Naval Ravikant’ın Dahiyane Tweetfırtınası: Şanslı olmadan nasıl zengin olunur?

Kahlil Corazo’in Medium makalesi Making it Real: Naval Ravikant’s Epic Tweetstorm “How to Get Rich (without getting lucky)” Utku Yıldız tarafından Türkçe çevirisidir.

Bu tweet-fırtınasında bilgeliği hemen göreceksiniz. Bunları uygulamak için hayatımızda neleri değiştirmemiz gerekir?

Bütün tweetler için bunları paylaşıyorum:

Soruları…

Fikirin hiç bir önemi yok. İşi gerçekleştirmek, yapmak değerli. Aklımda bir roman fikri var bunu yazacak yazar lazım demek gibi.

Yüzme öğrenmek için mutlaka suya girmeniz gerekli sadece kitap okuyarak, film seyrederek veya başkalarının yüzme tecrübesiyle öğrenemezsiniz.

Protokolun, hiyerarşinin, biat, itaat kültürünün olduğu yerde özgür düşünce olmaz, özgür düşünce yoksa…

Başvuru sırasında pazarın toplam büyüklüğü sorusuna 100 birim diyip yatırım için 20 birim istemeyin. İkisinden birisi yanlıştır.

Başvuru sırasında rakibimiz yok, rakiplerimiz kötü yapıyor, biz daha iyiyiz demeyin. Rakiplerinizi saydamlıkla açıklayın ve neyi farklı yaptığınızı anlatın.

Girişiminizi 7 kelimede, 100 kelimede veya 300 kelimede açıklayabilirsiniz. Bu mümkün. Sizden 6 kelime…

Etohum.com sayfalarımızı tüm girişimlere açıyoruz. Hızlandırma programı içinde seçtiğimiz girişimlerimizin yanı sıra seçilen tüm girişimler, şirket yönetici özetlerini Etohum üzerinde şirketlere ve yatırımcılara sunabilecekler.

Her yıl Etohum hızlandırma sürecinde belirli sayıda girişim seçiyoruz. Bize başvuran binlerce girişimi ise bugüne kadar sadece biz değerlendirip görebiliyorduk. Artık hızlandırma programına seçmediğimiz girişimleri de…

İnternet ve teknoloji alanında katma değer yaratan başarılı girişimcilerle şirketleri, melek yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan erken aşama yatırım şirketi ve hızlandırıcı Etohum, dünyanın en ünlü hızlandırıcılarının da arasında bulunduğu Global Accelerator Report listesinde 6. sıraya yerleşti. Beş yüzü aşkın hızlandırıcı program arasından sıyrılan Etohum’un bu başarısı Türkiye…

Ülkelerin yüksek yetenekleri kendilerine çekme konusunda rekabeti her geçen gün artıyor. Yetişmiş iş gücü bu yüzyılın en önemli kıymetlerinden. Herkes huzur ve mutluluk bulacağı yerleri seçmeye çalışıyor. Ülkelerin geleceği insanların elinde. Vatandaşları mutlu oldukça uzun vadede başarılı şirketler ortaya çıkarmaları olasılığı artıyor.

Her ülkenin öncelikleri geleceğini şekillendiriyor. Sizin gündeminiz neyse…

Trump geçen haftalarda başkanlık kararıyla 7 ülkeden Amerika’ya girişleri ve göçmenleri durdurdu.

İşte o anda teknoloji dünyası başta olmak üzere ekonominin öncü şirketleri ayağa kalktılar ve şunu söylediler. Göçmenler ekonominin temelini oluşturuyorlar. Özellikler yüksek katma değerli endüstrinin her yerinde dünyadan Amerika’ya göç eden beyinler var.

Demek ki neymiş, dünyanın en…

Yüksek teknoloji ve internet tabanlı girişimciliğimizin gelişmesi konusunda hızla adımlar atmak zorunluluğumuz var. Sürekli ‘mış’ gibi yaparak diğer ülkelerle aramızdaki boşluğu kapatmamız mümkün değil. Üreten bir ülke olmak için yapısal değişiklikler yapmak zorundayız.

Startup Turkey programı için 3 ana başlık konusunda çalışmaya başlamamız lazım

  • İstanbul’un uluslararası girişimci eko-sisteminde ilk 10…

İhracatımızı ölçtüğümüz bir performans göstergesi olarak kg. başı ihracat geliri kullanılıyor. Geçen yıl yapılan ihracatta kg. başı ihracat geliri 1.44 dolarken, bu yıl 1.39 dolara gerilediğinden bahsediliyor. Hatta 1 kg. bilgisayarı 600 dolardan, akıllı telefonların kilosunu 2 bin dolardan ithal ediyoruz diyerek karşılaştırma yapılıyor.

Yazılım ihracatını ve ithalatını neyle ölçüyoruz?

Satranç bilmeden oynamaya çalışırsanız ne olur? Satranç tahtasının başında saatlerce durum ‘muş’ gibi yapabilirsiniz. Hatta bir iki hamle yapıp oynuyormuş algısı bile yaratabilirsiniz. Bu durumu uzun süre sürdüremezsiniz. Satrancı öğrenmeden oynamanız veya kazanmanız mümkün değil. Çok zor bir oyun değil kuralları belli ve yazılı. Biraz çalışmak gerekiyor. Sonra bol bol…

Burak Buyukdemir

Founding partner @etohum entrepreneurs, startups, angel investors, mentors

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store