub vähem alltöövõtjatest ja teeb mitmed komponendid, mida konkurendid pigem sisse ostavad, tehases kohapeal ise. Allikas Autonews.

07.07.17

Waymo loobub enamusest nõuetest Uberi vastu. San Fransisco piirkonna kohtunik William Alsup käskis nõudeid vähendada 100-lt 10-le. Enamus, mis vandemeeste kogu ette ei jõua puudutas patendivaidlusi, kuid alles jäid ärisaladuse nõuded. Mõlemad pooled kuulutasid selle võiduks. Allikas Bloomberg.

06.07.17

Voyage tegi ülevaate oma isejuhtiva auto ehitusest (kõige avameelsem start-up oma tehnilise poole kirjeldamise osas).

Allikas Voyage Mediumis.

05.07.17

Baidu isejuhtivuse programmil Apollo on pea 50 partnerit, sh tehnoloogiaettevõtted ja autoosade suurtarnija Bosch. Kõnekas on pilveteenuse osutaja — Microsoft. Allikas Bloomberg.

04.07.17

Isejuhtivad autod ja nende arendajad teevad edusamme nii ärilises kui regulatiivses plaanis. Eno Center for Transportation hinnangul on juuni olnud kõige suurema mõjuga isejuhtivate sõidukite reguleerimises USAs. Üllatuslikult kiiresti on mõlema partei poolt vastu võetud üldised föderaalsed printsiibid, eriti arvestades, et NHTSA poliitikasoovituste dokument tuli alles eelmise aasta sügis välja. Allikas The Verge.

29.06.17

43% Detroidi linna elanikest oleksid nõus isejuhtivat autot proovima. Allikas Oakland Press.

01.06.17

ITF tegi uue uuringu isejuhtivate sõidukite mõjust ja tuvastas kolm positiivset tulemit:

  1. kergem ligipääs avalikele teenustele ja töökohtadele
  2. vähem parkimiskohti vaja (95% praegustest parkimiskohtadest võimalik kasutada muul eesmärgil)
  3. võimalus muuta ühistransport efektiivsemaks ettesöödu printsiipi kasutades.

Mõju tuvastati laiemale liinapiirkonnale (metropolitan area), mitte ainult kesklinnale nagu oli varasem OECD ITFi Lissabonile keskenduv uuring. Allikas OECD International Transport Forum (Raporti link, PDF, 57 lk).

06.06.17

Prantsusmaa tahab aastaks 2040 loobuda bensiini- ja diiselmootoritega autodest. Allikas CNN Tech.

06.17

Ericssoni kokkuvõte autode kaugjuhtimisest — latentsus (ehk vahe juhtimissignaali saatmise ja sõiduki liikumise vahel) võib olla põhjustatud eelkõige servoajamite aeglusest ning videovoo kodeerimisest ja dekodeerimisest, mitte 5G võrgu kiirusest. Allikas Ericssoni raport Remote operation of vehicles with 5G (PDF, 6 lk)

24.05.17

USA Kongress kaalub SAE autonoomsuse standardi (J3016 — Levels of Vehicle Automation) föderaaltasandil kasutusele võtmist. Allikas SAE.

08.01.17

Peter Sorgenfrei tõi välja, et autod vahetasid hobuse New Yorgi linnapildis kõigest 13 aastaga välja.

Allikas Peter Sorgenfrei Mediumis.
Allikas Peter Sorgenfrei Mediumis.

Uudiskiri #17 link siin.

Koostas Allan Aksiim.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.