Jak nastavujeme Teams ve školách — rozdělení teamů a FAQ pro učitele

Jindřich Šaršon
6 min readMar 24, 2020

--

Toto je třetí díl série, jak nasazujeme Teams v Hořicích. První díl je tu a druhý tady.

Za poslední týden jsme v Hořicích docela pokročili. Z 3 velkých městských základních škol proběhlo nastavení Teams na 2, v jedné škole se již aktivně učí. Ze středních škol je nasazeno jak státní, tak i soukromé gymnázium (Zemědělská akademie). Malotřídka ZŠ Chodovice funguje online již druhým týdnem a postupně začíná fungovat efekt “sněhové koule” a začínají se ozývat školy v okolí.

V tomto článku bych krátce shrnul nové zkušenosti, popsal, jak vytváříme teamy aby to bylo šikovné a co je dobré v Office 365 zapnout, nebo naopak vypnout. Na závěr pak přidám několik častých otázek učitelů s odpověďmi založenými na naší (krátké) zkušenosti.

Naše konfigurace školy

Během prvního týdne jsme vyzkoušeli několik možností nastavení. Teams jsou hodně flexibilní, takže spoustu věcí jde dělat různě. Zároveň lze experimentovat — není problém třeba po týdnu teamy předělat či upravit.
Zde popíšeme náš aktuální best practice, nicméně je možné, že ho budeme ještě měnit. Zároveň ne vše jsme zavedli všude, třeba u malotřídky nebyl potřeba team pro běžnou komunikaci ve třídě, dětí je méně a tak stačí chat.

Pro většinu škol jsme zvolili toto rozložení teamů:

Pro každý předmět a třídu je založen team

Existují teamy např. Matematika — 1.A, Český jazyk — 1.A a podobně. Děti tedy vidí zhruba 5 teamů, podle předmětů, které ve škole mají. Tyto týmy jsou typu Třída. U každého předmětu jim může učitel vkládat Výukové materiály případně vytvářet Zadání. Na některých školách používají jeden team pro celou třídu, nicméně v tom případě jsou výukové materiály ne u předmětu, ale přímo u třídy. Nemusí to být špatné na prvním stupni, kde vše učí jeden učitel. Ale pokud učitel učí více tříd a jen některé předměty, tak je to dost nešikovné — učiteli se pak zobrazují zadání, které nepatří k jeho předmětu a musí se dohadovat s ostatními kantory, jak team řídit.

V tomto kanálu by měla platit komunikační etiketa jako ve třídě při hodině. Tj. neměl by zde nikdo psát, co bude mít k obědu, na jaký se díval film atd. Stejně, jako to nikdo neřeší při běžné hodině. Až z praxe nastavíme práva (moderování) vkládání příspěvků do tohoto Teamu — zatím zde mohou psát všichni, uvidíme, jak se to osvědčí.

Pro třídu je založen team pro běžnou komunikaci

Vytvořili jsme teamy pro každou třídu — např. 1.A nebo 2.B. Tento team je typu Ostatní (aby se tam nepletly úkoly a podpobně). V tomto teamu pak 2 kanály — Informace od učitele a Volná diskuse. První kanál je zamčený pro žáky, může sem psát jen učitel. Nicméně děti mohou odpovídat či doptávat k tématu. Druhý kanál — Volná diskuse je “kecárna” pro žáky. Děti byly 14 dní zavřené doma a tak jsme si říkali, že by měly mít místo, kde se mohou projevit a utužit sociální vazby. Je to trochu experiment, ale měla by to být taková alternativa pokecu o přestávce.

Informace pro rodiče

Tento team máme zatím jen na malotřídce, nicméně může být užitečný i jinde. Je to možnost komunikace školy s rodiči. Rodiče samozřejmě používají účet dětí, ale na tom prvním stupni to vyhovuje. Tým je také typu Ostatní.

Sborovna

Team, kde jdou všichni učitelé. Můžou zde řešit co chtějí, pořádat porady a podobně. Tým je typu “Profesionální vzdělávací skupina”.

Komunikační etiketa

“Pustíme tam děti a začnou nám posílat smailíky a celé to rozloží…” — častá obava učitelů. Je pravda, že Teams jsou založeny na spolupráci a tu hodně podporují. Nicméně — když jsme se nad tímto problémem zamýšleli, tak by prostor teamu předmětu měl mít stejná pravidla, jako reálná vyučovací hodina. Může student vyrušovat při klasické vyučovací hodině? Může mít nemístné poznámky? Samozřejmě že může, ale pak za to nese následky. Myslíme si, že tak by to mělo být i ve virtuální třídě. Doporučujeme každé škole nastavit jednoduchá pravidla — stejně, jako to je běžné ve škole. Dobrou zprávou je, že učitel má v ruce několik trumfů, pokud se objeví narušitelé:

  • učitel může mazat příspěvky žáků (3 tečky a smazat u příspěvku). V Teams to není standardně povolené, my to ale v každé instalaci provádíme (návod viz. konec článku)
  • pokud někdo opravdu vyrušuje, je možné ho ztlumit v nastavení teamu (Správa teamu -> členové -> Ztlumit studenty). Ztlumeny student do týmu již nic nenapíše, může ale plnit ‘úkoly. (Doporučujeme ztlumit třeba na 1 den a pokusit se o domluvu např. přes chat)

Otázky a odpovědi

Ve školách se setkáváme s obavami. Je to pochopitelné, nikdo podobnou situaci dříve nezažil. Vybrali jsme ty nejčastější a podle nelepšího svědomí a vědomi připravili naše odpovědi z naší zkušenosti.

Děti nemají techniku…

Toto je častá připomínka, nicméně z naší zkušenosti na tom jsou děti lépe, než by se zdálo. Ač je ideální počítač, Teams mají celkem dobrou mobilní aplikaci, která na většinu funkcí stačí. Dostačuje na účast na videokonferenci, na chat, na vyplňování kvízů… Ve vesnické škole v Chodovicích se podařilo připojit všechny děti. A pokud opravdu někdo tu možnost nemá, nabízi firmy po dobu krize techniku na zapůjčení. Vždy to jde nějak řešit, bylo by škoda kvůli jednotkám žáků rezignovat na výuku pro všechny.

Děti to nezvládnou, jsou na to moc malé…

Je to s podivem, ale děti to zvládnou. Na Chodovické škole fungují i prvňáčci. Krom toho má Teams skvělou funkci Asistované čtení, která dětem, co neumí číst, zadání nebo zprávu přečte.

Proč měnit něco, co funguje? My jedeme přes email a není s tím problém.

Většinou když pak rozebíráme, jak to funguje, tak upřímně — moc to nefunguje. Email komunikace je neosobní, pomalá, nepřehledná… Jednotný systém vítají jak rodiče, tak většinou velmi brzy po nasazení i učitelé.

To mají děti sedět furt u počítače?

Určitě ne. Cílem nemá být 5 vyučovacích hodin po 45 min denně přes videokonferenci. Doporučuje se 2x až 3x 20 minut, k tomu nějaká samostatná práce. Ale klidně to může být i méně. Jakákoliv interakce se školou na denní bázi je pro děti hodně cenná, věřte mi. To píší jako rodič 4 dětí :).

Bude to skvěle a bezchybně fungovat?

To Vás asi zklamu. Vše nové má své porodní bolesti. I Teams může mít výpadky — za poslední týden se připojily desítky tisíc škol a firem na celém světě. Určitě také budete postupně se svoji třídou vylaďovat optimální způsoby používání, které sednou jak Vám — kantorovi, tak i dětem.

My IT profesionálové se Vám budeme snažit pomáhat, jak jen to půjde. Nebojte se ptát, nebojte se experimentovat. Díky všem ředitelům a kantorům, že do toho jdete!

Kapitola pro adminy

Tady prosím běžní čtenáři přestaňte číst, zde jsou lvi! Toto je pro nás, lidi od IT :). Popíši zde obvyklé problémy, případně konfigurační nastavení, které nám přišli šikovné.

Vytváření teamů — nevidím zadání a výukové soubory

Při vytváření teamů nezapoměňte vybrat správný typ teamu. Pokud chcete použít v teamu zadání a výukové soubory, je třeba volit typ Třída. Pro sborovnu je vhodná Profesionální vzdělávací skupina. Pro takový ten žákovský pokec volíme Ostatní.

Team a mazání nevhodných příspěvků

Standardní konfigurace Office 365 umožňuje mazat příspěvek pouze autorovi. To jde změnit a doporučujeme to — aby učitel mohl případně promazávat diskuse mimo téma, zvláště ve vyučovací hodině.

V administraci Office 365 zvolte funkci Centra pro správu a následně Teams. Otevře se samostatný konfigurační nástroj. Následně pak zvolte Zásady zasílání zpráv a vyberte typ Globální. Pak již stačí zaškrtnout Vlastníci mohou odstraňovat odeslané zprávy a je to!

Přiřazení studentů do skupin po importu z Bakalářů

Přiřazení do skupin Office 365 jde provést takto:

  • v exportní sestavě z Bakalářů přidejte i třídu, tu namapujte na typ Oddělení v Office 365 importním CSV
  • následně vytvořte skupiny podle tříd (nebo lépe — podle roku nástupu do školy — pak nebudeme muset skupiny každý rok měnit)
  • v Aktivních uživatelích v Office 365 vytvořte uživatelský filtr a dejte filtrovat podle Oddělení. Zde zadejte název třídy — v seznamu uživatelů se pak objeví jen žáci dané třídy
  • Označte tyto žáky a přes menu 3 tečky zvolte Spravovat skupiny. Vyberte správnou skupinu… A je to!

Pokračování?

Snad bude :). Příští týden posbírám zkušenosti z aktuálně běžících 5ti škol v Hořicích a okolí. Počítám, že také probereme zkušenosti z online výuky přes konference a podobně.

Jinak velké poděkování patří pánům od Microsoftu — Miroslav Dvořák odpovídá promptně mé všetečné dotazy a Pert Lhotský školil značnou část kantorů v Hořicích. Super spolupráce v této době!

--

--