5 nejlepších článků o inovacích

Filip Franěk
5 min readMay 15, 2017

--

Posledních 5 let se intenzivně věnuji inovacím po teoretické a hlavně praktické stránce. Zdrojů, ze kterých můžete čerpat moudra o inovacích je nepřeberně. Knihy, články, podcasty, videa z konferencí apod. Budete se probírat tunou balastu a zabere Vám to spoustu času.

A ten Vám teď ušetřím!

Já například hodně čtu. Všechny články ukládám přes Pocket a 95% věcí, které v Pocketu přečtu, se nějak týká tématu inovací. Celkem to za tu dobu objemově už vydá na nižší stovky “knih” v daném tématu. Na podcasty a videa žádné hezké statistiky nemám.

2016 review v Pocketu

Hlavní problém článků a dalších informací o inovacích je v tom, že se velmi často jedná o teorii a její aplikaci v ideálních podmínkách. To vychází pravděpodobně z toho, že o inovacích se dobře píše a zároveň málokdo chce povědět pravdivý příběh toho, jak se u nich skutečně inovovalo. Často to totiž skončí průserem, a to nikdo sdílet nechce (pokud to není mrtvý startup, kde už je to jedno), nebo to naopak vyšlo a vážená společnost si nelajsne zveřejnit, jak v duchu MVP totálně punkově obsluhovali první zákazníky, protože dobré jméno, zákony atd …

Klíčové je, jak tyto teoretické informace dokážete aplikovat a začít používat ve vašem prostředí — fungující firmě!

K tomu by Vám mohlo pomoci TOP5 článků, na které jsem v průběhu let narazil. Přeji příjemné čtení.

5. Your Product is NOT “The Product”

“Tabulka” zvaná Lean Canvas je dnes už snad známá každému a je jedním ze základních pilířů inovačních snažení. Chvíli však trvá, než získáte skill, jak ji správně vyplnit.

Hlavní myšlenkou však je, že produkt není o nápadu, ani o technickém řešení, ale o celém “ekosystému” — tedy BUSINESS MODELU. Když Vám v business modelu nefunguje byť jedna součást, i se sebelepším produktem se můžete jít zahrabat.

Thinking about the business model as “the product” is quite empowering. It’s not something you back into once you have a product with early traction to pitch investors. Rather, it’s something you can and should be actively building and testing from day one.

4. How Amazon innovates in ways that Google and Apple can’t

Jeff Bezos, aktuálně největší hrdina korporátních inovátorů s jeho legendárními pravidly, jako židle pro zákazníka na poradách a 2 pizzách.

Alexa, Amazon Go, Amazon Web Services, Kindle a další nejsou výsledkem náhody. Amazon ukazuje, že i v korporacích se inovovat dá, ale musí se pro to nastavit podmínky.

At a normal company, when the CEO endorses an idea, it becomes a focus for the whole company, which is a recipe for wasting a lot of resources on ideas that don’t pan out. In contrast, Amazon creates a small team to experiment with the idea and find out if it’s viable.

3. Why Cisco Has Showered These 3 Men With Billions Of Dollars

Cisco. Tahle ne-sexy firma vyrábějící krabičky a software, který řídí internetový provoz je jedna z mála, která dokázala opakovaně udělat spin-in. Tedy cíleně mimo firmu rozjet projekt a následně jej integrovat zpět do firmy. Zároveň o tom téměř vůbec nemluví a zjistit detaily je práce jak pro Janka Kroupu.

Super zajímavé, dlouhé, čtení.

A “spin-in” is a form of R&D in which a company is the sole investor in a startup. It sends a team of employees off to build an experimental product and then buys that startup for a predetermined and very healthy price. Cisco has spent on average $763 million to acquire each spin-in that these three men have founded, even though Cisco was also the sole investor in each.

2. The Death of Bank Products has been greatly under-exaggerated

Změny v okolním světě vytvářejí nové příležitosti pro inovace, ale i nová ohrožení pro stavající hráče na trhu. Nejzákeřnější je, že spousta těch věcí se už děje, často bez toho, abychom si toho hned všimli. A potom s tím už nic nenaděláme.

Aneb, netlačte tupě lidem produkty, ale řešte jejich reálnou potřebu! Je tam všechno — banky, Uber, samořiditelná auta.

THE UBER OF BANKING IS UBER!!!

A recent Quartz (qz.com) article identified that up to 30% of Uber drivers in the US have never had a bank account — many operated previously as taxi drivers in the cash economy. To be a driver on Uber, however, they need a minimum of a debit card to get paid. So Uber has had to solve this problem by allowing drivers to sign up for a bank account as part of the Uber driver application process, in real-time. Unsurprisingly, this makes Uber the largest acquirer of small business bank accounts in the United States today, bigger than Wells, BofA and Chase combined.

1. It’s time to ditch your innovation lab

Vystřízlivění!

To se teď děje v mnoha firmách po celém světě. Teorie o inovacích naráží v praxi. Na omezení firem a jejich kulturu.

Aneb není to o metodikách, technikách, zkratkách a konferencích, ale o tom, udělat reálné změny ve fungující firmě.

Nebo se na to vybodnout, a něco koupit :-)

Innovation labs have become vehicles for marketing, not innovation. Dubbed “hipster money pits,” labs can torpedo morale and sap resources.

Shrnutí

Inovace v každé firmě znamenají něco jiného a zároveň jsou zásadně ovlivňovány právě vnitřním prostředím firmy. V duchu lean startupu zkuste rychle otestovat, co se chytne zrovna u Vás a tím směrem se vydejte. A nepropadejte hypu!

Snad Vám k tomu pomohou i výše zmiňované články.

Rád si přečtu Vaše TOP články. Napište mi na Twitteru, nebo do komentářů.

Oh, and one more thing …

BONUS: Why the Cost of Living Is Poised to Plummet in the Next 20 Years

Zamyšlení, trochu více do budoucnosti. Aneb, proč to s tou hypotékou možná nebyl dobrý nápad.

People are concerned about how AI and robotics are taking jobs, destroying livelihoods, reducing our earning capacity, and subsequently destroying the economy.

--

--

Filip Franěk

#productmanagement #innovation #servicedesign #software