Евристика

Чому Україна живе бідно 27

Евристичний метод

В управлінні англосакси часто вдавалися і вдаються до евристичного методу. Його сутність необхідно розкрити для подальшого розуміння нашої оповіді.

Ви, взагалі, колись чули про евристику? Вона дуже ефективна, тому її швидше приховують, ніж афішують. Потрібно розрізняти алгоритмічний метод та евристичний метод. Вони використовуються для досягнення мети і окремо, і спільно.

Алгоритм — це метод (набір інструкцій), що вказує, яким чином досягти поставленої мети. Алгоритм складається з конкретних операцій, вибудуваних у конкретну послідовність. Вийти з дому, сісти на один транспорт, проїхати 4 зупинки, вийти, сісти на інший, проїхати 5 зупинок, вийти, перейти на інший бік вулиці, пройти 80 метрів ліворуч і т. ін. Це алгоритм.

Рефлекс — алгоритм. Інстинкт — також алгоритм, тільки складніший. Алгоритмічний метод досягнення мети застосовують навіть тварини, не те що люди. Ступінь складності алгоритму залежить лише від кількості операцій та їхньої власної складності. Мета зрозуміла. Алгоритм зрозумілий. Береш і робиш.

Евристичний метод хитріший. Він застосовується, коли алгоритм досягнення мети не відомий. Евристичний метод навіть дозволяє досягти мети, яка точно не визначена. Уявляєте? Досягши мети, людина може бути неспроможна однозначно її ідентифікувати.

Евристика — метод поведінки, який допомагає досягненню мети, що не має точного опису. Евристика надає широко сформульовані вказівки для досягнення широко сформульованої мети. Поставлена ​​мета може бути неконкретною, розмитою, а алгоритм її досягнення може бути й зовсім невідомий.

Уявіть, що вам потрібно здертися на вершину гори, яку не видно за хмарами. Маршруту у вас немає. У такій ситуації евристичною вказівкою буде “продовжуйте підйом”. До вершини можуть пролягати кілька шляхів, але карти немає. Ви повинні йти вперед, поступово вибудовуючи алгоритм руху та постійно його коригуючи. Це евристика.

Другим прикладом евристичного методу буде шалено закоханий юнак. Хлопцем рухає дофамін, тому він прагне своєї коханої. Проте ні вона, ні її батьки не відповідають парубку взаємністю. Закоханий дзвонить до дівчини, а вона не знімає слухавку, він приходить до неї додому і дзвонить у двері, а йому не відчиняють, він голосно стукає, але теж не відчиняють, він виходить з під’їзду й лізе у вікно, але вікно закривають, він лізе у кватирку, й квартирку закривають, він лізе на балкон, та балкон закривають теж і т. ін. Хлопець застосовує евристичний метод досягнення мети.

--

--