Jak Úspěšně Zvládnout Studium — Část 4

Holistické Učení: Pochopení Souvislostí

Jakub Kubista
Inspirující příběh
5 min readMay 17, 2020

--

Photo by Jakub Kubista

Čtětě tento článek v angličtině

Základem pro mě vždy bylo správně porozumět dané látce, a až poté jsem mohl pochopit s čím a hlavně proč souvisí. V případě porozumění si lze látku vysvětlit na příkladě, metafoře či myšlenkové mapě. Tyto techniky zkrátka zjednodušují daný problém za účelem snadného pochopení.

Jelikož jsem kovaný v informačních technologiích, tak budu problematiku ilustrovat na látce disciplíny systémových věd, která pro svoji obecnost není mezi studenty příliš oblíbená. V následujícím příkladě jsou v závorkách velmi stručně shrnuty pojmy z této tématiky na vysoké úrovni. Informace o jednotlivých pojmech slouží pouze ilustračně k pochopení následujících postupů. Tudíž neodpovídají přesným definicím a někdy se jedná pouze o části dané látky. (Forrest, 2018)

Příklad

Luděk je zakladatel společnosti, která se zabývá tvorbou e-shopů. Aby vytvořil e-shop (systémová aplikace), potřebuje odborníky jako jsou programátoři, testeři, designéři a další, kteří k tvorbě používají své vědomosti a zkušenosti (systémové inženýrství). Tyto znalosti jsou založeny na určitém způsobu myšlení (systémové teorie). Vždy když s týmem tvoří další e-shop, tak práce může být snazší a efektivnější, protože aplikují některé věci, které už aplikovali (aplikovaný systém). Naopak při nedostatečných znalostech a zkušenostech může být práce postupně horší a méně efektivní díky složitosti vytvořeného systému. Mezitím se provádějí na jednotlivých systémech různých firem výzkumy, při kterých se vyhledávají znovupoužitelné a obecné skutečnosti pro snadnější a efektivnější vývoj (obecné modely).

Diagramy Myšlenkových Map

Při kreslení myšlenkových map je pro mě hlavní výhodou reprezentace problému ve stromové struktuře. Souvislosti následně zkoumám mezi jednotlivými podproblémy v myšlenkové mapě, čímž tvořím specifický diagram. Pokud jej zakreslím pro několik různých, často na první pohled nesouvisejících látek, tak vytvořím komplexní pavučinu informací. Toto zobrazení je podobné neuronovým sítím a způsobu, jakým ukládáme informace do naší paměti, a tudíž se jedná o velmi naturální proces.

Těžko představitelné? Pojďme si to postupně rozebrat!

Jedná se o rozbor stejného textu jako v uvedeném příkladě, ale jiným způsobem. Tyto disciplíny systémových věd se dělí na teoretické a aplikované neboli teorie a praxe (Obr. 1).

Obr. 1: Disciplíny systémových věd

Výsledkem teoretických věd jsou již zmíněné obecné modely a výsledkem aplikovaných věd aplikované systémy (Obr. 2). Do teoretických věd se také kategorizují uvedené systémové teorie a do aplikovaných věd systémové aplikace a systémové inženýrství.

Obr. 2: Myšlenková mapa

Jak již bylo řečeno, v praxi může být aplikovaný systém v průběhu několika let utvářen na základě systémových aplikací. Pro vývoj těchto aplikací se používají osvědčené postupy systémového inženýrství. Na druhou stranu k vytvoření obecných modelů teoretických věd se využívají systémové teorie (Obr. 3).

Obr. 3: Diagram vazeb aplikovaných a teoretických věd

Spojením jednotlivých látek v obou disciplínách jsem vytvořil logické vazby v diagramu a zároveň jsem dokázal lépe pochopit jejich význam. Když jsem začal přemýšlet nad souvislostmi mezi látkami z obou disciplín, tak stojí za zmínku, že informace ze systémových teorií jsou rovněž použity či jinak souvisí se systémovým inženýrstvím. Po vytvoření několika systémů se některé jevy neustále opakují a za určitých podmínek vždy platí. Tímto způsobem mohou vzniknout obecné modely, které mohou být velmi nápomocné k budování budoucích aplikovaných systémů (Obr. 4).

Obr. 4: Souvislosti látek disciplín systémových věd

Dále jsem si uvědomil nejen proč bych měl osvědčené postupy používat, ale dokonce lze pomocí objevených souvislostí pochopit i to, jak vynikly a že jejich použití je možno aplikovat na řadu jiných věcí. Po zakreslení několika myšlenkových map jsem hledal jejich vzájemné souvislosti (Obr. 5). Snažil jsem se pochopit proč mají některé látky společné prvky. Díky tomu jsem mohl vymazat mnoho redundantních látek jednotlivých diagramů a celou mapu zkoumaných okruhů bylo možno zjednodušit.

Obr. 5: Mapa okruhů v oboru informačních technologií

Cílem holistického učení tedy není naučit se repetetivně text. Naopak hlavním důvodem je, abych plně využil informace, které mám již zabudované ve své paměti. Jinými slovy mohu intuitivně spojovat svoji existující pavučinu informací s novými poznatky, které snáze pochopím a uložím do paměti spolu s jejich souvislostmi. Rovněž mi tento postup zlepšuje můj intuitivní odhad a předpoklad na dosud neznámé situace a problémy. (Young, 2013)

Kam dál?

Je zapotřebí si uvedený postup budování diagramů myšlenkových map několikrát vyzkoušet, něz to začne být zcela intuitivní a samozřejmé. Abych pochopil hlubší smysl studované látky a naučil se používat obsažené informace dle libosti, tak je třeba danou věc aplikovat v praxi. V takovém případě totiž mohu díky zkušenosti získat určitý emoční postoj, který se mi může silně vrýt do paměti. Pokud bych pro dané téma tuto možnost neměl nebo nevyhledával, tak bych si situaci alespoň nasimuloval, vžil se do ní a vždy začínat s otázkou “Proč?” (Sinek, 2011)

Závěr

Ve své podstatě je celá série článků Jak Úspěšně Zvládnout Studium založena na holistickém učení, protože jsou zde popsány související procesy v rámci všeobecného vzdělávání.

Nicméně holistické učení vzhledem ke specifickým studijním oborům nemusí být rozhodně nejefektivnější metoda studia. Hodí se především pro exaktní vědy s uceleným systémem jako jsou právě informační technologie, ale například pro právní obor či dějepis to může být těžce aplikovatelné. V takovém případě bych se poohlédl po technikách jako je například globální učení a jiné. (Wagner, 2010)

Studium není akt, který chcete právě vykonat. Je to cesta, po které se neustále zdokonalujete a poznáváte nejen nové informace, ale i sebe sama.

TL;DR

  • Porovnání příkladů a diagramů za účelem pochopení souvislostí.
  • Jak budovat diagramy z myšlenkových map.
  • Tvorba zvyku pro používání holistického učení v praxi.
  • Využití holistického učení jako zvyku v praxi.

--

--