Маніфест Комітету Спротиву

Контекст

Що несе з собою імперіалізм і путінський режим? Ми побачили це на жахливому прикладі Донбасу та Криму. За нещодавнім кривавим придушенням народів Білорусі та Казахстану, знищенням протестного руху в Росії, бомбардуванням сирійських міст. Путіну виявилося цього мало: 24 лютого 2022 року він розпочав повномасштабну війну з Україною. Сьогодні саме тут знаходиться епіцентр опору поневоленню. Боротьба українців і українок дає надію на визволення всім народам, які страждають від путінізму.

Протягом століть територія сучасної України стояла на стику амбіцій імперій та інших агресивних сил. Сюди, подалі від деспотії, стікалися вільні духом люди, такі як козаки та повстанці-опришки. Тут за волю народу проти всіх володарів билися герої-махновці.

Сьогоднішня війна в Україні — це продовження боротьби за свободу народів від авторитаризму. Жителі України та багатьох інших країн разом захищають свободи та права, здобуті віками народної боротьби та зусиль революціонерів. І хоча українська держава зараз на слуху у багатьох, опір російському вторгненню чинить масовий народний рух.

Хто ми?

Комітет Спротиву — це майданчик діалогу та координації анархістських, лібертарних і антиавторитарних ініціатив.

Ми переконані, що Україна та вся Східна Європа мають бути вільними від диктатури. Свобода, солідарність та рівність мають стати найважливішими принципами суспільного устрою у регіоні.

Наше завдання: об’єднати зусилля борців із авторитаризмом для ефективної боротьби за наші ідеали та цінності. Вплинути на долю України та всього регіону, зберегти ті свободи, що вже здобуті, сприяти їхньому розширенню.

Наші принципи

«За нашу та вашу свободу!» — ми чинимо спротив імперському пануванню, яке в Україні сьогодні уособлює кривава путінська армія. Ми боремося за українське суспільство проти руйнування та загибелі, які несуть йому російські окупанти. І якщо у цій боротьбі сьогодні бере участь українська держава, то це не означає, що ми стали її прихильниками.

Ми не вважаємо народи Росії та Білорусі нашими ворогами. Простягаємо руку всім волелюбним і вільномислячим росіянам та білорусам, і закликаємо їх разом із нами боротися проти диктатури.

Ми розуміємо: поки осередок тиранії в Москві не буде ліквідовано, всьому регіону постійно доведеться стикатися з посяганнями на свою волю. Будь-якому місцевому тирану, який давить свій повсталий народ, завжди прийде на допомогу “московський цар”. Ми хочемо бачити себе і наших сусідів вільними, а отже, повинні спільними зусиллями покласти край путінському режиму.

Справедливість — ми противники будь-яких форм гноблення людини людиною, відносин панування та підпорядкування, соціальної нерівності. Всі гнобителі повинні бути повалені. Місце тиранії має бути зайняте вільною та рівноправною співпрацею всіх суб’єктів суспільного життя. На цьому принципі ми будуємо свою нинішню діяльність.

Справедливість не досягнуто, доки у суспільстві зберігається кричащий дисбаланс у розподілі влади та благ.

Справедливість немислима для нас без ґендерної рівності, екологічності, подолання дискримінації за будь-якими ознаками.

Солідарність — ми віддаємо пріоритет кооперації перед конкуренцією. Близькості та співпраці перед відчуженням. Колективності та спільності перед егоїзмом та атомізацією. Проте ми також не відмовляємо у неповторності та унікальності кожної індивідуальності. Свобода кожної та кожного продовжується у свободі інших. Ніхто не є вільним, доки всі не вільні.

Що ми робимо?

Сьогодні в Україні противники авторитаризму беруть активну участь в основних сферах протистояння агресії:

1. У театрі воєнних дій;

2. У сфері волонтерської допомоги;

3. На інформаційному фронті.

Місія Комітету Спротиву полягає у забезпеченні комунікації та координації зусиль різних груп та індивідів, активно залучених до цих процесів.

Що можна зробити зараз, окрім боротьби з окупантами?

Для нас важливо, яким буде українське суспільство. Ми намітили зміни, які хочемо втілити у життя:

1. Скасувати несправедливий зовнішній борг України: це зашморг на шиї країни в руках міжнародних фінансових інститутів та багатих держав. У боротьбі з путінським режимом зацікавлені не лише жителі України, тож скасування зовнішнього боргу — це один із прикладів солідарності.

2. Провести внутрішню кредитну амністію для громадян України з низьким та середнім статком. Закредитованість населення — результат вад економічної системи. Жителі воюючої країни мають бути звільнені від цього тягаря.

3. Створити систему асамблей — органів самоврядування на місцях. Це має стати загальною практикою. Асамблеї повинні створюватися як за територіальною, так і за професійною ознакою (профспілки). Розвиток профспілкового руху передбачає створення самими трудящими органів колективного захисту своїх економічних інтересів.

4. Надати більше можливостей та ресурсів територіальним громадам. Зокрема, розширити практику створення локальних сил самооборони, що вже показала свою затребуваність у воєнний період.

5. Надати українське громадянство або постійний дозвіл на проживання, а також повний соціальний пакет, медичну страховку та житло всім іноземним громадянам, які борються проти окупантів, якщо вони виявлять таке бажання.

6. Забезпечити доступне житло: адекватну систему соціального/муніципального найму, доступні дешеві кредити на купівлю житла, можливість отримати квартиру безкоштовно для молодих сімей та інших груп населення, що цього потребують.

7. Корекція політики у сфері охорони здоров’я: система безкоштовної медицини, мінімізація бюрократії, забезпечення гідних зарплат працівницям і представникам усіх рівнів медустанов.

8. Безкоштовний громадський транспорт, що фінансується з місцевого, за необхідності — з державного — бюджету.

9. Соціальна підтримка для людей з низьким прибутком: надання їм великих знижок або безкоштовного забезпечення базовим набором товарів, необхідних для життя.

10. Створити дієві механізми захисту свободи жінок. Насамперед, в аспекті насильства. Вважаємо за необхідне створення автономних жіночих структур у всіх муніципальних утвореннях країни незалежно від державних інститутів. Також необхідні жіночі сили самооборони, які присікають насильство проти жінок. Жіноча автономія та жіночі підрозділи мають бути створені також у структурі регулярної армії. Гендерно мотивоване насильство як з боку окупантів, так і з боку всіх інших злочинців має бути зупинено!

11. Розвиток екологічної свідомості та відповідальності. Впровадження екологічних технологій, пропорційних людині та налаштованих під потреби територіальних громад.

12. Загальний доступ до засобів самооборони як умова свободи та можливість захиститися від агресорів. Спрощення отримання зброї. Інтеграція освіти та розвитку військпрому на базі найновіших технологій. Розвиток освітніх програм, здатних навчити фахівчинь і фахівців, які зміцнюють обороноздатність країни. Можливість отримувати військові навички у лавах ТрО, мінімізація бюрократії, розширення принципів горизонтального прийняття рішень та перехід до нормального робочого тижня. Введення системи повноцінного харчування для веганів і веганок на військовій службі.

Ідейний набір не є остаточним. Ми готові доповнювати та корегувати його в ході нашої практичної діяльності.

Текст білоруською, російською та англійською.

Соціальні мережі Комітету Спротиву

--

--

Комітет Спротиву /// Resistance Committee

За нашу та вашу Свободу! Об'єднані антиавторитарні сили України. For your and our Freedom! United anti-autoritarian forces in Ukraine.