Generace X, Y, Z

Jana Matyasova
EDTECH KISK
Published in
4 min readMay 16, 2020
Photo by Charles Deluvio on Unsplash

Generace podle abecedy, které mají označení X, Y, Z a alfa, se pojí s pojmy digitální domorodec a digitální přistěhovalec. Tyto pojmy zase souvisí s digitální gramotností, ačkoliv tato schopnost nemusí být právě tím rozlišovacím indikátorem.

Zatímco digitální domorodec se téměř narodil s telefonem v ruce, digitální přistěhovalec se do tohoto světa musel naučit vstoupit a nějak s ním spolupracovat. Vyměnil pevnou linku postupně za fax a email a pamatuje slavný den, kdy domů poprvé donesl nové Pentium. Často používaným milníkem mezi těmito lidmi je rok 1980, který byl ale určen v americkém prostředí. Pro nás bych si dovolila klidně tento rok posunout až po sametovou revoluci, neboť to byla doba (kterou znám ze svého dětství), kdy se teprve objevovaly věci jako discman, cédéčko a postupně i telefon a internet. Přesné datum není podstatné, jde prostě o to, že dělí lidi na ty, kteří se do světa digitálních technologií nenarodili a kteří už ano. Digitální domorodci představují generaci, která již vyrůstala v době počítačů a internetu, oproti tomu digitální přistěhovalce tvoří všechny předchozí generace.

Autorem termínů digitální domorodec a digitální přistěhovalec je Marc Prensky, který je použil v roce 2001 ve svém článku Digital Natives, Digital Immigrants. Drobíková uvádí, že digitálními domorodci Prensky obecně uvažuje generaci lidí narozených přímo do digitálního světa a digitálními přistěhovalci lidi narozené ještě v éře před nástupem digitálních médií. Nemyslí tím však, že lidé narození jako digitální domorodci jsou automaticky digitálně gramotní a naopak.

Teď už se dostáváme ke generacím, které se liší právě mírou toho, jak jsou s digitálními technologiemi zvyklí pracovat.

Generace X

Jílková uvádí, že Generace X je definována dle amerického spisovatele Douglase Couplanda jako jedinci narození v letech 1965–1980, čemuž se věnoval ve své knize Generation X: Tales for an Accelerated Culture z roku 1991. Její členové jsou vzdělaní a pravidelně používají komunikační technologie. Nenarodili se ovšem do doby, kdy bylo běžné digitální technologie používat, ani během vyrůstání jimi nebyli obklopeni. Masivní rozšíření digitálních technologií je tedy v dospívání neovlivnilo, jelikož i osobní počítače byly teprve v raném vývoji. Dnes spíše postrádají schopnost a motivovanost s jejich zacházením. Ve své době používali maximálně televizi, walkman, polaroidový fotoaparát nebo osobní počítač Macintosh.

Generace Y

To jsou jedinci, kteří se narodili mezi lety 1980–2000. Jsou to lidé, kteří digitálním technologiím věří, prošli si celou škálou technologií až k těm, které známe dnes. Vyrůstali obklopeni informačními a komunikačními technologiemi a ty se staly součástí jejich každodenních životů. Z českého prostředí bych ráda dodala, že lidé narozeni v 80. a raně 90. letech stále vyrůstali bez telefonů, znají telefonní budky a pevnou linku. Znají dopisy a pohlednice, které jim rodiče psávali na dětské tábory. Vliv digitálních technologií na dospívání nebo dětství těchto jedinců je silně závislé na rodinném prostředí a přístupu ke vznikajícím digitálním technologiím, někteří měli první telefon v roce 97, jiní vzdorovali až do roku 2000. Jsou to lidé, kteří byli nadšení z nové aplikace ICQ.

Generace Z

Tohle už je jiná kapitola, jsou to lidé, kteří se narodili mezi rokem 1996–2009. Jsou to děti, co vyrostly obklopení digitálními technologiemi a představa dopisu nebo pevné linky jim přijde směšná. Narodili se do doby FB, Instagramu a Youtubu. Vyrostli na smartphonech a jsou to první opravdoví digitální domorodci. Tihle by se nám za ICQ vysmáli.

Generace Alfa

Pojem, který zavedl australský sociolog Mark McCrindle, definuje populaci narozenou po roce 2010 přesně v době prvního iPadu a Instagramu. Troufám si říct, že další charakteristiky této generace vyvstanou ještě časem.

K rozdělení generací je zajímavým zdrojem výzkum platformy VidMob, která řeší rozdíl mezi generací Z a Y (mileniálové). Tyto dvě generace se opravdu v mnohém liší. Podle zmíněného výzkumu generace Z například nakupuje méně přes internet, používá najednou více platforem, nechce věrnostní programy, není tak náročná na cenu a obecně je náročnější na precizní péči o zákazníky. Takže by se dalo říct, že tím, jak se vyvíjí digitální technologie se stáváme stále zmlsanějšími.

Závěrem už jen můj osobní poznatek: díky za dětství v teplákách v ruce s hokejkou nebo kolem místo telefonu!

Zdroje:

NĚMEČKOVÁ, Kateřina, 2018. Co mají společného mileniálové a generace Z? Nic moc… [online]. 20.8.2018 [cit. 2020–05–05]. Dostupné z: https://www.focus-age.cz/m-journal/aktuality/co-maji-spolecneho-milenialove-a-generace-z--nic-moc---__s288x13898.html

KURZER, Robin, Report: Traditional methods of personalization don’t work for millennials and Gen Z [online]. 14.8.2018 [cit. 2020–05–05]. Dostupné z: https://marketingland.com/report-traditional-methods-of-personalization-dont-work-for-millennials-and-gen-z-245877

WILLIAMS, Alex. Move Over, Millennials, Here Comes Generation Z. In: New York Times [online]. 18. 9. 2015. [cit. 2020–05–05]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2015/09/20/fashion/move-over-millennials-here-comes-generation-z.html?_r=0

What comes after Generation Z? Introducing Generation Alpha. In: McCrindle.com [online] ©2018 [cit. 2020–05–05]. Dostupné z: https://mccrindle.com.au/insights/blogarchive/what-comes-after-generation-z-introducing-generation-alpha/

--

--