Instagram je věda. A pěkná dřina.

Petra Vysušilová
4 min readJan 15, 2018

--

Povoláním instagramer. Jestli tohle spojení slyšíte poprvé, možná jste na monitor vyprskli limču, kterou právě pijete nebo se zakuckali houskou. Ale jo, je to tak. A neni to tak růžový, jak to zní.

(Pokud vás profi instagram nezajímá a máte prostě jen svůj osobní profil, kde chcete zvýšit počet lajků, mrkněte na článek na tohle téma sem.)

Instagram je hromada práce

Už dávno to totiž není o tom, že cvakneš fotku mobilem, pak na ní hodíš Claredon a je hotovo. Ty dobrý instagram účty totiž fotky mobilem používaj leda tak na stories (a ty hodně dobrý ani tam ne) a filtr v aplikaci nepoužili už…hm, nikdy. Takže o čem to teda je?

Začíná to u fotky

Jasně, to je vlastně základ instagramu. Mít dobrou fotku není jen o výbavě. Při pořizování fotky je to o tom, mít čas si najít lokace, vstávat brzo ráno, abyste na fotce neměli lidi, vychytat zlatou hodinku, všechno správně nastavit, sestavit tu správnou kompozici, mít dobrý světlo… A pokud nefotíte v ateliéru, tydle věci se vám nepovedou jen tak. Při úpravě fotek je to zase o dobrym softwaru, zařízení, citu a skills, který máte a mít prostě musíte, když se tomu chcete věnovat. Prostě už samotný pořízení a vyladění fotky je dost pracný a tím to teprve začíná.

Feed

Pokud to s instagramem myslíte vážně a chcete mít hodně followers, který budou relevantní k vašemu obsahu, čili ideálně k tomu, co vás baví fotit, je nutný mít hezkej feed. To znamená, že nemůžete jen tak přidávat fotku za fotkou, ale musí to mít štábní kultůru. To lze vzít z mnoha konců — jsou barevně laděný feedy, do teplých nebo studených barev, nebo se dá vybrat jedna barva, která se opakuje, nebo je feed desaturovaný či máte na každé fotce jeden a ten samý objekt znovy a znovu. No prostě, vzezření feedu je hrozně důležitá část celýho instagramerství. Když totiž uživatel klikne na váš profil, máte jen pár vteřin na to ho zaujmout a přesvědčit ho, aby kliknul na Follow. A dělat takovej přesvědčivej feed dá hodně práce.

Instagram Terky Menclové s teplým nádechem a Lesem se psem do studena.

Popisky

Spousta lajků má pocit, že popisky u fotek nejsou důležitý, což je ale velkej omyl. Popiskama se dá skvěle budovat vztah mezi tvůrcem a jeho followers. Teď se popisky hodně používaj k boji proti algoritmu, kterym nám všem Instagram zamotává hlavu. Tvůrci se tam snaží vyvolat diskuzi, aby měli následně větší šanci k propsání se do feedu uživatelů, ať už sledujících či nesledujících.

Stories

Dřív to bylo na Snapchatu, dneska už se ale na instagramu bez stories neobejdete. Hodně lidí už ani nekouká do feedu, ale zajímají je právě stories. Jen tak mimochodem, po zavedení stories lidi tráví na instagramu skoro o třetinu víc času než předtím.

Interakce

Tohle je asi ta nejvíc mravenčí práce, která začne přinášet ovoce až po tom, co jí děláte dlouhodobě a dobře. Je to projíždění vám relevantních profilů, lajkování a komentování fotek ostatních. Nemluvíme tady o botech nebo o komentech typu “Great shot!”. To není relevantní interakce a tohle nedělejte. Lidi to otravuje a nikdo se vám na profil díky tomuhle komentáři nepodívá.

Hashtagy

Tagy jsou samozřejmě nedílnou součástí instagramu. Jejich používáním si zvyšujete šanci na liky i na nové followers. U jedné fotky se jich může použít až 30 a když tady ta možnost je, je dobrý to využít. Pokud to s instagramem myslíte vážně, je lepší nebrat hashtagy, pod kterými je několik miliónů fotek, protože fotka se v té záplavě hrozně rychle ztratí. Zatímco hodně specifické tagy vám přinesou nové lidi třeba i týden nebo měsíc od postnutí fotky.
Je taky super mít svůj vlastní hashtag a naučit jej lidi používat. Zvýšíte tak povědomí o značce/projektu.

Označení místa

Určitě super věc, kterou je dobrý používat. Tagování místa, pokud se nejedná o umístění New York City, se dá přirovnat ke specifickým hashtagům.

Tagování

Každýmu instagram účtu hodně pomůže, když ho přesdílí nějaký jiný účet s hodně followers. Jsou účty, který existujou právě kvůli tomuhle. Negenerují vlastní obsah, ale pouze přesdílí fotky ostatních, a pokud mají hodně followers, je to win-win. Proto je super označovat právě tyhle účty na svých fotkách, zvyšuje se tak vaše šance na přesdílení. Podobně to funguje s hashtagy. Třeba já přesdílím vždycky jednou za čas nějaké fotky pod hashtagem #lesemsepsem na svých stories. Tyto účty mají pak větší návštěvnost, a já tak motivuju další, aby používali můj hashtag.

Sledování statistik

Ultradůležitá věc. Pokud chcete dělat instagram doopravdy, tak se musíte naučit orientovat ve statistikách. V nich se dozvíte, kdy je vaše cílovka aktivní, co se jí nejvíc líbí, odkud je a na jaký příspěvky nejvíc reaguje. A to jak u stories, tak u normálních fotek.

Uff, Instagram není sranda, ale je to zábava. A pokud ho chcete dělat pořádně, tak jsou výše uvedený věci nezbytný pro dobrý fungování. Já nemám žádnej profi instagram. Ale vím, že to, co mě nejvíc pálí, je brouzdání po podobných profilech a kometování fotek. A to je velká brzda mého profilu. Jinak už by ty čísla mohly bejt jinde. No nic, jdu na tom zapracovat. :)

--

--