Електросамокат Xiaomi M365: розрив контактів батареї

Олександр Мисак
4 min readOct 26, 2018

--

Мова (language): 🇬🇧 🇵🇱 🇷🇺 🇪🇸 🇫🇷 🇮🇱

База знаньДеталіЗакордонMijia ProNinebot MaxM365 і ми

Раптово із самокатом стається біда: самокат (як правило після поганої дороги, встряски) починає швидко втрачати заряд, може виключитися і в подальшому — навіть не включитися знову взагалі. Точкове зварювання елементів батареї під дією вібрації розривається і батарея втрачає один або декілька елементів.

Причина полягає в недостатній жорсткості батареї — вона прикручена по краях, а середина — провисає і опирається тільки на тонку кришку деки.

Перш за все потрібно точно визначити, чи це дійсно розрив контактів батареї, або по народному “відвал”.

Якщо самокат ще включається — це можна продіагностувати.

Для цього запускається старіша версія плагіна самоката для MiHome (яка ще має пункт меню з окремими напругами на секціях — “Battery Cell Voltage”), M365 Battery, M365 tools для Android або будь-яка інша програма, що відображатиме напруги всіх десяти секцій батареї.

На включеному, навантаженому двигуні порівнюються значення всіх 10 напруг:

Тут — все гаразд. Напруги майже рівні, претензії — відсутні.
А тут — остання група відрізняється від інших вже на 0.05V — достатня причина оглянути 10-ту групу елементів
В цьому випадку вже печальна ситуація як по дев’ятій, так і по п’ятій групах

Отже, якщо принаймні один з елементів батареї має явно іншу напругу — це “відвал”, а отже точно потрібно розбирати деку самоката для доступу до електроніки.

Увага! Некомпетентне втручання в електроніку самоката може вивести її з ладу та стати причиною спалахування літієвих елементів батареї. Якщо Ви не відчуваєте впевненості — доручіть цю справу компетентним спеціалістам.

Для доступу до електроніки слід викрутити усі болти, що тримають кришку деки.

Найбільший блок всередині із синіми елементами — це батарея. З плати контролера (блок поруч) відключається її силовий роз’єм (товсті червоно-чорні дроти) і сигнальний (3-контактний). З боку ліхтаря габариту відключається під крилом його роз’єм та виймається з пазу біля заднього колеса гумова заглушка дроту ліхтаря.

Всі подальші роботи здійснюються тільки з відключеною батареєю!

Для зняття батареї викручуються шестригранником 4 болти по її краях.

Батарея представляє собою 30 літієвих акумуляторів LG (марка: M26, позначення: LGGBM261865), з’єднаних по 3 паралельно і по 10 послідовно (схема 10s3p). Таким чином досягається робочий діапазон напруги 37..42V.

Контролер батареї (BMS) базується на 10-комірковому менеджері заряд/моніторингу BQ7693003.

Розрив з’єднання може бути як на групових пелюстках (які з’єднують групи паралельно з’єднаних по 3 акумуляторів із загальною платою), так і на одиночних (в місцях під’єднання самого акумулятора до пелюстки).

Групові пелюстки видно одразу при знятті захисної термозбіжної плівки, їх — 11 штук (2 ряди). Позначені як B0 .. B10.

Розміщення групових контактів батареї

Одиночні — знаходяться на боках батареї під темними захисними наклейками — їх по 30 штук з кожного боку.

Розміщення одиночних контактів батареї

Насправді через групові пелюстки не протікає значний струм — вони потрібні для спостереження за рівнями заряду окремих груп елементів та їх заряджанням. Цим і займається BMS. Якщо щось не так із батареєю — BMS відмовляється працювати задля безпеки. А напруга живлення для самоката знімається безпосередньо з самих акумуляторів (дроти припаяні напряму до них).

Ремонт з’єднань полягає у виявленні розривів (пелюстка може повністю відстати, а може — ледве триматися, явно збільшуючи опір з’єднання) та їх відновленні.

Відновлювати розриви рекомендовано точковою зваркою, так як вона найбільш швидко і без значного нагрівання літієвих акумуляторів під’єднує пелюстку.

Також допустимий варіант запаювання паяльником, але щоб якомога менше нагрівати акумулятор — жало паяльника повинне бути широким, паяльник — достатньої потужності і флюс — якісним.

Часом трапляються і розриви самих провідних металевих пластин між акумуляторами. В цьому випадку втрачене з’єднання також відновлюється, використовуючи у випадку зварки — додаткову нікелеву стрічку, у випадку пайки — еластичні дроти.

Інколи також доречно перевірити надходження усіх напруг від проміжних контактів B1..B10 через резистори на плату BMS — трапляються розриви і поруч резисторів, що знаходяться біля вище вказаних контактів.

Після відновлення усіх з’єднань батарея упаковується в наявну термозбіжну плівку або обтягується новою.

Самокат ставиться на повну зарядку.

--

--