5 wyróżników idealnego CV

Grzegorz Deszczu Deszczka
5 min readFeb 28, 2017

Ile CV wysłaliście w swoim życiu? Każdy z nas w swojej karierze przesłał ich setki z czego duża ich część, a w zasadzie prawie wszystkie nie spowodowała, że zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, pytanie brzmi — dlaczego?

Średnio rekruter spędza na sprawdzeniu Twojego CV 6 sekund — tak 6 sekund! to mniej więcej tyle ile potrzebujesz żeby przeczytać to zdanie. Jak myślisz na co zwraca uwagę i co jest w jego oczach kluczowe żebyś wydał się dla niego interesującym kandydatem spośród setek innych osób?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposób co zrobić żeby Twoje CV się wyróżniło i co najważniejsze doprowadziło Cię do spotkania na którym możesz zabłysnąć.

Jeśli przygotowanie swoich dokumentów rozpocząłeś od napisania CV to tutaj poradnik jak przygotować List motywacyjny dzięki któremu będziesz posiadał komplet dokumentów które w niedługim czasie zapewnią Ci pracę. https://medium.com/@grzegorzdeszczudeszczka/5-krok%C3%B3w-do-super-listu-motywacyjnego-5ed332e617c3#.q2daudo1t

Wyróżnik 1

Bądź oryginalny

Rekruterzy otrzymują dziennie wiele CV, analizując je często liczy się pierwsze wrażenie co wcale nie oznacza, że Twoje świetnie zaprojektowane CV zapewni Ci pracę jeśli kwalifikacje która posiadasz nie odpowiadają profilowi kandydata którego szukają.

Dużo mówi się teraz o tym, że kandydat powinien „wyróżnić się” już swoim CV, w związku z tym coraz częściej otrzymuję życiorysy bardzo dopracowane graficznie. Moim zdaniem, w branży IT, nie jest to aż tak istotne.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Jeśli masz zdjęcie z wakacji w kolorowych szortach, układ treści jest chaotyczny, a w Twoim CV brakuje odrobiny życia w postaci np kolorowych podkreśleń lub ikon przy ważnych danych które chcesz zaprezentować to będzie Ci bardzo ciężko przykuć uwagę rekrutera. Wygląd to jedno ale pamiętaj, że to treść w CV jest najważniejsza!

Wyróżnik 2

Hierarchia treści

Twoje CV przykuło uwagę rekrutera i zamierza poświęcić Ci więcej niż 6 sekund, nie utrudniaj mu znalezienia najważniejszych z jego punktu widzenia informacji. Co interesuje rekrutera najbardziej? Oczywiście, że uczelnia którą ukończyłeś! Żartowałem :) Chodzi o Twoje doświadczenie i umiejętności które posiadasz.

Lubię CV, w których jest dużo treści — opisów projektów, wyszczególnionych technologii itp. Słyszałam o tym, że życiorys powinien mieścić się na jednej stronie — dementuję te plotki (chociaż, dokument, który ma 10 stron jest już nieco za długi :)).

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Najważniejsze informacje umieść na górze po lewej stronie to według badań eyetrackingowych tam skupia się większość uwagi. W górnej części zamieść podsumowanie zawodowe, nie więcej niż 300 znaków, potraktuj to jako formę przedstawienia się w skrócie. Umiejętności które prezentujesz niech będą przedstawione w czytelny sposób, słupki, wykresy i inne tego typu rozwiązania nie są najlepszym wyborem. Staraj się być konkretny i doprecyzuj na jakim poziomie są Twoje umiejętności. np. Angielski — poziom B2 (certyfikat FCE).

Coraz więcej Klientów oczekuje również bardzo dobrej znajomości języka angielskiego (projekty globalne), taką informację, zazwyczaj, również można odnaleźć w życiorysie. Jednak zawsze stawiam na rozmowę bezpośrednią, gdzie mogę dopytać o szczegóły, o których kandydat mógł nie wspomnieć CV.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Wyróżnik 3

Doświadczenie prezentujące osiągnięcia

Robi się gorąco, rekruter nadal czyta Twoje CV, profesjonalne zdjęcie zrobiło robotę, przedstawiłeś się jak należy, a układ treści sprawił, że nie zagubił się po pierwszym zdaniu.

Podczas weryfikacji życiorysu, przede wszystkim, szukam umiejętności, kompetencji, które są wymienione w opisie stanowiska. Niektóre stanowiska wymagają specjalistycznych certyfikatów, kandydaci, jeśli je posiadają, najczęściej wymieniają je w swoim CV.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Pracodawcę najbardziej interesuje Twoje doświadczenie zdobyte na dwóch ostatnich stanowiskach. Często to drobne niuanse decydują o tym czy Twoje CV wypadnie lepiej na tle konkurencji, a słowa których używasz mają ogromną moc lub jej brak. Pisząc o doświadczeniu powinniśmy pisać w kategorii osiągnięć, a nie tylko lakonicznej informacji np.

Zajmowałem się pozyskiwaniem klientów.

lepiej zamienić na:

W ostatnim roku pozyskałem 8 nowych klientów o łącznej kwocie realizacji zamówień na poziomie 2 mln złotych.

Wyróżnik 4

Mniej znaczy więcej

Najprościej mówiąc, wyrzuć ze swojego CV wszystkie informacje które nie mają żadnego wpływu na rekrutację. Praca w sadzie u wujka w lato 1983 r. nikogo nie obchodzi jeśli aplikujesz na stanowisko starszego księgowego.

Wyróżnik 5

Personalizuj treść

W idealnym świecie dokumenty rekrutacyjne przygotowywane by było pod ofertę na którą aplikujesz ale dobrze wiemy, że to raczej mało realne dlatego chociaż wykaż się minimum chęci i dopisz pod danymi osobowymi nazwę stanowiska o które się starasz.

Czy standardowe dokumenty jak CV kiedyś odejdą do lamusa i zostaną zastąpione np. przez profile na Linkedinie?

Być może, chociaż ciekawa jestem, co do powiedzenia na ten temat ma chociażby GIODO :) Należy pamiętać, że każdy życiorys musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych, taki jest wymóg polskiego prawa. Wysyłając dokumenty do zagranicznego pracodawcy, nie trzeba jej dodawać.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

W swoich zainteresowaniach i krótkim bio też powinieneś wprowadzić zmiany w zależności od branży do której aplikujesz. Lepiej jest przygotować 10 spersonalizowanych dokumentów i uzyskać 3 zaproszenia na rozmowę niż wysłać ich 50 i otrzymać jedno. Personalizacja jest jednym z głównych trendów marketingu w 2017 roku dlaczego by nie wykorzystać jej w rekrutacji przecież nam też zależy żeby pokazać swoją wartość.

Podsumowanie

Teraz już wiesz które aspekty swojego CV musisz poprawić żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia do rozmowy. Nie zapomnij również wysyłać swoich dokumentów w odpowiednim formacie najlepiej .pdf oraz żeby nie przekraczały rozmiaru 1–2 MB.

Jak przygotować się na rozmowe kwalifikacyjną? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów! https://medium.com/@grzegorzdeszczudeszczka/5-zasad-dobrej-rozmowy-kwalifikacyjnej-6df8f120fa85

Pamiętaj również, że jeśli w ogłoszeniu pracodawca prosi o dostarczenie listu motywacyjnego to nie powinieneś tego lekceważyć.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w CV?

- Brak opisu obowiązków, jedynie nazwa pracodawcy i stanowiska.

- Nieadekwatne zdjęcie — z wakacji w stroju kąpielowym (przykład z życia! :)). Należy pamiętać, że pracodawca nie może wymagać fotografii w dokumencie.

- Wszelakie błędy interpunkcyjne, ortograficzne, gramatyczne itp.

- Dokumenty bez klauzuli o ochronie danych osobowych.

- Życiorysy w języku angielskim przetłumaczone w Google Translatorze :).

- CV w dziwnych formatach, których nie można otworzyć.

- Adresy mailowe w ciekawych domenach, np. @buziaczek.pl :).

- Wymyślne czcionki.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

--

--