Ile CV wysłaliście w swoim życiu? Każdy z nas w swojej karierze przesłał ich setki z czego duża ich część, a w zasadzie prawie wszystkie nie spowodowała, że zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, pytanie brzmi — dlaczego?

Image for post
Image for post

Średnio rekruter spędza na sprawdzeniu Twojego CV 6 sekund — tak 6 sekund! to mniej więcej tyle ile potrzebujesz żeby przeczytać to zdanie. Jak myślisz na co zwraca uwagę i co jest w jego oczach kluczowe żebyś wydał się dla niego interesującym kandydatem spośród setek innych osób?

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposób co zrobić żeby Twoje CV się wyróżniło i co najważniejsze doprowadziło Cię do spotkania na którym możesz zabłysnąć.

Jeśli przygotowanie swoich dokumentów rozpocząłeś od napisania CV to tutaj poradnik jak przygotować List motywacyjny dzięki któremu będziesz posiadał komplet dokumentów które w niedługim czasie zapewnią Ci pracę. https://medium.com/@grzegorzdeszczudeszczka/5-krok%C3%B3w-do-super-listu-motywacyjnego-5ed332e617c3#.q2daudo1t

Wyróżnik 1

Bądź oryginalny

Dużo mówi się teraz o tym, że kandydat powinien „wyróżnić się” już swoim CV, w związku z tym coraz częściej otrzymuję życiorysy bardzo dopracowane graficznie. Moim zdaniem, w branży IT, nie jest to aż tak istotne.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Jeśli masz zdjęcie z wakacji w kolorowych szortach, układ treści jest chaotyczny, a w Twoim CV brakuje odrobiny życia w postaci np kolorowych podkreśleń lub ikon przy ważnych danych które chcesz zaprezentować to będzie Ci bardzo ciężko przykuć uwagę rekrutera. Wygląd to jedno ale pamiętaj, że to treść w CV jest najważniejsza!

Image for post
Image for post

Wyróżnik 2

Hierarchia treści

Lubię CV, w których jest dużo treści — opisów projektów, wyszczególnionych technologii itp. Słyszałam o tym, że życiorys powinien mieścić się na jednej stronie — dementuję te plotki (chociaż, dokument, który ma 10 stron jest już nieco za długi :)).

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Najważniejsze informacje umieść na górze po lewej stronie to według badań eyetrackingowych tam skupia się większość uwagi. W górnej części zamieść podsumowanie zawodowe, nie więcej niż 300 znaków, potraktuj to jako formę przedstawienia się w skrócie. Umiejętności które prezentujesz niech będą przedstawione w czytelny sposób, słupki, wykresy i inne tego typu rozwiązania nie są najlepszym wyborem. Staraj się być konkretny i doprecyzuj na jakim poziomie są Twoje umiejętności. np. Angielski — poziom B2 (certyfikat FCE).

Coraz więcej Klientów oczekuje również bardzo dobrej znajomości języka angielskiego (projekty globalne), taką informację, zazwyczaj, również można odnaleźć w życiorysie. Jednak zawsze stawiam na rozmowę bezpośrednią, gdzie mogę dopytać o szczegóły, o których kandydat mógł nie wspomnieć CV.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Wyróżnik 3

Doświadczenie prezentujące osiągnięcia

Podczas weryfikacji życiorysu, przede wszystkim, szukam umiejętności, kompetencji, które są wymienione w opisie stanowiska. Niektóre stanowiska wymagają specjalistycznych certyfikatów, kandydaci, jeśli je posiadają, najczęściej wymieniają je w swoim CV.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Pracodawcę najbardziej interesuje Twoje doświadczenie zdobyte na dwóch ostatnich stanowiskach. Często to drobne niuanse decydują o tym czy Twoje CV wypadnie lepiej na tle konkurencji, a słowa których używasz mają ogromną moc lub jej brak. Pisząc o doświadczeniu powinniśmy pisać w kategorii osiągnięć, a nie tylko lakonicznej informacji np.

Zajmowałem się pozyskiwaniem klientów.

lepiej zamienić na:

W ostatnim roku pozyskałem 8 nowych klientów o łącznej kwocie realizacji zamówień na poziomie 2 mln złotych.

Image for post
Image for post

Wyróżnik 4

Mniej znaczy więcej

Wyróżnik 5

Personalizuj treść

Czy standardowe dokumenty jak CV kiedyś odejdą do lamusa i zostaną zastąpione np. przez profile na Linkedinie?

Być może, chociaż ciekawa jestem, co do powiedzenia na ten temat ma chociażby GIODO :) Należy pamiętać, że każdy życiorys musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych, taki jest wymóg polskiego prawa. Wysyłając dokumenty do zagranicznego pracodawcy, nie trzeba jej dodawać.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

W swoich zainteresowaniach i krótkim bio też powinieneś wprowadzić zmiany w zależności od branży do której aplikujesz. Lepiej jest przygotować 10 spersonalizowanych dokumentów i uzyskać 3 zaproszenia na rozmowę niż wysłać ich 50 i otrzymać jedno. Personalizacja jest jednym z głównych trendów marketingu w 2017 roku dlaczego by nie wykorzystać jej w rekrutacji przecież nam też zależy żeby pokazać swoją wartość.

Podsumowanie

Jak przygotować się na rozmowe kwalifikacyjną? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów! https://medium.com/@grzegorzdeszczudeszczka/5-zasad-dobrej-rozmowy-kwalifikacyjnej-6df8f120fa85

Pamiętaj również, że jeśli w ogłoszeniu pracodawca prosi o dostarczenie listu motywacyjnego to nie powinieneś tego lekceważyć.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w CV?

- Brak opisu obowiązków, jedynie nazwa pracodawcy i stanowiska.

- Nieadekwatne zdjęcie — z wakacji w stroju kąpielowym (przykład z życia! :)). Należy pamiętać, że pracodawca nie może wymagać fotografii w dokumencie.

- Wszelakie błędy interpunkcyjne, ortograficzne, gramatyczne itp.

- Dokumenty bez klauzuli o ochronie danych osobowych.

- Życiorysy w języku angielskim przetłumaczone w Google Translatorze :).

- CV w dziwnych formatach, których nie można otworzyć.

- Adresy mailowe w ciekawych domenach, np. @buziaczek.pl :).

- Wymyślne czcionki.

Wypowiedź: Agata Kryń, Area Recruitment Leader, branża IT.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store