Praktični savjeti za posjetu Kritu

Tanja Marković
8 min readMay 17, 2020

--

Mapa Krita

Moja ljubav prema Kritu rodila se 2016. godine kada sam prvi put posjetila ovo ostrvo. U avgustu 2023. sam na Kritu ljetovala po peti put, tako da sam sada već naučila dosta toga o samom ostrvu, kao i prikupila mnoštvo korisnih savjeta koje želim da podijelim sa vama kako biste što lakše organizovali svoj odmor i pripremili budžet.

Hrana

Započnimo mojom omiljenom temom. O hrani na Kritu bih mogla pisati i pričati danima. S obzirom da je Krit ogroman dosta toga se uzgaja na samom ostrvu, tako da će sastojci uvijek biti domaći i svježi. Probajte samo kritski paradajz i recite mi da li ste ikada jeli nešto ukusnije. Ugostiteljstvo je uglavnom porodični posao, pa ćete ujutru za doručkom često vidjeti baku kako sjecka špinat ili guli krompir za jela koja će se kuvati taj dan, a za ručkom kako nadgleda mlađe generacije dok rade sa gostima.

Imam baildi (patlidžan punjen sirom u paradajz sosu) i suvlaki

Krićani su veoma gostoljubivi i iz restorana nećete nikada izaći gladni ili nezadovoljni. Ono što mi je bilo posebno zanimljivo je kako će vas na kraju svakog obroka počastiti rakijem i dezertom na račun kuće. Najčešće će vam poslužiti lubenicu ili neko drugo voće, a ponekad će to biti i jogurt sa medom, kolači ili halva.

Slika hrane nikad dosta :)

Grčka kuhinja je meni lično veoma slična našoj hrani i definitivno je moja omiljena. Giros, suvlaki, musaka, paprike punjene rižom, sarmice od vinove loze, pljeskavice od tikvica, sfakijanska pita sa medom su samo neka od jela od čijeg samog spomena mi kreće voda na usta.

Restorani

Htjela bih naglasiti da mi još nismo naišli na loš restoran na Kritu, pa ipak, savjetujem vam da prije nego što uđete u neki restoran, pogotovu ako se on nalazi na veoma turistiškoj lokaciji, ipak na brzinu provjerite njegove recenzije na Google mapama. Iako je ovo rijedak slučaj, ponekad možete naići na restoran koji je turistička zamka, a sigurna sam da ne želite da vam ovako nešto pokvari uživanje na Kritu.

U nastavku ću spomenuti nekoliko restorana koji su se nama svidjeli i/ili kojima smo se tokom godina vraćali iznova i iznova.

Hanja

Kaiki — smješten je uz plažu Nea Chora i uglavnom služe jela od ribe i morske plodove, ali imaju i nekoliko grčkih klasika na meniju. Nama su se svidjele punjene lignje, rižoto sa tikvicama i punjeni cvjetovi od tikvice.

To Miki — Ovaj restoran je smješten u jednoj zavučenoj uličici u starom gradu. Trenutno se renovira, a ako bude otvoren za vrijeme tvoje posjete, obavezno svrati tamo. Porodica koja drži ovaj restoran sve namirnice nabavlja iz planina, tako da je sve fantastičnog ukusa.

Pizza Funky’s — Odgovorno tvrdim da je ovo najbolja pica koju ćete probati, a još jedan plus je da su cijene jako povoljne.

Retimno

Hari’s creperie - Ovo mjesto ima jednu posebnu priču. Harijeve palačinke smo probali još prije par godina i njegove velike porcije kao i raznovrstan izbor punjenja, kako slanih tako i slatkih, su nas oduševili. Prilikom prve posjete smo poručili slatku palačinku sa najdužom listom punjenja i kada je konobar kroz restoran pronio palačinku veličine moje glave, nastao je totalni muk i svi drugi gosti su pomno posmatrali kome će na sto servirati ovo čudovište. Završni skor je bio 1 za nas, 0 za palačinku.

Pored Retimna i Herakliona, ove palačinke ćete takođe naći i u Beogradu. Ne pitajte me putem kojih Google algoritama sam uspjela doći do ovog saznanja. I da, to su baš te iste palačinke. Bila, pitala, degustirala.

Elafonisi

Kalomirakis Tavern — ovaj restoran se nalazi na nekih 10ak minuta hoda od plaže Elafonisi i to je najbliži, a i najbolji restoran koji ćete naći ovdje. Ove godine im je hrana bila posebno ukusna, a kao omiljena jela sa menija bih izdvojila pljeskavice od tikvice i imam patlidžan.

Večera u taverni Kalomirakis

Glykeria —ovo je odlična taverna za večeru, ako se vraćate autom sa Elafonisija. Sa njihove terase se pruža predivan pogled na more, a odavde je posebno lijepo gledati zalazak sunca. Njihovo vino muskat i lava kolač su fantazija.

Paleohora

U Paleohori se nalazi pregršt preslatkih taverni, a nama se posebno svidjela jedna imena El Greco. Punjena lignja i pljeskavice punjene feta sirom su zasigurno nešto što ne želite propustiti.

Pekara Anatoli je definitivno obilježila naš boravak u Paleohori. Samo ću reći da smo ovdje doručkovali sedam dana za redom. Mislim da to dovoljno govori o tome koliko je dobra.

Mali dio ponude u pekari Anatoli

Transport

Na svojim putovanjima uglavnom se oslanjam na javni prevoz, pa tako i na Kritu. Sva mjesta koja smo dosad posjećivali su jako dobro povezana autobuskim linijama, a autobusi su pouzdani, udobni i, što je najvažnije, u ljetnom periodu klimatizovani.

Ukoliko vi ipak više volite da imate auto na raspolaganju tokom odmora, ne paničite, jer na ostrvu se nalazi bezbroj agencija kod kojih ćete ga moći iznajmiti. Moje neko iskustvo je da ćete povoljnije cijene dobiti na licu mjesta nego onlajn. Cijene auta za iznajmljivanje u Hanji 2023. su iznosile u prosjeku 50 evra po danu za neki kraći period od 3–4 dana.

Cijene

Kada planirate neko putovanje, planiranje budžeta je svakako jedan od najvažnijih koraka. Moje dosadašnje iskustvo je bilo što ranije to jeftinije. Već u februaru ili martu počnem da tražim letove i smještaj.

Finansijska kriza koja je pogodila cijeli svijet se naravno odrazila i na cijene na Kritu, a poskupljenje se najviše vidi kada su u pitanju troškovi smještaja.

Iako je još uvijek moguće naći povoljnije ponude, ukoliko dovoljno dugo tražite i malo vam se posreći, ipak stare cijene noćenja u iznosu od 50-60 evra sa doručkom su sada prava rijetkost. Trenutno su neke prosječne cijene 80 evra pa nadalje.

Neki od smještaja na Kritu.

Što se tiče hrane tu su cijene ostale prilično stabilne. Mogu se primijetiti blaga poskupljenja od 50 centi do 1 evra. Predjela sada obično koštaju od 4 do 7 evra, a glavna jela od 8 do 11, morski plodovi oko 13 do 15. Moram vas upozoriti da su porcije ooogromne i mi uglavnom naručujemo jedno glavno jelo i kritsku salatu pa dijelimo. Grci kao pravi balkanski narod uvijek će vas ponuditi hljebom i za njega ćete platiti oko 80 centi do 1 evro. Stvar koja me svaki put iznova oduševljava je da flaša vode od 1,5 litar u restoranu košta oko 1,5 evro.

Cijene karata za javni prevoz na slici ispod su iz 2019. godine. Iznenađujuće, ovo je jedina stvar koja je 2023. pojeftinila. Cijene su sada za otprilike 50 centi do 1,5 evro niže.

Cijene karata ukoliko putujete iz Hanje, avgust 2019.

U Hanji na plaži Nea Chora ćete za 8-10 evra dobiti dvije ležaljke i suncobran, a u Paleohori ćete za isto platiti 10–15 evra. Na Elafonisiju su u aprilu 2023. uvedene mnoge promjene na samoj plaži, tako da je broj ležaljki drastično smanjen. Stoga cijena od paprenih 20 evra za komplet ležaljki i suncobran. Naravno, na svakoj plaži postoji jedan slobodan dio gdje možete da postavite i svoj suncobran i peškire.

Smještaj

Što se tiče smještaja na Kritu, u početku smo se uglavnom odlučivali za hotele, jer su cijene ranije bile jako povoljne. Hotele rezervišemo ili preko Bookinga ili preko stranice Check24. Iako je ova stranica namjenjena njemačkom tržištu, može vam poslužiti kao inspiracija za pronalazak hotela, a tu ćete vidjeti i koji portali nude najpovoljnije cijene.

Takođe smo nekoliko puta bili smješteni i u Airbnb-u, a prednost ovakvog smještaja je što imate malo više prostora, obično neku manju kuhinju u kojoj možete spremiti jednostavne obroke, kao i veš mašinu.

Spomenuću i par hotela u kojima smo odsjedali prethodnih godina i sa kojima smo bilo zadovoljni.

U Hanji su to hotel Frini, Danaos i Stelisia Rooms, a svi oni se nalaze direktno na plaži Nea Chora.

U Georgioupolisu smo bili smješteni u hotelu Corissia Beach. Ovdje možete birati između polu- i punog pansiona, a u sklopu hotelskog kompleksa možete koristiti i bazen, kao i ležaljke na plaži. Posebno nam se svidio njihov Panorama bar.

Imanje porodice Kalomirakis

Kalomirakis resort je predivno imanje u blizini plaže Elafonisi sa puno stabala masline i razigranih maca. Naša omiljena aktivnost ovdje je posmatranje zvijezda, s obzirom da ovdje nema svjetlosnog zagađenja.

Vrijeme na Kritu

Što se tiče vremenskih prilika na Kritu, tu se nema šta mnogo reći. Sija sunce svaki dan i temperature su oko 31-33 stepena. Međutim jedna stvar je ovdje itekako vrijedna pomena, a to je vjetar.

U julu i avgustu na Kritu duvaju vjetrovi meltemi koji mogu izazvati velike talase ili podizati pijesak. Ako niste ljubitelj talasa, onda je važno da znate ovu informaciju i da provjerite jačinu vjetra kao i smjer duvanja, prije nego što ze zaputite na neku od plaža. Generalno na jugu vjetar uglavnom duva od obale ka moru, tako da su tu talasi rijetkost, ali ipak mogući. Sa druge strane, sjeverna obala je podložnija uzburkanom moru, pogotovo dio od Retimna ka Heraklionu.

I to su bili neki od mojih praktičnih savjeta i informacija koji će vam nadam se dati odgovore na neka od vaših pitanja ukoliko razmatrate posjetu Kritu ovog ili narednog ljeta.

Ukoliko vas zanimaju moji utisci o ovom ostrvu, kao i šta sve možete vidjeti i raditi na Kritu, možete ih naći ovdje.

Vodič za najljepše plaže na Kritu naći ćete ovdje.

Hvala na čitanju! Ukoliko vam se svidio ovaj tekst, kliknite na 👏 i podijelite ga, kako bi ga i drugi mogli lakše naći. Ako imate neka pitanja ili komentar, slobodno ih ostavite ispod.

Zaprati moju Facebook stranicu Tlo Pod Mojim Nogama ili moj Instragam profil tlo_pod_mojim_nogama.

--

--

Tanja Marković

Trenutno živim u Berlinu i kad god imam priliku za to volim da putujem. Rado čitam, učim strane jezike i obožavam sladoled.