Grčko ostrvo Krit - gozba za sva čula

Tanja Marković
7 min readOct 11, 2019

--

Mapa Krita

“Misterija Krita je nevjerovatno duboka. Ko god kroči na ovo ostrvo osjeća misterioznu silu koja se grana toplinom kroz vene, i osjeća kako mu duša raste”, napisao je Nikos Kazancakis, najpoznatiji pisac sa Krita, o svom rodnom ostrvu. I to vam mogu potvrditi o njemu.

Na Kritu ćete plivati u kristalno čistoj vodi, jesti preukusnu hranu pripremljenu od domaćih sastojaka, spoznati divlju ljepotu ostrva i njegovu hiljadama godina staru istoriju i kulturu. Sa svojih 1046 km obale Krit je najveće i najnaseljenije grčko ostrvo koje svake godine privuče na stotine hiljada turista iz cijelog svijeta.

Tokom naše prve posjete Kritu davne 2016. proveli smo nekoliko dana u Heraklionu, najvećem gradu na ostrvu, i mogu vam odmah reći da on nije ostavio nekakav poseban utisak na mene. Bezlični, betonski, primorski grad.

Ipak, postoji jedna stvar koju nikako ne smijete propustiti kada ste u Heraklionu, a to je posjeta Arheološkom muzeju kombinovana sa posjetom Knososu. Knosos je jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta na ostrvu, a pretpostavlja se da je bio centar minojske civilizacije i kulture, prve napredne civilizacije u Evropi, koja je svoj procvat imala od 2700. do 1450. godine prije nove ere.

Zlatni privjesak sa pčelicama star skoro četiri hiljade godina. Arheološki muzej Heraklion. (By Zde — Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40827950)

Sjećate se mita o Minotauru? E pa smatra se da se lavirint u kome je Minotaur živio nalazio baš ovdje, u Knososu.

Knosos: centar minojske civilizacije i kulture.

Putovanje nastavljamo dalje prema Retimnu, gradu koji će vas opčiniti svojom živopisnom atmosferom i mješavinom venecijanskih i orijentalnih elemenata. U starom gradu se obavezno izgubite u lavirintu uskih uličica, posjetite tvrđavu Fortezza sa koje se pruža nestvaran pogled na pučinu, i uživajte u grčkoj hrani u nekom od brojnih zavučenih restorana.

Retimno: veoma zanimljivo dekorisan kafić u starom gradu.
Nigdje bez fotografa :)

Iz Retimna se veoma lako možete spustiti autobusom na sami jug ostrva i posjetiti plažu sa palmama, Preveli. Da biste došli do plaže, moraćete se spustiti niz popriličan broj pohabanih vijugavih stepenica. Dok se na 33 stepena spuštam prema plaži u mojoj glavi je samo jedna misao. Ne, uopšte ne primijetim kako je ovo jedan od najljepših pogleda koje sam ikada vidjela, nego me muči kako se popeti nazad uz ovih beskonačno mnogo stepenica sa suncem koje mi neumorno cvrlji pravo u glavu.

Preveli: plaža na kojoj ćete naći šumu palmi i ledenu rijeku.

Odgovor me dočekao na plaži. Nakon što smo se iskupali, prošetali kroz šumu palmi, i nekoliko puta kao gazele proskakutali kroz ledenu vodu rijeke koja se ovdje uliva u more, brodom smo se prevezli do obližnjeg Plakijasa, gdje smo uživali na skoro pa praznoj plaži, a potom i uhvatili bus nazad do Retimna, bez da se penjemo uz stepenice. Ah, te male životne pobjede!

Sljedeće stajalište, Hanja. Sa svojom hiljadama godina dugom istorijom, Venecijanskom lukom okruženom ljepotom starog grada, Hanja se obavezno mora naći na vašoj ruti ukoliko planirate posjetu Kritu. Smještena je u zapadnom dijelu ostrva i odlična je baza za dnevne izlete na neke od najljepših plaža na svijetu, za pješačenje klisurom Samarija, kao i obilazak živopisnih planinskih sela.

Istorijska luka u Hanji: gradili su je Mlečani od 1320–1356. godine. Ovdje ćete naći obnovljeni svjetionik, suvenirnice i brojne restorane.

U starom gradu ćete naći ulicu sa kožarskim radnjama gdje se uglavnom prodaju torbe, novčanici i sandale. Ukoliko vam je neka od torbi posebno zapela za oko, svratite u par radnji jer se cijene mogu razlikovati. I naravno ne zaboravite da se osmijehnete i upitate da li mogu da vam ponude nekakav popust.

Moja preporuka vam je da ukoliko ćete provesti više dana u Hanji svakako obiđete i Arheološki muzej ili Pomorski muzej. Oba su manji muzeji koje možete obići za nekih sat i po do dva, a cijena ulaznice je veoma povoljna.

Arheološki muzej u Hanji smješten je u nekadašnjem manastiru.

Iz Hanje se veoma jednostavno može otići na jednodnevni izlet brodom do ostrvca Gramvusa i lagune Balos. Ne postoje riječi kojima mogu da vam opišem ljepotu i boju vode u kojoj sam plivala, te nijanse plave i zelene dok se sunčeve zrake prelamaju kroz njih, niti postoji kamera koja može da ih uhvati vjerodostojno. Pogotovu ukoliko je zamažete kremom za sunčanje!

Gramvusa: nenaseljeno ostrvce sa predivnom čistom vodom.
Laguna Balos

Za kraj putovanja obično ostavimo šlag na torti, plažu nad plažama, jedinu i neponovljivu, plažu Elafonisi. Nakon slikovitog opisa Gramvuse i Balosa, ponestalo mi je riječi kojima bih mogla da opišem divotu Elafonisija, tako da vam ostavljam da sami odete i uvjerite se u sve ovo što pišem.

Plaža Elafonisi je poznata po svom roskastom pijesku

Ovdje ću podijeliti sa vama i jednu malu avanturu koju smo doživjeli dok smo boravili na Elafonisiju. Naime, primijetila sam da se u blizini nalazi još jedna prelijepa plaža koju uglavnom opisuju kao alternativnu plažu Elafonisiju: Kedrodasos. Mnogi nisu čuli za nju pa je shodno tome i jako malo posjetilaca. I tako se mi odlučimo da otpješačimo do plaže, jer je po Google mapama navodno potrebno oko pola sata hoda.

Sa dvije flaše vode pod mišicama i svom ostalom pratećom opremom za plažu u ranim jutarnjim časovima smo se zaputili u pohod na Kedrodasos. Samo mi i pokoja koza na prašnjavom putu. Tih pola sata se pretvorilo u 40 minuta, pa još pet spuštanja niz kritske vrleti i još deset hodanja po pijesku. U tom nabasasmo na neki kamp i na kraju dođosmo i do plaže. Stvarno prelijepa plaža sa sivkasto-bijelim pijeskom, voda čista i prozirna kao na Elafonisiju. Smjestimo se u hladovinu ispod kedrovine i osmotrimo gdje smo to stigli. U tom momentu uviđamo da smo mi, u kupaćim kostimima, najodjevenije osobe na plaži.

Alternativna u opisu je zapravo značilo mahom nudistička. Isto tako, ovo je divlja plaža, što znači da na njoj nemate gdje kupiti ni vodu ni hranu. Mi smo se ipak odlučili za povratak na konvencionalni Elafonisi, a vi ukoliko ste slobodnijeg duha, znate gdje se možete zaputiti.

U avgustu 2023. smo posjetili i jedno veoma zanimljivo mjestašce na jugu ostrva, a koje vam od srca preporučujem ukoliko imate više vremena na raspolaganju ili ste na Kritu već po drugi put. Riječ je o mjestu Paleochora koje ima svega 2 hiljade stanovnika.

Plaža u Pelochori

Ovdje se nalazi jedna duga pješčana plaža, dvije uličice sa preslatkim restoranima, šetalište kraj mora i to je to. Kako smo na plažu dolazili ujutru oko 8, uglavnom smo do nekih 11 imali dobar dio plaže samo za sebe.

Jedna situacija iz Paleochore će nam ostati u posebnom sjećanju. Naime jedno veče dok smo večerali kraj mora imali smo priliku da gledamo izlazak mjeseca. Iskreno nikada ranije nisam tako nešto doživjela i na prvu nisam ni znala šta me je zadesilo kada sam ugledala vatrenu kuglu kako se uzdiže iznad pučine. Bio je to jedan predivan prizor!

Zašto baš Krit?

Vjerujem da ste iz ovog teksta već zaključili da Krit nije ostrvo na kojem ćete se smjestiti u jedan resort i tu leškariti i ispijati koktele narednih 10 dana. Krit je ostrvo za one koji vole nešto aktivniji odmor i ima vam toliko toga ponuditi da vam jedna posjeta neće biti dovoljna. Prelijepe pjeskovite plaže sa čistom vodom nestvarnih boja, kulinarsko iskustvo koje će zadiviti gurmana u vama, pješačenje kroz klisuru prije izlaska sunca, obilazak tradicionalnih grčkih sela, farme maslina, manastiri, arheološke iskopine, civilizacija stara hiljadama godina … Da nabrajam dalje ili ste već otvorili Skyscanner?

Ukoliko si u potrazi za nekim praktičnim savjetima i informacijama o Kritu kao recimo gdje naći dobar smještaj, koliko košta iznajmljivanje auta ili koja su to tradicionalna kritska jela, pogledaj i ovaj tekst.

Vodič za najljepše plaže na Kritu naći ćeš ovdje.

Hvala na čitanju! Ukoliko vam se svidjela ova priča, kliknite na 👏 i podijelite je da bi je i drugi mogli lakše naći. Ako imate neka pitanja ili komentar, slobodno ih ostavite ispod.

Zaprati moju Facebook stranicu Tlo Pod Mojim Nogama ili moj Instragam profil tlo_pod_mojim_nogama.

--

--

Tanja Marković

Trenutno živim u Berlinu i kad god imam priliku za to volim da putujem. Rado čitam, učim strane jezike i obožavam sladoled.