7 занимания за татковци с деца от 2 до 7 години …

… още 3 книги и малко съвети.

Цветелин Андреев
6 min readApr 12, 2016

Останах без баща на 7 години. От тогава търся начини да компенсирам липсата му. Когато станах на 22 започнах да си търся съзнателно съпруга, с която да имам много деца (5). Когато станах на 28 първата ми дъщеря се появи и след 4 години дойде и втората. Да се старая да съм добър баща е моят начин да компенсирам липсата на такъв в моето детство. Ето какво открих, че работи за мен:

Enlighs

За децата до 7 години е важно да развиват физическото си тяло

Според няколко хуманни педагогики периодите в развитието на детето се делят на 3: до 7 години, между 7 и 14 и между 14 и 21. Тези периоди не са фиксирани и преди всичко ориентир е дали съответните белези за зрялост са налице.

Децата до 7 години трябва да развиват тяхното тяло. Ето една статия по въпроса:

Цитирам и Любов Миронова:

Новите деца заемат повече пространство. Необходим им е простор, за да могат да тичат, да се движат, да се усамотяват, да са активни… възрастта до седем години е посветена на ходене бос по земята, броене на калинки, джапане в потоци, пеене на вятъра, лежане по гръб и наблюдаване на облаците, разглеждане на охлюв с часове, катерене по дървета, ядене на плодове от дърветата, наблюдаване на огъня….

Един от принципите, които споделям е, че като баща трябва да се забавлявам. Затова заедно с децата ходим на спортове, които обичам и съм практикувал преди да се родят. Когато избирам къде да ходим преди всичко наблюдавам учителят. Трябва той да е светъл и да притежава добродетели, които могат да бъдат копирани от децата.

Плуване

Дени от http://www.pluvanesbebe.bg/ е невероятен учител по плуване. Определено обича това, което прави и заразява децата. Освен това е и ‘водна балерина’. Посещаваме басейн Спарк, София Парк. Близо ни е, водата е приятна и солена — хлорта не е толкова отровна, не пари на очите и можеш да гледаш под вода.

Катерене

Деси от www.gravitybg.com има две дечица и определено знае игри, с които да заинтригува децата към катерене. Залата е голяма и може в края да потичаме.

Танци

Танците определено са нещо, които бих желал да подобря. Имаме късмета да живеем в село Бистрица до София, където преподава Мариета от http://sofiadancebg.com/ и която ми позволи да танцувам с децата.

Ски

Ските определено са нашия спорт. С раница за деца на гръб, туринг ски с панти и колани и сме по пътя за Черни Връх, Витоша. После бясно спускане надолу и обяд в хижата. Обикновено края на Март, всяка година по няколко пъти.

Гайди

Приемам и това за спорт и забавление. Заедно свирим, пеем, правим детски занимания. Децата ми помагат с организацията, участват в приказките, които разказвам. Развиваме белите дробове с надуването и цялото тяло с ръчениците и хората.

Градинарство и сбиране на храна от гората

Дойде ли пролетта се почва:

  1. Март месец събираме брезов сок от близката гора
  2. Април започваме със засаждане на първите зеленчуци на нивата
  3. Юни — горски ягоди, череши
  4. Юли, Август — билки
  5. Септември/Октомври —наслаждаваме се на реколтата от градината, събираме ябълки и круши от изоставените градини край Бистрица. Гъби, шипки и всякакви горски вкусотии

Да си баща понякога изисква и да организираш детска градина, където децата да могат да тичат на воля в природата.

Copy & Paste

През този период децата учат чрез подражание. Общо взето няма значение какво казвате, а какво правите. Добри съвети в тази връзка:

  1. Забавлявайте се и правете неща (спорт, занимания) за себе си.
  2. Добра стъпка е обучение по добродетели. Трудно е човек да притежава всички добродетели. Затова водете децата си при хора, които имат добродетели, които вие нямате. Обръщайте внимание върху тях.

Книги

Моите топ 3 са

Тази книга стои на масата в кухнята и всяка сутрин четем какви дейности може да направим днес. Вечерта броим колко сме направили и ползваме pomodoro техниката за допълнителна мотивация.

Тази книга ме учи как да бъда мъж в семейството си вместо да се превръщам във втора майка.

Playful Parenting от Lawrence J. Cohen е писана от мъж, психолог и съдържа ценни практически съвети за изграждане на добра връзка с децата

Съветници

Винаги е добра идея да се пита. Особено хора с опит с деца, които могат да погледнат на нещата от друг ъгъл. Обикновено се допитвам до Петя от http://koopacademy.com/ и Любов от http://www.frud.bg/.

А когато става въпрос за книги за деца, единствен източник на знание и вдъхновение е Петя Кокудева и нейната Facebook Група ЛУЛУ.

Принципи

Споделям и някои неща, в които вярвам като баща:

  • Ако родителите са добре и децата са добре.
  • Не съм съвършен и правя грешки. Важно за мен е да ги осъзнавам, признавам. Още един цитат “Ако бях перфектен родител щях да съм при ангелите горе”
  • На земята сме да се учим и израстваме. Родителството е добър път за това — децата са добри учители, отразяват ни много чисто и ясно
  • Децата оцеляват въпреки родителите си. Задачата на родителите е да ги подкрепят по пътя на децата за тяхната реализация.
  • Всяко дете е уникално. Развиването на характер е важна за мен дейност.
  • Детето трябва да е адаптивно. Не знаем какво ще е бъдещето и независимо от това детето трябва да може да се оправя.
  • Детето трябва да е балансирано между Аз, Ние и Цялото. Да има развити физическо, емоционално, психическо и духовно тяло, да развива социалните си умения и да е наясно с това, на къде отива света и каква е неговата роля в него.
  • Споделям няколко от принципите на the lean startup movement гледайки на децата като на стартиращи инициативи. Пробвам, валидирам, получавам обратна връзка и подобрявам. Дисциплината работи за да ни направи спокойни.

Клуб на таткото

Да бъдеш баща за мен е път за лично израстване. Ако и за вас е така и искате да споделяте и научавате нови неща в тази област присъединете се към Клуба на таткото попълвайки тази форма.

Unlisted

--

--

Цветелин Андреев

Elven.bg — обучения и консултации за родители, учебни материали и настолни игри