Praktični savjeti za posjetu Rimu
Kažu da svi putevi vode u Rim pa sam uvjerena da će se on prije ili kasnije naći i na vašoj maršruti.
U ovom tekstu želim da podijelim nekoliko praktičnih savjeta koji će vam pomoći da što bolje organizujete svoje putovanje u Rim i uživate u njemu maksimalno.
Prije putovanja
Prije nego što odete u Rim, moj savjet vam je da barem nekih dvije do tri sedmice unaprijed isplanirate šta sve želite da posjetite i kupite karte onlajn za sva ta mjesta, posebno ukoliko želite da posjetite i Vatikan. Rim definitivno nije grad u kojem možete spontano da odlučite: „Ah, danas želim da posjetim Koloseum“. Naravno, možete, ali to isto je odlučilo još 20 hiljada turista pa ćete svi tako zajedno stajati dva sata u redu da kupite kartu za ulaz. Vjerujte mi na riječ!
Drugi savjet koji imam za vas prije samog putovanja je da odete na PlayStore i tamo nađete aplikaciju Rick Steves Audio Europe. Rick Steves je američki putopisac i stručnjak za brojne evropske destinacije. U ovoj aplikaciji ćete naći besplatne audio vodiče za manje više sve najznačajnije znamenitosti u Rimu. Tu su vodiči za Koloseum i Rimski forum, za šetnju po starom gradu, jevrejski geto, Vatikanske muzeje, Sikstinsku kapelu i mnogi drugi. A aplikacija vam može biti od koristi i za neke druge evropske gradove.
U Vatikanu
Ovdje ću podijeliti jedan trik sa vama, ukoliko namjeravat posjetiti i Vatikan. Kada dođete u Vatikan, prvo posjetite muzeje i Sikstinsku kapelu, a onda se uputite do Bazilike svetog Petra.
Inače, da biste ušli u Baziliku trebalo bi da izađete iz Vatikana, hodate nekih dvadeset minuta do drugog ulaza i ponovo stanete u red. Međutim, na kraju Sikstinske kapele na desnoj strani postoji prečica za grupe sa vodičima koja će vas za par minuta hoda dovesti direktno ispred Bazilike. Tako da, slobodno se suptilno priključite nekoj od brojnih grupa i iskoristite ovu mogućnost.
Imajte u vidu da obrnuto nije moguće. Ne možete ući iz Bazilike u Sikstinsku kapelu. Razlog za to je taj što se ulaz u Vatikanske muzeje i Sikstinsku kapelu plaća, dok je ulaz u Baziliku besplatan.
Karta za Koloseum
U slučaju da kartu niste kupili onlajn, ipak nije sve izgubljeno i postoji način da izbjegnete da stojite dva sata u redu, a to je da kupite kartu na ulazu za brdo Palatin, koji je udaljen svega tri minute hoda od Koloseuma. Tu ćete dobiti termin za Koloseum tako da ćete moći da preskočite čekanje u redu, a karta uključuje i ulaz u Rimski forum i na brdo Palatin.
Gradski prevoz
Ukoliko vas taj kamen u bubregu muči već neko vrijeme, samo ga provozajte jedan krug u rimskom autobusu i nećete više imati nikakve tegobe. Ulice u centralnom dijelu grada su napravljene mnooogo prije nego što smo izumili automobile, autobuse i ostale točkaše, tako da bih vam svesrdno preporučila da u Rimu pokušate da što više hodate. Vaši unutrašnji organi će vam sigurno biti zahvalni. Dakle, udobne patike treba da budu neizostavan dio vašeg prtljaga.
Situacija sa podzemnom željeznicom je mnogo bolja i ukoliko se odlučite da posjetite Vatikan podzemna će biti najjednostavniji način da se transportujete tamo. Karte možete kupiti u prodavnicama ili na aparatima na ulazu u podzemnu.
Komunikacija
Što se tiče jezičkih vješitina, sa engleskim jezikom ćete se sasvim lijepo snaći u centralnom Rimu koji je jako turistički. Međutim, ako odlučite da se malo udaljite od hordi neumornih turista, što vam svakako savjetujem, budite spremni na to da većina ljudi u nešto udaljenijim dijelovima grada neće govoriti engleski. Davne 2010. sam jedan semestar učila italijanski i tih desetak riječi koje su mi ostale u sjećanju su mi bile sasvim dovoljne da kupim kartu za gradski prevoz, naručim picu ili omiljeni đelato.
Ako vam jezici baš i ne idu od ruke, uvijek se možete osloniti na svoj kažiprst jer on prevazilazi sve jezičke barijere.
Hrana
Rick Steves kaže da ćete dobar restoran prepoznati po tome što ima tek nekoliko jela na meniju, a još ako su nazivi samo na italijanskom to znači da vas očekuje gozba dostojna rimskih bogova. Izbjegavajte restorane koji imaju na desetine jela i meni preveden na brojne strane jezike jer su ti restorani namijenjeni isključivo turistima koji će taj isti restoran posjetiti jednom i nikad više. Da biste našli autentične italijanske restorane u koje idu lokalci i gdje vas neće dočekati astronomske cijene moraćete se malo udaljiti od centra grada. Pitajte osobu kod koje kupite kartu za gradski ili vašeg AirBnB domaćina gdje oni idu da ručaju ili večeraju.
Pica, špagete karbonara i ćuftice su samo neki od specijaliteta u kojima možete da uživate u Rimu. U većini pekara pica se prodaje na grame i izgleda nešto drugačije od one klasične pice na koju smo mi navikli. Zapravo je to više kao nekakvo pečeno tijesto sa svježim nadjevima. Teta u pekari će pomoću odokativne metode odlučiti koliki komad će biti dovoljan da utoli vašu glad i u 99.9% slučajeva će to biti baš ona veličina koju ste imali na umu.
Italijanski sladoled
Sladoled ili đelato, kako ga Italijani nazivaju, svakako je obilježio naš četvorodnevni boravak u Rimu. Prilikom nedavne posjete Edinburgu, jedna Meksikanka je u intimi škotskog paba podijelila sa mnom dva zlatna pravila kojih treba da se pridržava svaki moderni putnik. Prvo, na putovanju nikad ne broji kalorije. I drugo, nikad ne preračunavaj cijene u valutu svoje zemlje. Vođeni ovim zakonitostima modernog putešestvija, uživajte u toj petoj ili šestoj kugli sladoleda bez imalo griže savjesti.
Dobar sladoled ćete prepoznati po boji i izgledu. Ukoliko vidite ogromne kupole plavog, neonski zelenog i žutog sladoleda, brzo izađite iz radnje i prošetajte par metara do sledeće. Kvalitetan đelato je napravljen od prirodnih sastojaka koji sladoledu daju prirodnu svijetlu boju. Naravno izuzetak su jagoda i ostalo bobičasto voće koje sladoledu može dati jarko crvenu boju. Isto tako, dobar sladoled će biti skoro pa ravan sa posudom u kojoj se nalazi ili čak sakriven poklopcem. Mi iskreno nismo naišli na loš sladoled, a sladoledžinica u koju smo se stalno vraćali je Venchi i naći ćete je na tri lokacije u Rimu.
Ako vas zanimaju moji utisci o Vječnom gradu, pronaći ćete ih ovdje.
Hvala na čitanju! Ukoliko vam se svidio ovaj tekst, kliknite na 👏 i podijelite ga, kako bi ga i drugi mogli lakše naći. Ako imate neka pitanja ili komentar, slobodno ih ostavite ispod.
Zaprati moju Facebook stranicu Tlo Pod Mojim Nogama ili moj Instragam profil tlo_pod_mojim_nogama.