Biura Informacji Gospodarczej w Polsce

Czym jest BIG i jakie Biura Informacji Gospodarczej w Polsce aktualnie funkcjonują? Jakie dane i usługi oferują? Kiedy można dopisać dłużnika do BIG? Oto szybki przewodnik dla przedsiębiorców.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readApr 19, 2022

--

Biura Informacji Gospodarczej w Polsce

Dużym zagrożeniem dla płynności finansowej wielu firm jest współpraca z kontrahentami o niejasnej sytuacji finansowej lub prawnej. Mając na uwadze właśnie takie niebezpieczeństwo, coraz więcej przedsiębiorców weryfikuje firmy w publicznych rejestrach, ale też sięga po płatne usługi oferowane przez BIGi, czyli Biura Informacji Gospodarczej. Powszechnie uważa się, że dzięki nim podejmowanie decyzji biznesowych jest łatwiejsze i obarczone mniejszym ryzykiem.

Czym są BIG-i, czyli Biura Informacji Gospodarczej?

Głównym zadaniem Biur Informacji Gospodarczej jest zbieranie i udostępnianie informacji na temat dłużników. Dane gospodarcze pochodzą z różnych baz i dotyczą przedsiębiorstw oraz konsumentów.

Wpisanie na listę dłużników Biura Informacji Gospodarczej ma na celu przede wszystkim utrudnienie im funkcjonowania na rynku. W ten sposób nierzetelni przedsiębiorcy mogą stracić wiarygodność wśród swoich kontrahentów, a osoby prywatne napotkać trudności na przykład z zakupami ratalnymi czy też umowami abonenckimi. Problemy te skutecznie motywują do spłaty zobowiązań.

Informacje w bazach BIGów to też wskazówka dla klientów czy kontrahentów, którzy zastanawiają się nad nawiązaniem współpracy z daną firmą. Komunikat o braku długów to często powód, dla którego klient niejednokrotnie wybiera to, a nie inne przedsiębiorstwo. Wiedza taka chroni również przed utratą pieniędzy na skutek współpracy z nieuczciwymi podmiotami gospodarczymi.

Jakie Biura Informacji Gospodarczej istnieją w Polsce?

W Polsce funkcjonuje pięć Biur Informacji Gospodarczej, nad którymi nadzór sprawuje Minister właściwy do spraw gospodarki.

Biura Informacji Gospodarczej w Polsce, jakie aktywnie funkcjonują w roku 2022 to:

  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • BIG InfoMonitor S.A.
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Jakie informacje gospodarcze udostępniają BIGi?

Wśród informacji udostępnianych przez Biura Informacji Gospodarczej znajdują się szczegóły dotyczące sprawdzanego kontrahenta lub konsumenta, które wspierają w skutecznej ocenie ich sytuacji finansowej. Między innymi możemy dowiedzieć, czy posiadają oni jakieś niespłacone zobowiązania, a jeśli tak, to jakie i na rzecz kogo. Znając kwotę zadłużenia danej firmy oraz termin spodziewanej spłaty, znacznie łatwiej jest oszacować, czy wchodzenie w jakikolwiek biznes z takim podmiotem będzie bezpieczne.

Na przykład Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. udostępnia swoim Klientom tzw. Raport Rozszerzony, w którym znajdują się m.in.:

  • podstawowe dane rejestrowe o kontrahencie (nazwa firmy, nr NIP, adres, data rejestracji itp.),
  • informacje negatywne i pozytywne na jego temat w bazie KRD BIG SA (wartość zobowiązań, liczba wierzycieli i liczba zobowiązań, terminy wymagalności, liczba dni opóźnienia w płatności, dane wierzycieli),
  • informacje o sytuacji finansowej wpisane do KRS (m.in. zaległości z płatnościami w ZUS, Urzędzie Skarbowym, informacje o postępowaniu upadłościowym, układowym, naprawczym),
  • rachunek zysków i strat z ostatnich trzech złożonych przez firmę sprawozdań finansowych,
  • oraz aktualne powiązania kapitałowo-osobowe.

Link do przykładowego Raportu Rozszerzonego: https://krd.pl/Dokumenty-dodatkowe/Raport-Rozszerzony-KRD-(wzor)

BIG a Krajowy Rejestr Zadłużonych

Choć nazwa może wskazywać na pewne podobieństwo, to należy wiedzieć, że Krajowy Rejestr Zadłużonych nie jest Biurem Informacji Gospodarczej. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości, gdzie znajdziemy informacje o osobach fizycznych, wobec których prowadzone są działania upadłościowe bądź restrukturyzacyjne, postępowania wobec zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, informacje na temat egzekucji sądowej oraz podmioty, wobec których toczy się egzekucyjna świadczeń alimentacyjnych czy też należności budżetu państwa.

W KRZ nie ma jednak informacji na temat zadłużeń wobec firm czy osób prywatnych, jakie zbierają i przetwarzają Biura Informacji Gospodarczej w Polsce.

Ile kosztuje weryfikacja firmy w BIG?

Ceny weryfikacji firmy w Biurze Informacji Gospodarczej wahają się w zależności od Biura oraz dostępnych pakietów usług. Ceny BIGów za pojedynczą usługę zaczynają się od 100 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie usługi dostępne są w ramach pakietu, bowiem czasami niewielka dopłata może dać nam dużo więcej możliwości. Biura Informacji Gospodarczej mogą oferować też inne, dodatkowe opcje, niż tylko weryfikacja dłużników i możliwość dopisywania informacji o niezapłaconych należnościach.

Na przykład decydując się na abonament w Krajowym Rejestrze Długów, otrzymujemy również możliwość wykupienia pieczęci prewencyjnych z logo KRD do umieszczenia na dokumentach firmowych, pobrania raportu o sobie, czy też włączenia monitoringu firm przez całą dobę. Takie działania mogą znacząco zwiększyć szanse na odzyskanie swoich pieniędzy, przestrzec kontrahentów przed konsekwencjami nieterminowych płatności oraz dać nam czas na szybką reakcję, gdy sytuacja finansowa kontrahenta, z którym współpracujemy, nieoczekiwanie ulegnie zmianie.

Kiedy można zgłosić dłużnika do BIG?

Jeśli chodzi o termin, w którym można zgłosić dłużnika do Biura Informacji Gospodarczej, to idąc za informacjami z Krajowego Rejestru Długów, termin płatności powinien przekraczać 30 dni i jednocześnie powinno minąć 30 dni od wezwania do zapłaty.

Jeśli status sprawy się zmieni, czyli na przykład zobowiązanie zostanie spłacone częściowo, to w bazie BIG, wpis na temat takiego kontrahenta zostanie zaktualizowany, a w przypadku całkowitej spłaty, dłużnik zostanie wykreślony z bazy (tak jest w KRD BIG S.A.).

Czy Biura Informacji Gospodarczej rzeczywiście pomagają odzyskać długi?

Dzięki funkcjonowaniu Biur Informacji Gospodarczej zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci mogą zarządzać ryzykiem bardziej efektywnie. Jak na przykład podaje Krajowy Rejestr Długów, łączna kwota odzyskanych pieniędzy od początku ich działalności to ponad 123 mld zł, a tylko w samym 2021 roku, było to ponad 21 mld.

Do czego służą przedsiębiorcom BIGi?

Możliwość rzetelnej oceny wiarygodności płatniczej klientów, jaką dają BIGi, pozwala przede wszystkim na zmniejszenie kosztów działań windykacyjnych oraz na minimalizowanie ryzyka zawieranych transakcji. Ponadto, BIGi stanowią dla przedsiębiorców narzędzie, dzięki któremu mogą oni stworzyć sobie lepszy obraz kontrahenta oraz podjąć decyzję o rozpoczęciu współpracy i jej warunkach, jak na przykład okresy płatności, formy zapłaty itp.

Usługi Biur Informacji Gospodarczej wykorzystywane są w wielu sektorach gospodarki, ponieważ tak naprawdę każda branża narażona jest na współpracę z nierzetelnymi kontrahentami, którzy niejednokrotnie okazują się po prostu oszustami. Według informacji z Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. najpopularniejsze branże korzystające z usług tego Biura Informacji Gospodarczej to firmy budowlane, transportowe, firmy z sektora FMCG oraz mieszkaniowego.

Dane pochodzące z rejestrów Biur Informacji Gospodarczej to również ważna informacja dla instytucji finansowych, czy też dostawców usług np. telekomunikacyjnych lub telewizyjnych. Dzięki pogłębionej wiedzy na temat konsumentów łatwiej oszacować, czy osoby pragnące skorzystać z ich usług są wypłacalne i wiarygodne.

--

--