Apple, WWDC18'de açıklandığı gibi Testflight Public Beta Link’i kullanıma açtı.

Image for post
Image for post

Artık bir bağlantıyı paylaşarak, uygulamanızın beta testi için istediğiniz herkesi davet edebilirsiniz. Liste halinde testçilerin hesaplarını eklemenize gerek kalmadan sadece bağlantınızı her yerde paylaşın. Bu sayede testçilere Testflight uygulamasında bir davet sağlamış olacaksınız. Bir e-posta listesini yönetmeniz gerekmez ve testçiler anonim kalabilir.

Bağlantınızı etkinleştirmek için Admin veya App Manager olmanız gerekir.

Test linkleri 90 gün sonunda sona erer.

Bir defada en fazla 100 uygulama için testflight beta testini etkinleştirebilirsiniz.

En fazla 10.000 test uzmanını davet edebilirsiniz.

Harici testçileri davet ederseniz, teste başlamadan önce derlemenin beta uygulama incelemesi tarafından onaylanması gerekir.


Apple, Erişilebilirlik (Accessibility) entegrasyonu için birçok yardımcı araca sahiptir. Seslendirme (Voice Over) işlemine başlamadan önce, Erişilebilirlik Denetçisi (Accessibility Inspector) ekranda seçili olan nesnenin tüm özelliklerini, değerlerini, yöntemlerini ve konumunu (ekranda gerçekleşebilecek eylemler) görüntüleyen bir araçtır.

Image for post
Image for post

Tüm erişilebilirlik unsurlarına bakmak için erişilebilirlik denetçisini nasıl açacağımıza bakarak başlayalım.

Erişilebilirlik Denetçisini Açmak

Xcode IDE üzerinde Xcode > Open Developer Tool > Accessibility Inspector


Merhaba, bugünkü yazıda çoğumuzun telefonunda mutlaka gördüğü resimli bildirimler göndermeyi 3 basit adımda inceleyeceğiz.

Image for post
Image for post

Size bunu yapabilmek için kullanmamız gereken Notification Service Extension’ı tanıtayım. Service Extension uzantısı, uygulamadaki push payload’larını durdurur ve size sunulmadan önce bildirimdeki içeriği değiştirme şansı verir.

Service Extension bu sayede kullanıcılara, hayranlık duyacakları bildirimler göndermenize yardımcı olacaktır.

Öncelikle projenizde daha önce push bildirimleri kurulumu yapılmış olmalıdır. Kurulum yapmadıysanız öncesinde bu adımı tamamlayınız.

Hazırsak adım adım ilerleyelim:

1) Notification Service Extension Target’ını ekleyin

Görselde gösterildiği gibi projenizi açtıktan sonra XCode ekranında File->New->Target… ile target ekleme ekranını açalım:


Merhaba, Bu yazıda Compression Resistance ve Hugging priority konusunu ele alıyoruz. Tüm cihazlarda tekil görünümü yaratmak söylendiği kadar zor mu? Cevabı birlikte inceledikten sonra siz verin. Hadi başlayalım.

Image for post
Image for post

Stack View Nedir?


Image for post
Image for post

Xcode Vector Images

Apple, PDF Vector Image’i Asset kataloğuna Xcode 6 sürümünde ekledi. PDF Vector Image, her bir dosyanın 1x, 2x ve 3x çözünürlükteki image asset’lerini oluşturma acısı olmayan pratik bir yoldur. Bu assets ile androidde kullanılan .swg dosyaları gibi, gerçekten ölçeklenebilir vektörel görüntüler alabilirsiniz. Bir görüntüyü taban büyüklüğünün üzerinde germek size kötü ve bulanık sonuçlar bırakabiliyordu.

PDF Vektör Asset, xcode 9 ile değişerek, vektör verilerini saklayabilme ve görüntüleri çalışma zamanında ölçekleyebilme olanağı sundu. Aynı zamanda dinamik tiplerle birlikte çalışabilen bazı erişilebilirlik iyileştirmeleri de ekledi.

Öncelikler şunu bilmemiz gerekiyor: Her pdf vektörel değildir.
Örneğin bir fotoğraf asla vektörel olamaz. Bunu için çizilmiş bir resim olması gerekiyor. Bunu en kolay şu şekilde anlayabilirsiniz. Açtığınız pdf dosyanızdaki objenin herhangi bir kenarını yapabildiğiniz kadar zoomlayın. …


Image for post
Image for post

Manuel test ve otomatik test arasında belirgin farklılıklar vardır. Manuel test, yazılım kodunun yapması gereken her şeyi yapmasını sağlamak için fiziksel zaman ve çaba gerektirir. Ek olarak, manuel test ediciler bulgularının bir kaydını yapmak zorundadır. Bu, günlük dosyalarının, harici servislerin ve veritabanının hataların kontrol edilmesini içerir. Bu işlem çok zaman alıcı ve tekrarlayıcıdır.

Automated testing ile keşif testlerinde ve senaryolarının korunmasında daha az zamana ihtiyaç duyulurken, genel test kapsamı artırılır.

iOS’da Automated test yapmanın birçok farklı yöntemi vardır. Bunlardan bahsedelim.

XCUITest

Birkaç yıl önce Apple, JavaScript Automation Framework unu durdurdu ve XCUITest ile değiştirdi. …


Image for post
Image for post

Swift 4.2’de Neler Yeni?

4.2 sürümü Swift 4 serisinin 4.0 ve 4.1 den sonraki ikinci güncellemesidir. Swift 4.2’de neler yeni inceleyelim. Başlamadan önce Swift 4.2 sürümünü kullanabilmek için Xcode 10 veya üzeri sürümünü kullanmanız gerekir.

Derived Collection of Enum Cases:

Yeni bir CaseIterable protokol tanıtıldı; bu, varsayılan olarak bir enumdaki tüm durumların bir dizi özelliğini oluşturur. Sadece CaseIterable protokole uymalıyız, tüm enum’ın durumlarının bir dizisi olan bir allCases özelliği oluşturacaktır.

allCase lerin otomatik sentezi, sadece ilişkili değerleri kullanmayan enum için yer alacaktır. Ancak, gerekirse kendimizi ekleyebiliriz.

Yeni Derleyici Yönergeleri:

Swift 4.2 hızlı derleyicinin derleme sırasında özel bir uyarı ya da hata vermesini istersen #warning ve #error yönergelerini kullanabilirsin

· #warning, bazı çalışmaların eksik olduğu kendinize veya başkalarına bir hatırlatma olarak eklemeye yarar. …

About

Yunus Tek

iOS Developer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store