Instalace Teams pro školy — postup a zkušenosti

Jindřich Šaršon
7 min readMar 16, 2020

--

Tento článek volně navazuje na předchozí, kde jsme vybírali platformu pro online výuku. V Hořicích jsme začali do škol nasazovat Microsoft Teams. V různých stádiích nasazení jsou nyní 3 školy — malotřídka ZŠ Chodovice, ZŠ Daliborka a Hořické gymnázium. Vzhledem k tomu, že EDU verze Teams má svá specifika, rozhodl jsem se napsat, jak postupujeme a nasdílet zkušenosti. Informace v tomto článku se liší od mého předchozího — tak to prostě je, na něco jsme přišli časem, něco jsme změnili kvůli specifikům EDU verze. Článek je opět psán spíše pro IT znalejší a měl by pomoci s nasazením Teams ve škole.

Konfigurace ve školách v kostce

Tento odstavec je pro ty, kteří již Office 365 znají. Podrobný návod na instalaci pak bude následovat níže.

  • Office 365 je možné svázat s doménou, ale není to nutné. Uživatelé pak mají login / emai ve tvaru jan.novak@mojeskola.onmicrosoft.com (po svázání s vaši doménou pak může být adresa jan.novak@mojeskola.cz)
  • v Office 365 jsme založili skupinu pro každou třídu. Tato skupina neodpovídá skupině v Teams, je to jen kvůli následnému přidělování žáků
  • Žáky jsme naimportovali do Office 365 pomocí CVS importu. Ten jsme získali z Bakalářů (pokud ho školy mají) případně z jiného zdroje. Office 365 specifikuje formát CSV, ten je třeba dodržet. Následně po importu je možné stáhnout CSV s vytvořenými uživateli včetně dočasných hesel, které je možné poslat žákům. Existuje i plugin přímo v Bakalářích, ten jsme nezkoušeli.
  • Žáky do skupin / tříd jsme následně přiřadili přes filtr podle Oddělení (to jsme použili místo třídy v importu).
  • V “staré” Office 365 administraci je třeba povolit Teams i pro žáky. Standardně je povolené jen pro učitele! Postup víz níže.
  • V Microsoft Teams jsme založili team pro každou třídu a předmět (tj. např. team Český jazyk — 1.A). Toto nastavení doporučujeme, protože pak dobře fungují EDU funkce (zadávání úkolů atd.). Toto je i doporučený postup od Microsoftu.
  • Do každého takto zadaného teamu jsme přiřadili skupinu z Office 365 jako žáky a učitele, kteří tuto třídu/předmět učí s rolí učitele.

Jak nainstalovat Office 365 / Teams pro školy

Instalace Office 365 a Teams není náročná, pokud jste někdy spravovali podobně rozsáhlý informační systém, tak to učitě zvládnete. Pokusím se nastínit, jak postupovat.

Registrace školy

Začněte na této stránce. Pro běžné použití stačí verze zdarma (Office 365 A1). Ta byla zdarma vždy, není třeba se obávat, že škola bude muset v budoucnu něco platit. Klikněte na tlačítko Začněte zdarma a vyplňte údaje školy. V tomto kroku buďto Microsoft pozná z vašeho emailu, že jste škola a nemusíte víc nic rešit anebo nepozná a pak to do půl roku musíte doložit. Každopádně by vás v registraci nemělo nic zarazit.

Administrace Office 365

Po přihlášení se Vám zobrazí dashboard Office 365 — všechny aplikace atd. Jako admin máte přístupnout volbu Správce, která otevře administraci.

Trochu kompikací je, že Office nyní obsahuje 2 administrace — starou a novou. K přepínání použijte volbu v pravém horním rohu obrazovky. Pro většinu věcí vystačíte s tou novou, pokud v něčem ne, odkáži se na starou.

Povolení Microsoft Teams pro žáky

Toto je dobré nastavit hned, aby se na to při následném nastavení Teams nezapomnělo. Z neznámého důvodu nemají žáci přistup do Teams. Je to tedy třeba povolit — a pro to je nutné použít starou administraci a:

  • v levém menu zvolit “Rozbalit vše” a poté otevřít volbu Nastavení
  • zde vybrat “Služby a doplňky” a kliknout Microsoft Teams
  • V nastavení Teams je pak volba Nastavení typu uživatele / licence, zde vybrat “Vzdělání — student” a “Zapnout Teams pro všechny uživatele tohoto typu”.

Přidání / import uživatelů

Office 365 pro školy rozlišuje 2 typy uživatelů — učitel a žák. Ke každému typu uživatelů máte 5000 licencí, což by asi mělo stačit pro každou školu :).

My jsme nejprve založili učitele (ručně) a poté naimportovali žáky (přes CSV, které jsme získali exportem z Bakalářů). Z bakalářů jsme exportovali jméno, příjmení a třídu.

Pro přidávání slouží volba v levém menu Uživatelé a položka Aktivní uživatelé. Následně můžete přidat po jednom přes volbu Přidat uživatele, případně hromadně Přidat více uživatelů.

Náš postup pro hromaný import — stáhli jsme si CSV šablonu, otevřeli v Excelu a následně překopírovali data z exportu Bakalářů (nebo jiného zdroje). Použili jsme jméno, přijmení a jako Oddělení jsme použili třídu. Podle oddělení se dá následně filtrovat v Office 365 uživatelích a díky tomu snadno přiřadit žáky do skupiny. Také bylo nutné vytvořit v Excelu uživatelské jméno pro každého uživatele. Použili jsme funkci CONCAT v Excelu (nebo jiném programu) — zvolili jsme login ve formátu jméno.příjmení@domenaskoly.cz. Jinou funkcí je třeba odstranit háčky a čárky z přihlašovacího jména. Wizard hromadného importu vás celkem dobře provede, jen je dobré nesplést volbu licence (žák vs učitel). Kdo se nebojí, může použít automatický import z Bakalářů.

Na konci wizardu obdržíte CSV s vytvořenými uživateli včetně jednorázového hesla. Případně pokud zakládáte uživatele po jednom, je možné žákům přimo heslo poslat emailem.

Skupiny

Aby se následně lépe pracovalo s Teams, je dobré mít žáky ve skupině podle reálných tříd. V Office 365 jsme proto vytvořili skupinu pro každou třídu. Skupina Office 365 může být i teamem v Teams, nicméně poté nefungují EDU funkce, je proto lepší zakládat teamy přímo v aplikaci Teams.

Konfigurace Teams

Máte uživatele, máte skupiny. Výborně! Je možné přistoupit ke spuštění Teams a jeho konfiguraci. Přihlaste se do Teams jako správce a můžeme jít na to!

Vytvoření a konfigurace teamu

My vytváříme team pro každou třídu a předmět. Má to několik výhod:

  • děti vidí teamy svých předmětů, je to dobře provázané se úkoly a kvízy
  • učitelé vidí jen ty třídy a předměty, kde učí. Tj. např. angličtinář vidí jen to, co učí — angličtinu ve všech třídách
  • děti vidí úkoly hezky rozdělené podle předmětů

Nevýhodou je, že je potřeba vytvořit hodně teamů (počet tříd * počet předmětů), takto velký počet ale uvidí jen “supersprávce”. Naopak učitelé i děti uvidí jen to, co se jich týká.

Některé školy mohou chtít jako team třídu a jako předměty kanály. Není to ale úplně šikovné při následném použítí funkce “úkoly”, protože všechny úkoly se automaticky vkládají do kanálu Obecné. Nicméně některé školy to tak mají a jsou s tím spokojeni.

Ke každému teamu musíme nastavit seznam učitelů a seznam dětí. Proto jsme vytvářeli skupiny v Office 365, jednoduše jako děti zadáme skupinu z Office 365. Učitele můžeme zadat ručně, nebo si také vytvořit v Office 365 skupinu (např. angličtináři).

Začínáme

A to je v základu vše! Můžete rozeslat dětem přihlašovací údaje. Děti uvidí teamy, které se jich týkají. Učitelé mohou využit super funkci “Zadání”, kde mohou zadat ke konkrétnímu “třídopředmětu” úkol. Buďto kvíz, který se sám vyhodnocuje a případně boduje, nebo obecnější “úkol”, který následně vyhodnotí učitel. Zároveň je k dispozici chat v teamu, video konference, one-to-one chat i mezi dětmi a spousta dalších funkcí.

Jak jsme na tom v Hořicích

Krátký update — pondělí 16.3. 2020:

  • ZŠ Chodovice (malotřídka, 30 dětí) — mají téměř všichni děti nainstalováno, dnes dostaly první zadání přes chat, v angličtině dokonce interaktivní kvíz. Děti jsou našení, samozřejmě objevily, že funguje one to one chat mezi dětmi :). Zatím to vypadá, že pro všechny děti je jak aplikace pochopitelná a mají i potřebné technické prostředky (internet / počítač). Postupně se budou používat další funce Teams. Mají skvělou ředitelku i učitele, kteří “do toho jdou”.
  • ZŠ Daliborka (škola, cca 500 dětí) — probíhá konfigurace, kterou zařizuje náš skvělý IT specialista z městského úřadu. Zítra budou mít školení, ostrou výuku plánují spustit za týden.
  • Hořické gymnázium (4 leté) — včera jsme pomohli provést registraci, mají schopného IT člověka, takže dále asi zvládnou sami. Hodně se zajímají o funkci zadávání úkolu, kvízy a další věci, myslím, že využijí brzy teams naplno
  • další školy jsou v přípravě

Kdo vám s tím pomůže?

Pokud si sami netroufáte na nastavení, můžete kontaktovat dobrovolnickou skupinu, která vznikla v rámci cesko.digital — vice se můžete dozvědět na www.ucimeonline.cz. Na této stránce také školy mohou vyplnit poptávkový formulář — podporované platformy jsou Microsoft Teams a Google Classroom.

Žádost o feedback

Nastavujeme Teams a Office 365 jak nejlépe umíme, nejsme ale žádní certifikovaní MS odborníci. Proto pokud naleznete v článku nějakou chybu, prosím napište mi na jindra@tappytaps.com případně do komentářů. Upravím / opravím. Díky!

V průběhu týdne začnou školy aktivněji Teams používat, jsme domluvený s některými učiteli, že se podívám přímo do výuky a sesbírám jejich zkušenosti a zpětnou vazbu.

Pokračování

A máme tu třetí díl série, tentokrát Jak nastavujeme Teams ve školách — rozdělení teamů a zkušenosti z nasazování.

--

--